Za 61 mld dolarów Broadcom przejmuje VMware
Amerykański koncern Broadcom zawarł porozumienie w sprawie przejęcia firmy VMware. Wartość transakcji realizowana w gotówce o wartości 61 mld dolarów ma poszerzyć ofertę Broadcomu o rozwiązania związane z chmurą obliczeniową.
Broadcom to jeden z największych na świecie producentów chipów, przeznaczonych m.in. do komunikacji bezprzewodowej i urządzeń elektronicznych.
Broadcom ogłosił w czwartek wyniki finansowe za drugi kwartał nr., które okazały się lepsze od oczekiwań, a także przedstawił optymistyczne prognozy na trzeci kwartał.
Koncern osiągnął skorygowany zysk kwartalny w wysokości 9,07 dol. na akcję, znacznie przewyższający szacunki konsensusu na poziomie 8,70 dol. na akcję. Przychody wzrosły o 23 proc. rok do roku do 8,1 mld dolarów, czyli więcej niż oczekiwane przez Wall Street 7,9 mld dolarów. Firma podała także prognozę przychodów na bieżący kwartał, która przekroczyła szacunki konsensusu, przewidując sprzedaż na poziomie około 8,4 mld dol.
Z kolei VMware to firma funkcjonująca w obszarze rozwiązań chmurowych, która wydzieliła się z firmy Dell. Michael Dell, założyciel i dyrektor generalny firmy, posiada około 40 proc. udziałów w VMware.
Transakcja - gigant
Teraz poinformowano, że Broadcom kupi VMware w transakcji gotówkowej i akcyjnej o wartości 61 mld dol., na podstawie ceny zamknięcia akcji zwykłych Broadcomu w dniu 25 maja 2022 r.
Transakcja ta byłaby jednym z największych przejęć w branży technologicznej w historii, pozostając w tyle tylko za mającą się wkrótce zakończyć transakcją zakupu Activision Blizzard przez Microsoft https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/microsoft-kupuje-activision-blizzard-wartosc-umowy-68-mld-dolarow o wartości 68 mld dol., oraz zakupem EMC przez Della w 2016 r. o wartości 67 mld dol.
Czytaj także: AMD wprowadza drugą generację procesorów EPYC (wideo)
Zakup VMware przez Broadcom ma pomóc firmie zdywersyfikować swoją podstawową działalność, polegającą na projektowaniu i sprzedaży półprzewodników, w kierunku oprogramowania dla przedsiębiorstw, które może przynosić większe marże.
Broadcom jest najbardziej skłonną do przejęć firmą z branży półprzewodników, która w ostatnich latach strategicznie wykorzystywała fuzje do napędzania swojego wzrostu. W 2018 r. firma kupiła CA Technologies za 18,9 mld dol., a w 2019 r. Symanteca za 10,7 mld dol. Jednak od 2019 r. Broadcom nie dokonał żadnej dużej akwizycji. W marcu br. dyrektor generalny Broadcomu, Hock Tan, powiedział, że firma ma zdolność do przeprowadzenia dobrej wielkości przejęcia.
Broadcom planował także zakup swojego konkurenta, Qualcomma w 2018 r. za 117 mld dol., ale transakcja została zablokowana przez ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, który powołał się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym.
Czytaj także: Apple planuje produkcję własnych modemów 5G dla iPhone’ów
Dołącz do dyskusji: Za 61 mld dolarów Broadcom przejmuje VMware