TikTok został pobrany już ponad 2 mld razy. W Indiach bije rekordy popularności
W czasie pandemii koronawirusa rośnie popularność TikToka, aplikacji do udostępniania wideo. Największą popularnością cieszy się ona w Indiach, skąd pochodzi ponad 30 proc. pobrań.
Mimo obaw o właściwe zabezpieczenia prywatności, aplikacja TikTok do udostępniania krótkich 15-sekundowych filmików, kontynuowała szybki wzrost w pierwszym kwartale br. Firma analityczna Sensor Tower poinformowała, że aplikacja została pobrana ponad 2 mld razy ze sklepu Apple App Store i Google Play, zaledwie pięć miesięcy po przekroczeniu 1,5 mld pobrań.
Zdaniem Sensor Tower, wzrost popularności TikTok zawdzięcza pandemii koronawirusa i kwarantannie, która sprawia, że konsumenci częściej korzystają z urządzeń mobilnych, chcąc mieć kontakt z innymi ludźmi. TikTok cieszy się największą popularnością w Indiach (30,3 proc. pobrań), Chinach (9,7 proc.) i Stanach Zjednoczonych (8,2 proc.).
W ostatnich miesiącach TikTok jest na celowniku amerykańskich urzędników, którzy oskarżyli go o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, a armia USA i marynarka wojenna jako pierwsze zakazały korzystania z aplikacji na urządzeniach służbowych.
Na początku marca senator Josh Hawley zażądał, aby zakazano pracownikom federalnym używania TiKToka na urządzeniach służbowych. ByteDance, właściciel platformy społecznościowej, jest oskarżany o bliskie relacje z chińskim rządem.
Senator Hawley stwierdził, że korzystanie z aplikacji TikTok przez pracowników federalnych stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa państwa, ponieważ gromadzi ona duże ilości danych i musi je udostępnić rządowi Chin. Senator nie ujawnił jednak, czy ktoś jeszcze z Kongresu USA popiera wprowadzenie tego zakazu i nie wiadomo, kiedy miałby się pojawić.
Nastolatkowie najliczniejszą grupą na TikToku
TikTok to aplikacja społecznościowa, której użytkownicy, głównie nastolatkowie i młodzi dorośli, publikują filmy o długości do 15 sekund, często zsynchronizowane z muzyką. Aplikacja jest własnością chińskiej firmy ByteDance, obecnie najcenniejszego startupu na świecie.
W porównaniu z ubiegłym rokiem, w obecnym podniósł się wiek osób korzystających z serwisu TikTok - pokazują wyniki drugiej edycji badania GetHero na temat tej platformy. Jak czytamy w raporcie, głównymi przyczynami tego zjawiska są m.in. naturalne starzenie się społeczeństwa oraz rosnąca popularność platformy wśród starszych użytkowników.
Najliczniejszą jednak grupą na TikToku w Polsce w dalszym ciągu stanowią nastolatkowie. Zwłaszcza ci w wieku 14-15 lat - to ponad 37 proc. respondentów. Drugą najliczniejszą grupą są młodzi w wieku od 16 do 18 lat (27,6 proc.). W trakcie badania najmłodszy użytkownik platformy miał 9 lat, a najstarszy 59. Platformę zdominowały młode użytkowniczki (95 proc.).
W marcu br. przeglądarkową wersję TikTok.com odpowiedziło w Polsce 1,29 mln użytkowników.
Dołącz do dyskusji: TikTok został pobrany już ponad 2 mld razy. W Indiach bije rekordy popularności