Operator z infrastrukturą od Plusa i Play pożycza 315 mln euro na rozwój 5G
Hiszpański koncern Cellnex, który w ostatnich latach kupiła stacje bazowe sieci Plusa i Play, pozyskała od Europejskiego Banku Inwestycyjnego 315 mln euro na rozwój infrastruktury na potrzeby 5G w pięciu krajach, m.in. Polsce. Łącznie chce na to przeznaczyć 631 mln euro.
- Nowa umowa zacieśnia naszą współpracę z EBI, jednym z najważniejszych organów Unii Europejskiej, oraz pokazuje zaangażowanie firmy w cyfrowy i technologiczny rozwój UE. Dzięki pozyskanym środkom będziemy mogli nadal wspierać naszych klientów w instalowaniu nowych obiektów, zapewniając efektywne i płynne wdrażanie sieci 5G w kilku krajach - komentuje w komunikacie José Manuel Aisa, dyrektor finansowy firmy Cellnex.
Dla koncernu finansowanie od Europejskiego Banku Inwestycyjnego pokryje część kosztów inwestycji o łącznej wartości 631 mln euro, których celem jest poprawa i rozszerzenie zasięgu oraz zwiększenie wydajności infrastruktury sieci telekomunikacji mobilnej o bardzo dużej przepustowości (m.in. w standardzie 5G) w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech i Polsce.
- Jesteśmy również bardzo zadowoleni z warunków operacji, której długi termin zapadalności i konkurencyjne oprocentowanie pozwolą nam poprawić średnią zapadalność długu - zaznacza José Manuel Aisa.
Koncern zapowiada budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej (zarówno masztów, jak i miejskich stacji bazowych), ulepszenia umożliwiające współdzielenie infrastruktury przez wielu operatorów, instalację światłowodu umożliwiającą połączenie wież z sieciami poszczególnych operatorów, rozproszone systemy antenowe znacznie zwiększające przepustowość stacji bazowych oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i innych środków zapewniających efektywność energetyczną w wybranych stacjach (tak żeby oszczędzać energię i ograniczać emisję dwutlenku węgla).
Około połowa nowych masztów powstanie w regionach objętych polityką spójności, czyli takich, w których dochód na mieszkańca jest niższy niż średnia w całej Unii Europejskiej.
To drugi projekt realizowany przez Cellnex we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. - Cieszymy się, że możemy udzielić firmie Cellnex tego kredytu, którego celem jest rozbudowa i optymalizacja infrastruktury telekomunikacji mobilnej w pięciu europejskich krajach, w tym w Hiszpanii. Infrastruktura ta ma kluczowe znaczenie dla transformacji cyfrowej, zwłaszcza w kontekście wdrożenia sieci 5G. Dzięki temu projektowi EBI pomoże w zapewnieniu najnowocześniejszej mobilnej infrastruktury telekomunikacyjnej w Unii Europejskiej, ułatwiającej cyfryzację gospodarki i dostęp do usług cyfrowych dla każdego, niezależnie od miejsca - podkreśla Ricardo Mourinho Félix, wiceprezes EBI.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Cellnex Telecom zarządza infrastrukturą telekomunikacyjną w Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Austrii, Danii, Szwecji i Polsce. W naszym kraju koncern jest obecny od dwóch lat: w połowie 2021 za ok. 7,07 mld zł kupił od Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu 99,99 proc. udziałów Polkomtel Infrastruktury
Natomiast spółka Tower Poland, w której Cellnex miał wówczas 60 proc. udziałów, za 6,7 mld zł przejęła infrastrukturę pasywną sieci Play. Na początku ub.r. iliad, właściciel Grupy Play, sprzedał Cellneksowi dalsze 10 proc. udziałów On Tower Poland, a niedawno poinformował o sprzedaży pozostałych 30 proc.
Cellnex opisuje, że w Polsce świadczy usługi zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną na rzecz Play i Polkomtel oraz innych podmiotów (służb mundurowych, administracji, czy też operatorów infrastruktury krytycznej) oraz podmiotów komercyjnych w zakresie wewnątrzbudynkowej infrastruktury telekomunikacyjnej.
Dołącz do dyskusji: Operator z infrastrukturą od Plusa i Play pożycza 315 mln euro na rozwój 5G