Wirtualna Polska uruchomi WP Radio
W czwartek, 10 marca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwały w sprawie zmiany nazw programów. Wśród nich znalazła się ta dotycząca cyfrowej stacji radiowej, którą chce uruchomić Wirtualna Polska.
Na początku lutego br. Wirtualna Polska wystąpiła z wnioskiem do KRRiT o zmianę nazwy cyfrowej stacji radiowej. Koncesji udzielono na nadawanie programu pod nazwą Open FM, a nadawca chciał, by zamienić ją na WP Radio.
Choć stacja może już nadawać w DAB+, nadal jej nie słychać w cyfrowych odbiornikach. 9 stycznia br. w Tarnowie ruszył pierwszy lokalny multipleks cyfrowego radia. Kilka dni później wystartowały kolejne dwa: w Toruniu i w Rzeszowie. Z kolei na początku lutego firma DABCOM uruchomiła multipleksy cyfrowego radia w Częstochowie, Warszawie, Poznaniu i Katowicach. W każdym z tych miast zgodę na nadawanie programu dostała Wirtualna Polska.
W czwartek, 10 marca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwały w sprawie zmiany koncesji dotyczące zmiany nazw. Jedna z nich dotyczy Wirtualnej Polski. KRRiT zgodziła się na zmianę nazwy z Open FM na WP Radio.
- Cieszymy się, że KRRiT uwzględniła nasz wniosek. Prace nad uruchomieniem radia przebiegają zgodnie z założeniami - powiedział nam w czwartek Michał Siegieda, rzecznik prasowy WP Holding, do którego należy rozgłośnia. Niewykluczone, że stacja rozpocznie nadawanie jeszcze wiosną tego roku.
Rzecznik WP dodaje, że na razie jest za wcześnie, by podać szczegóły dotyczące programu i muzyki granej w rozgłośni, a także osób zaangażowanych w jej działalność.
Stacji w DAB+ będzie przybywać
Ostatnio informowaliśmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała dwa konkursy dla stacji, które mogą wejść w skład ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Przewidziano dwanaście miejsc. Trzy przypadną rozgłośniom Polskiego Radia, dziewięć trafi do stacji ogólnopolskich i ponadregionalnych, które będą zainteresowane emisją cyfrową, oraz do nowych graczy.
Nie wiadomo na razie, którzy nadawcy będą zainteresowani obecnością w DAB+. Największe grupy komercyjne, takie jak RMF, Eurozet, Agora i ZPR twierdzą, że na razie przyglądają się ogłoszeniom KRRiT. W przeszłości bardzo krytycznie wypowiadały się na temat DAB+. Ich zdaniem to technologia droga i przestarzała, a cyfryzację radia można oprzeć na internecie.
Z badań TePanelu wynika, że odbiorniki DAB+ posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Rośnie jednak liczba cyfrowych tunerów w nowych samochodach. Do inwestycji w nowe radioodbiorniki nie zachęca oferta programowa. Tam, gdzie DAB+ działa, dominują stacje Polskiego Radia, rozgłośnie niszowe oraz katolickie. W ostatnich tygodniach ruszyły jednak regularne multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Tarnowie, Częstochowie, Poznaniu, Rzeszowie, Katowicach i Toruniu.
Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska uruchomi WP Radio
włącz radio to się przekonasz, jak coś złapiesz - brawo, jak nie to nic nie będzie.