Problem z wspólnikiem? Pozbądź się go - złóż pozew!
Wzajemne zaufanie i sprawna współpraca między wspólnikami to połowa sukcesu spółki. Gdy brak jest porozumienia lub niewypełniane są nałożone obowiązki warto pomyśleć o wyłączeniu nielojalnego wspólnika. Jest szansa, że skorzysta na tym nasza firma.
Wszyscy przeciwko jednemu
Gdy wspólnik gra na dwa fronty, prowadząc działalność konkurencyjną lub nie interesuje się sprawami spółki warto, by w pierwszej kolejności, polubownie zmobilizować go do poprawy. Gdy próby te spełzają na niczym – wspólnicy mają prawo mocniej zareagować. Z pomocą przyjdą im regulacje kodeksu spółek handlowych umożliwiające złożenie pozwu o wyłączenie wspólnika. Ważne jest jednak, by byli oni jednomyślni. Pozew o wyłączenie następuje bowiem na wniosek wszystkich pozostałych wspólników. Warunkiem jest przy tym dysponowanie przez wnioskujących udziałami większymi niż połowa kapitału zakładowego. Umowa spółki może przyznać prawo wystąpienia z powództwem także mniejszej liczbie wspólników. W tym jednak przypadku ich udziały także muszą stanowić więcej niż połowę kapitału zakładowego. Pozwanymi są wówczas wszyscy pozostali wspólnicy, którzy nie wystąpili z pozwem.
Przesłanka ważnych przyczyn wyłączenia
By pozew o wyłączenie okazał się skuteczny, niezbędne jest zaistnienie i wykazanie niedookreślonej przesłanki w postaci tzw. „ważnych przyczyn wyłączenia”. Określenie to, w zależności od konkretnej sytuacji, może być rozumiane i interpretowane w różny sposób. Bardzo ważne jest zatem uzasadnienie składanego pozwu – musimy przytoczyć wszystkie okoliczności oraz dowody świadczące o tym, że wykluczenie wspólnika jest absolutnie konieczne, bo jego zachowanie szkodzi spółce. Co ważne, jego nieprawidłowe zachowanie względem spółki może być zawinione lub niezawinione. Może więc chodzić zarówno o nadużywanie przez wspólnika uprawnień w spółce jak również o długotrwałą jego chorobę czy pobyt za granicą.
Trzeba odkupić udziały
W wyłączeniu wspólnika ze spółki z o.o. niezwykle istotne jest przejęcie jego udziałów. Muszą być one odkupione przez wnioskujących wspólników lub osoby trzecie. Cenę przejęcia ustala sąd na podstawie rzeczywistej wartości udziałów w dniu doręczenia pozwanemu pozwu. Sąd orzekający o wyłączeniu wspólnika, wyznacza termin, w ciągu którego wyłączonemu wspólnikowi ma być zapłacona cena przejęcia wraz z odsetkami, licząc od dnia doręczenia pozwu. Orzeczenie o wyłączeniu stanie się jednak bezskuteczne, jeżeli kwota nie zostanie zapłacona albo złożona do depozytu sądowego w wyznaczonym przez sąd terminie.
Pozew o wyłączenie wspólnika należy kierować do właściwego dla siedziby spółki sądu gospodarczego. W zależności od wartości przedmiotu sporu będzie to sąd rejonowy lub sąd okręgowy. Wartością przedmiotu sporu jest wartość nominalna udziałów wyłączanego wspólnika. Opłata od pozwu jest stała i wynosi 2000 złotych.
Kancelaria Prawna Skarbiec
Dołącz do dyskusji: Problem z wspólnikiem? Pozbądź się go - złóż pozew!