GE Money Bank kupi Mini-BPH za 625,5 mln euro
GE Money kupił od Unicredit 66% udziałów w banku BPH (tzw. mini-BPH) i 49,9% udziałów w BPH TFI, poinformował w piątek prezes BPH Józef Wancer.
Zgodnie z warunkami porozumienia, GE Money nabędzie od UniCredit ok. 66% akcji Nowego BPH. Na mocy odrębnego porozumienia, GE Money zakupi również 49,9% akcji BPH TFI, które nie stanowi obecnie własności BPH, od CABET Holding, spółki zależnej Banku Austria Creditanstalt (należącego do Grupy UniCredit).
Łączna kwota obu transakcji wyniesie 854,9 miliona dolarów (625,5 miliona euro). Wg stanu na 31 grudnia 2006 r., aktywa Nowego BPH wynosiły 8,5 miliarda złotych (2,9 miliarda dolarów; 2,2 miliarda euro), wysokość portfela kredytów netto 5,5 miliarda złotych (1,8 miliarda dolarów; 1,4 miliarda euro), a depozyty 4,7 miliarda złotych (1,6 miliarda dolarów; 1,2 miliarda euro). Aktywa w zarządzaniu BPH TFI wynosiły 6,3 miliarda złotych (2,4 miliarda dolarów; 1,8 miliarda euro) za ten sam okres.
Finalizacja transakcji jest uzależniona od kilku warunków, w tym uzyskania akceptacji instytucji nadzorczych i antymonopolowych, a jej zamknięcie spodziewane jest przed końcem 2007 r.
W wyniku transakcji GE Money uzyska dostęp do pełnej
infrastruktury bankowości uniwersalnej Nowego BPH z ok. 200
oddziałami. Po sfinalizowaniu tej transakcji
GE Money Bank i Nowy BPH będą łącznie dysponowały uzupełniającą się
wzajemnie i odpowiednio zróżnicowaną siecią terenową (łącznie ok.
330 placówek na koniec roku 2007). GE Money awansuje na 5 miejsce
wśród największych banków w Polsce pod względem wysokości aktywów.
Oba banki mają łącznie 6 900 pracowników (wg. liczby etatów).
Aktywa obu banków wynoszą łącznie 21,3 mld złotych (7,3 miliarda
dolarów.) Nowy BPH będzie nadal kierowany przez obecnego prezesa
zarządu Józefa Wancera.
Komentując nową inwestycję, William H. Cary, prezes zarządu GE Money EMEA, powiedział: "Cieszymy się z osiągnięcia porozumienia w sprawie zakupu Nowego BPH. Inwestycja ta jest dla nas świetną możliwością ekspansji na polskim rynku, zwiększenia skali działalności i szybszej transformacji w kierunku bankowości uniwersalnej. GE Money Bank może pochwalić się doskonałymi wynikami i szybkim rozwojem. Ta inwestycja jest wyrazem naszych dłogoterminowych planów ekspansji na polskim rynku, a także dowodem zaufania dla perspektyw polskiej gospodarki. Nowy BPH to bardzo dobry bank z bardzo dobrym zespołem pracowników - jestem przekonany, że wspólnie odniesiemy sukces".
KOMENTARZ DLA WIRTUALNEMEDIA.PL
Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance
Przejęcie części BPH przez GE Money Bank dla klientów sektora
bankowego będzie miało przede wszystkim znaczenie z punktu widzenia
rynku kredytowego. Oferta GE Money, banku którego głównym atutem są
kredyty hipoteczne, będzie teraz dużo bardziej dostępna. Dzięki 200
oddziałom Nowego BPH bank dotrze do miejscowości, w których nie był
jeszcze obecny. Reszta placówek zostanie wchłonięta przez Pekao,
zniknie więc oferta BPH. Strata nie będzie jednak wielka, bo nie
wyróżniała się ona na tle rynku. I tak po przejęciu przez Unicredit
w zasadzie wycofano z niej kredyty w walutach obcych, wcześniej
siłę napędową BPH.
GE Money zyska jednak nie tylko na większej dostępności swoich kredytów. Kupując również prawie 50 proc. udziałów w BPH TFI, oraz przejmując komórki banku odpowiedzialne za tworzenie produktów inwestycyjnych, będzie mógł znacznie rozszerzyć swoją ofertę. Zważywszy na to, że ostatnio GE Money Bank nawiązał współpracę z Budapest Fund Management - węgierską spółką z grupy, dzięki której będzie sprzedawał fundusze inwestycyjne z gwarancją kapitału - widać, że zależy mu nie tylko na kredytach.
GE Money Bank nie ma też podstawowej oferty bankowej, czyli rachunków i lokat. Nie jest też obecny na rynku bankowości korporacyjnej. Dzięki przejęciu części BPH ma więc szanse zostać typowym bankiem uniwersalnym.
Dołącz do dyskusji: GE Money Bank kupi Mini-BPH za 625,5 mln euro