Polska restauracja Makarun Spaghetti and Salad otwarta w Dubaju
Od 2 grudnia w dubajskim hotelu Atlantis działa pierwszy polski franczyzowy lokal Makarun Spaghetti and Salad.
Lokal powstał na słynnej Palmie Jumeirah usypanej na Zatoce Perskiej. Jego powierzchnia liczy ponad 160 m. kw. Przygotowany został na przyjęcie blisko 70 gości (ma też stoliki na zewnątrz). Znajduje się w nowym pasażu rozrykowo-handlowo-gastronomicznym The Pointe Jumeirah, przy kinowym multipleksie.
Największa inwestycja Makarun
- To największa inwestycja w historii firmy, a także nasz pierwszy punkt w tej części świata. Mamy nadzieję, że nie ostatni - powiedział po otwarciu Przemysław Tymczyszyn, współwłaściciel sieci Makarun. - W Emiratach powstała grupa Pasta People, to spółka udziałowców, z którymi podpisaliśmy umowę. Jest w niej też przewidziana opcja masterfranczyzy na zasadzie realizacji planu rozwoju sieci. Zakłada ona, że w kolejnych latach na tzw. obszarze MENA, tj. Middle East & North Africa pojawi się więcej pomarańczowych punktów Makaruna - dodaje Tymczyszyn.
We wrześniu sieć Makarun otworzyła spaghetterię w centrum handlowym w Orange County w Kalifornii. Sieć prowadzi też rozmowy w Czechach, Rumunii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii, planowane jest też otwarcie w Afryce.
Specjalne menu w lokalu w Dubaju
Otwarcie lokalu w Dubaju stanowiło spore wzywanie dla polskiej firmy Makarun. Poza odmiennością kulturową dochodzą też inne przepisy i specyficzny sposób prowadzenia biznesu. - Bardzo kategorycznie na przykład określone zostały wszelkie kwestie technologiczne i architektoniczne. Do aranżacji wnętrza mogliśmy użyć tylko drewna, ponieważ znajdujemy się w zonie „wood”. Nasze reklamowe pomarańczowe blachy musieliśmy więc zastąpić drewnianymi frontami itp. Dokładnie sprecyzowano jakim materiałem mają być obite fotele, otrzymaliśmy szczegółowe instrukcje, co ma się składać na wyposażenie każdego z pomieszczeń - mówi Marcin Szworak, drugi z właścicieli Makaruna.
Inną sprawą były nakazy i zakazy religijne, związane z jedzeniem. - To było prawdziwe wyzwanie zrobić naszą popisową carbonarę bez mięsa wieprzowego czy wyselekcjonować boczek wołowy - dodaje Przemysław Tymczyszyn.
- Wspięliśmy się na wyżyny kulinarnej kreatywności i test smaku wyszedł pozytywnie. Pewne rzeczy z uwagi na lokalne gusta musieliśmy na przykład dosłodzić. Lokalni klienci mają też inne wyobrażenie o makaronie z sosem. W Emiratach to raczej sos z makaronem - wyjaśnia.
Pierwszy lokal sieci spaghetteri Makarun ruszył siedem lat temu na terenie miasteczka studenckiego krakowskiej AGH. Założyli go Przemysław Tymczyszyn i Marcin Szorwak. Dziś Makarun to 24 restauracje w kraju i dwie zagranicą.
Dołącz do dyskusji: Polska restauracja Makarun Spaghetti and Salad otwarta w Dubaju