SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google nie musi płacić Axel Springerowi i Burdzie za ich treści w Google News

Niemiecki urząd antymonopolowy odrzucił skargę czołowych wydawców prasowych, m.in. koncernów Axel Springer i Burda, którzy domagali się od Google, żeby dzielił się z nimi wpływami z reklam przy fragmentach ich artykułów agregowanych w Google News.

Grupa niemieckich wydawców, w której znaleźli się m.in. Axel Springer, Burda, WAZ i Müncher Merkur, w czerwcu br. skierowała do państwowego urzędu antymonopolowego skargę na gigantów internetowych takich jak Google, Microsoft i Yahoo. Wydawcy chcieli uzyskać orzeczenie nakazujące amerykańskim koncernom dzielenie się wpływami z reklam wyświetlanych wraz z fragmentami tekstów z serwisów gazet i magazynów, agregowanymi na bieżąco przez witryny takie jak Google News. Konkretnie chodziło o przekazywanie 11 proc. tych przychodów.

Jednak urząd poinformował w piątek, że zajmie się tą skargą. - Żeby podjąć postępowanie dotyczące nadużyć, niezbędne jest zawsze odpowiednio duże podejrzenie popełnienia takowych. W przypadku skargi VG Media (spółki utworzonej przez wydawców prasowych - przyp.red.) nie osiągnięto go - stwierdził Andreas Mundt, prezes urzędu.

>>> Google daje wydawcom większy wpływ na treści w Google News

W ub.r. w Niemczech zaczął obowiązywać przepis pozwalający wydawcom zakazać wyszukiwarkom i agregatorom treści wykorzystywania ich tekstów poza bardzo krótkimi fragmentami. Urząd antymonopolowy zaznaczył w piątek, że będzie przyglądał się przestrzeganiu tej zasady przez podmioty takie jak Google i w razie naruszenia praw autorskich podejmie odpowiednie postępowanie.

>>> Prezes Axel Springer obawia się Google. „To Goliat”

Inaczej jest w Hiszpanii, gdzie przyjęto niedawno prawo nakazujące agregatorom treści takim jak Google News płacenie wydawcom portali, z których materiały, nawet któtkie fragmenty, u siebie prezentują.

W kwestii żądania opłat od Google za treści agregowane w Google News nie ma jedności wśród samych niemieckich wydawców prasowych. Do skargi złożonej w urzędzie antymonopolowym nie przystąpiły m.in. Spiegel Online, Handelsblatt, Sueddeutsche.de, Stern.de i „Focus”.

Dołącz do dyskusji: Google nie musi płacić Axel Springerowi i Burdzie za ich treści w Google News

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nas
Takie rzeczy bez reakcji? W tym kraju media chyba kojarzą się tylko z CO...
0 0
odpowiedź
User
UWAGA !
CENZURA
0 0
odpowiedź