SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NIK krytykuje cyfryzację radia: rozpoczęta bez kompleksowej strategii, podwójne koszty nadawania

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport pokontrolny z prowadzonego w Polsce procesu cyfryzacji radia. Izba krytycznie odnosi się w nim do źródeł finansowania oraz braku precyzyjnych terminów kolejnych etapów. NIK wskazuje, że część stacji ponosi podwójne koszty, nadając jednocześnie analogowo i cyfrowo, ponieważ nadal nie wyłączono sygnału analogowego.

Dołącz do dyskusji: NIK krytykuje cyfryzację radia: rozpoczęta bez kompleksowej strategii, podwójne koszty nadawania

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bogdan
Uwagi do NIK, która "wskazuje, że część stacji ponosi podwójne koszty, nadając jednocześnie analogowo i cyfrowo, ponieważ nadal nie wyłączono sygnału analogowego". Słucham tylko Jedynki, Dwójki, Trójki i Radia Kraków. Oferta innych stacji mi nie odpowiada. I nie mam zamiaru zmieniać bdb brzmiącego sprzętu audio z tunerem analogowym UKF i fabrycznego radioodbiornika samochodowego na umożliwiające odbiór DAB+. DAB+ nie jest mik potrzebny tym bardziej, że setek innych stacji mogę posłuchać w internecie. Dlatego nie wyobrażam sobie wyłączenia analogowego sygnału UKF. DAB+ może być DODATKOWO, ale absolutnie nie ZAMIAST analogowej emisji UKF. Zresztą równolegle MOŻE ISTNIEĆ emisja analogowa UKF i cyfrowa DAB+. Emisja analogowego sygnału UKF i cyfrowego DAB+ odbywa się na zupełnie innych częstotliwościach (inaczej niż w przypadku analogowej i cyfrowej telewizji DVB-T), o czym być może specjaliści z NIK nie wiedzą !!!!!!
odpowiedź
User
ani grosza
Widać dyletanctwo i brak znajomości czegokolwiek, gdyby sięgnięto do dokumentów, to by doczytano, że nie planuje się wyłączenia nadawania FM w paśmie 99- 108 MHz, co więcej nawet UE uznała, że jakość FM jest wystarczająca i dała zielone światło na istnienie radiofonii w tym zakresie, jeżeli już mowa o podwójnym nadawaniu, to regulator powinien był zmusić PR na obszarach gdzie jest nadawanie cyfrowe do wyłączenia PR2 i PR4 i uwolnieniu tych częstotliwości do konkursu dla komercji, która w odróżnieniu od państwowego nadawcy przynajmniej płaci za koncesję i nadawanie - uprzedzając głosy, że PR i TVP za coś płaci - nie można nazwać płaceniem jak ktoś dostaje pieniążki na opłacenie rachunków od tego komu niby płaci. Tak więc w zaistniałej sytuacji radiu państwowemu powinno się skasować 2 programy w analogu o najgorszych wynikach czyli PR2 i PR4.
odpowiedź
User
lolik
Dworak i jego pomysły. A ws. DVB-T to tez nie ma narodowej strategii rozwoju. I nie można się tego doprosić od kilku lat - na 3 MUXach się skończyło choć są urachamiane chaotycznie kolejne i tak naprawde niewiadomo, co dalej.
odpowiedź