SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NIK krytykuje cyfryzację radia: rozpoczęta bez kompleksowej strategii, podwójne koszty nadawania

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport pokontrolny z prowadzonego w Polsce procesu cyfryzacji radia. Izba krytycznie odnosi się w nim do źródeł finansowania oraz braku precyzyjnych terminów kolejnych etapów. NIK wskazuje, że część stacji ponosi podwójne koszty, nadając jednocześnie analogowo i cyfrowo, ponieważ nadal nie wyłączono sygnału analogowego.

Dołącz do dyskusji: NIK krytykuje cyfryzację radia: rozpoczęta bez kompleksowej strategii, podwójne koszty nadawania

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Gdzie jest lokalne Radio Białystok w DAB+? ja się pytam Od kwietnia ponoć jakieś "problemy prawne" - tyle czasu? Śmierdzi tu coś.....
Tyle gadali, tyle przygotowań od roku może więcej - przychodzi czas na emisję i nagle problemy prawne
odpowiedź
User
gość
Uwagi do NIK, która "wskazuje, że część stacji ponosi podwójne koszty, nadając jednocześnie analogowo i cyfrowo, ponieważ nadal nie wyłączono sygnału analogowego". Słucham tylko Jedynki, Dwójki, Trójki i Radia Kraków. Oferta innych stacji mi nie odpowiada. I nie mam zamiaru zmieniać bdb brzmiącego sprzętu audio z tunerem analogowym UKF i fabrycznego radioodbiornika samochodowego na umożliwiające odbiór DAB+. DAB+ nie jest mik potrzebny tym bardziej, że setek innych stacji mogę posłuchać w internecie. Dlatego nie wyobrażam sobie wyłączenia analogowego sygnału UKF. DAB+ może być DODATKOWO, ale absolutnie nie ZAMIAST analogowej emisji UKF. Zresztą równolegle MOŻE ISTNIEĆ emisja analogowa UKF i cyfrowa DAB+. Emisja analogowego sygnału UKF i cyfrowego DAB+ odbywa się na zupełnie innych częstotliwościach (inaczej niż w przypadku analogowej i cyfrowej telewizji DVB-T), o czym być może specjaliści z NIK nie wiedzą !!!!!!

Widocznie przerosło tę instytucję doczytanie, że nie planuje się wyłączenia pasma FM, nawet w krajach dużo lepiej rozwiniętych nie planuje się.
odpowiedź
User
ani grosza
Dworak i jego pomysły. A ws. DVB-T to tez nie ma narodowej strategii rozwoju. I nie można się tego doprosić od kilku lat - na 3 MUXach się skończyło choć są urachamiane chaotycznie kolejne i tak naprawde niewiadomo, co dalej.

Po pierwsze nie na trzech tylko było czwarte rozdanie zwane mux8 i są określone terminy pojawienia się nowych kanałów, ponadto powstały muxy lokalne głównie w części południowo zachodniej, w tym we Wrocławiu - kolebce komercyjnej telewizji. Tam dziś już ze zwykłej anteny jest 30 programów, a przy dobrej antenie plus 2 razy tyle z Czech. Więc jakiś tam kulawy rozwój jednak jest - kulawy, bo wolny, częstotliwości jest w bród i jeżeli na rynku są chętni to regulator powinien w zasadzie bez większego zastanowienia dawać koncesje - jeśli chodzi o komercję która płaci realne pieniądze nie powinny mieć znaczenia żadne kwestie polityczne, bo do obsadzenia jest tyle, że wystarczy jeszcze na 3 kadencje. Jedynie TVP jako czemuś co robi coraz większe koszty należy zastopować jakiekolwiek nowe kanały- aby nie wołała więcej, bo już dostała i tak za dużo - ma więcej niż wszyscy razem wzięci.
odpowiedź