SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS zmieni szefów mediów publicznych. Będzie nowy abonament

Prawo i Sprawiedliwość, które wygrało wybory parlamentarne, przygotowuje nową ustawę medialną, mocno zmieniającą media publiczne - zapowiedział nowy poseł tej partii Krzysztof Czabański, były prezes Polskiego Radia. TVP i PR nie będą już spółkami prawa handlowego, zmienią szefów i finansowane będą z nowego abonamentu.

Krzysztof Czabański, który obejmie mandat poselski PiS w okręgu toruńsko-włocławskim, o planach zmian w mediach publicznych, opowiadał w poniedziałek na antenie Polskiego Radia PiK. Zapowiedział on, że partia Jarosław Kaczyńskiego przygotowuje nową ustawę medialną. Zgodnie z nią, Telewizja Polska i Polskie Radio przestaną być spółkami prawa handlowego.

- Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy. Ten przymus często działa na szkodę programu. Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie. Komercja tę misja podważa albo wręcz rozbija - powiedział Czabański. O tym, że TVP i PR mają przestać być spółkami, a stać się instytucjami kultury mówił już we wrześniu br. Jarosław Sellin, typowany na ministra kultury w przyszłym rządzie PiS.

Jak ujawnił Czabański, publiczne radio i telewizja określane będą Mediami Narodowymi i finansowe z nowego abonamentu. - Ma on być o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT. Raczej w tym pierwszym wariancie, ale to nie jest jeszcze przesądzone - mówił poseł PiS. W planach jest też abolicja dla tych, którzy dotąd opłaty abonamentowej nie płacili.

Prawo i Sprawiedliwość zamierza też powołać nowe kierownictwa TVP i Polskiego Radia. - Formuła wymiany szefostwa mediów jeszcze nie jest znana - zaznaczył jednak Krzysztof Czabański.

Nowa ustawa medialna ma być gotowa na początku przyszłego roku. - Ustawa wyznaczy termin, m.in. wchodzenia w życie nowej opłaty abonamentowej - mówił Czabański. Cały proces zmian w mediach publicznych powinien zakończyć się w 2017 roku.

Krzysztof Czabański m.in. za czasów poprzedniego rządu PiS był prezesem Polskiego Radia - stanowisko to piastował w latach 2006-2009. W przeszłości był też prezesem Polskiej Agencji Prasowej, szefem Polskiej Agencji Informacyjnej, publikował w wielu tytułach prasowych i pracował m.in. w Telewizji Polskiej.

Prawo i Sprawiedliwość niedzielne wybory parlamentarne wygrało z poparciem 37,58 proc. głosujących, co da tej partii możliwość samodzielnego rządzenia. Swój plan reformy rynku medialnego partia przedstawiła w lipcu br. na kongresie programowym.

Dołącz do dyskusji: PiS zmieni szefów mediów publicznych. Będzie nowy abonament

136 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ŁM
Nareszcie. Jeśli pójdzie w miarę dobrze, może wreszcie skończy się dziadostwo w TVP w postaci talent show i nachalnych reklam. Już lepiej żeby emitowano sensowną zawartość, lub filmy, niż zapychacze czasu antenowego.
odpowiedź
User
jozek
Mam nadzieje, że ktoś w końcu wykopie tę niewiarygodną czarownicę ze szpiczastym nosem co usługuje PO w Wiadomościach TVP. Zajmuje się ona głównie w swoich materiałach pokazywaniem siebie.
odpowiedź
User
Gie
Matematyka się kłania. Szef TVP mówił że 80% przychodów TVP to reklamy. Tylko 20% to abonament RTV. Ściągalność tego abonamentu jest obecnie, jeśli się nie mylę na poziomie 30-40%. Jeśli będzie niższy o połowę ale zapłacą go wszyscy to TVP będzie miała z tego tytułu o 50% więcej pieniędzy i nie będzie miała takiej kasy z reklam. Jak przy takim budżecie ma dobrze funkcjonować TVP? PiS-owi na papierze to wszystko wychodzi ładnie.
odpowiedź