Zmarł dziennikarz Andrzej Matul, jeden z głosów radiowej Jedynki
W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul - dziennikarz i lektor, przez dekady związany z Polskim Radiem. Prowadził m.in. „Sygnały Dnia”, „Cztery Pory Roku” i „Lato z Radiem”.
O śmierci Andrzeja Matula poinformowało Polskie Radio w czwartek rano.
Matul był związany z publicznym nadawcą przez kilka dekad. Przez lata był dziennikarzem - prowadził w Jedynce m.in. „Sygnały Dnia”, „Cztery Pory Roku” i „Lato z Radiem”. Był jednym z najbardziej charakterystycznych głosów tych audycji.
🔸W czwartkowy poranek otrzymaliśmy przykrą wiadomość. Zmarł Andrzej Matul - nasz wieloletni przyjaciel, współzałożyciel #SygnałyDnia, głos #CzteryPoryRoku.
— Jedynka – Program 1 Polskiego Radia (@RadiowaJedynka) December 15, 2022
➡️W naszych archiwach znaleźliśmy kilka materiałów wideo z Panem Andrzejem, oto jednen z nich. pic.twitter.com/O2TZExQ5dO
Od lat 90. Andrzej Matul pełnił też funkcje menedżerskie w Polskim Radiu. Początkowo był zastępcą kierownika redakcji kulturalnej Jedynki, a potem szefem tej redakcji. W 2000 roku został w rozgłośni zastępcą kierownika redakcji kultury i wiedzy, a potem szefem redakcji pasm muzyczno-publicystycznych.
Prowadził również „Radiowy Tygodnik Kulturalny” i „Wieczory z Jedynką”.
Jako lektor Andrzej Matul czytał polskie wersje językowe wielu filmów fabularnych (m.in. „Tylko dla orłów”, „Imię róży”, seria „Powrót do przyszłości”, „Lista Schindlera”, „Wzgórze nadziei”, „Iniemamocni”, „Madagaskar”, „Ratatuj”, „Armageddon”) i klku seriali animowanych dla dzieci.
🔸W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul. Polski lektor i dziennikarz radiowy, od roku 1973 związany z Polskim Radiem, wyróżniony Złotym Mikrofonem i Chryzostomem, Mistrz Mowy Polskiej.
— Jedynka – Program 1 Polskiego Radia (@RadiowaJedynka) December 15, 2022
➡️Przypominamy archiwalne nagrania z Panem Andrzejem. pic.twitter.com/3FjSwInk0e
W 1998 roku Andrzej Matul został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też Złoty Mikrofon Polskiego Radia, nagrodę Chryzostom i tytuł Mistrza Mowy Polskiej w siódmej edycji tego plebiscytu.
- Pierwszy raz usłyszałam Andrzeja będąc nastolatką, a później kiedy poznałam go w radiu to zrozumiałam, że jest wzorem dla wielu dziennikarzy, ale w taki naturalny sposób. To był wzór polszczyzny, ale nie polszczyzny sztywnej. On potrafił z języka polskiego wycisnąć rozbuchanie, szaleństwo - powiedziała w czwartek rano w radiowej Dwójce dziennikarka Magdalena Mikołajczuk.
- Człowiek niesamowitej wrażliwości radiowej uosabiający wszystko to dobre, co mnie i moje pokolenie w publicznym radio kształtowało - napisał na Twitterze Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach.
Nie żyje Andrzej Matul. Człowiek niesamowitej wrażliwości radiowej uosabiający wszystko to dobre, co mnie i moje pokolenie w publicznym radio kształtowało. Wieczny odpoczynek. https://t.co/rCSltG7QxU
— Tomasz Sajewicz (@TomaszSajewicz) December 15, 2022
- Nie żyje Andrzej Matul. Wybitny radiowiec, posiadacz wspaniałego głosu, kultowy lektor filmowy. Odbierałem od niego w Polskim Radiu przed laty kartę mikrofonową z dobrym słowem, które do dziś noszę z wdzięcznością w sercu. RIP - stwierdził Przemysław Szubartowicz, były dziennikarz Jedynki.
Dołącz do dyskusji: Zmarł dziennikarz Andrzej Matul, jeden z głosów radiowej Jedynki
Wszystkich dobrych dziennikarzy pozbyli się, a prxyjęli miernoty i propagandzistów. Teraz będą fałszywie wspominać