W mediach pojawiły się plotki o tym, że dyrektor programowy Polsatu Edward Miszczak, po serii kontrowersyjnych zmian w ramówce, które skończyły się niepowodzeniem, może zostać prezesem TVP. Czy sprawdziłby się w tej roli? Zdania ekspertów są podzielone. - Gdyby Miszczak miał przenieść do TVP doświadczenia TVN przemnożone przez Polsat, byłoby to nieszczęście dla mediów publicznych. Doradzałbym, żeby poprowadził tam kanał nastawiony na rozrywkę, np. TVP2 - łagodnie i inteligentnie skomercjalizowany - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Maciej Mrozowski, medioznawca.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła nową rekomendację dotyczącą MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że chce teraz przedłużenia decyzji rezerwacyjnej dla związanej z Cyfrowym Polsatem spółki Info-TV-FM o 10 lat. Jeszcze półtora miesiąca temu KRRiT opowiedziała się za odebraniem rezerwacji.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała nowy rozkład miejsc na multipleksach Telewizji Polskiej po zmianie standardu MUX-3 na DVB-T2/HEVC. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleks. Z kolei do naziemnej telewizji cyfrowej powróci TVP World. Będzie dostępny za pośrednictwem MUX-6.
Jak wygląda dziś obraz Kanału Sportowego? - Mówiąc brutalnie, swoim materiałem Stanowski dosłownie "zezłomował" wizerunek Borka, trochę także Smokowskiego, osłabił również wizerunek Kanału Sportowego - mówi w mocnych słowach ekspert Grzegorz Kita. Skąd ten efekt? - Bo ośmieszenie przylepia się prościej, trwalej i skuteczniej - dodaje Kita w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
Tuż przed wyborami do Sejmu Platforma Obywatelska zapowiedziała likwidację nazwy “Wiadomości” TVP. - Obiecywali polskie BBC, a wyszła im Russia Today - powiedzieli politycy tej partii. Nasi rozmówcy są zgodni - nie od tego powinny się zacząć zmiany w Telewizji Polskiej. - Byłoby widomym znakiem zmian dla opinii publicznej, gdyby ta marka przestała istnieć, tak jak zniknął „Dziennik Telewizyjny" w 1989 roku. Skupić się jednak trzeba na zmianie treści - uważa Jan Dworak, były prezes TVP. Wtóruje mu Sławomir Zieliński. - Rozmowa o nazwie powinna być na samym końcu, bo możemy zmienić nazwę, dekorację i stół, a nie będzie miał kto prowadzić tego programu - podkreśla były szef “Wiadomości”.
Co dalej z Krzysztofem Stanowskim? Odszedł z Kanału Sportowego, pracuje nad nowym projektem. - Miałem okazję współpracować kilka lat temu z Krzysztofem Stanowskim i pamiętam jego podejście. Zawsze wolał być sobie sam sterem, żeglarzem i okrętem. Taka też była jego kariera - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl dziennikarz Kacper Sosnowski.
W jesiennej ramówce „Jedziemy” i „Jedziemy dalej” chętniej oglądają mężczyźni niż kobiety. W widowni dominują seniorzy, osoby z wykształceniem podstawowym i średnim oraz emeryci - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.
W radiu się dziwią, bo przecież miała liberalne i lewicowe poglądy. Dawni koledzy z telewizji nie mogą uwierzyć, że zdecydowała się prowadzić główne wydanie "Wiadomości". - Jestem zdziwiony, że tak pokierowała swoją karierą, bo ma wszelkie możliwości, by pójść inną drogą - komentuje Dariusz Łukawski, były szef "Panoramy" i Marty Kielczyk.
Marka piwa Tyskie (Kompania Piwowarska), która ruszyła w tym tygodniu z kampanią świąteczną promującą jej wsparcie dla Federacji Polskich Banków Żywności, mierzy się z falą krytyki za to, że w reklamach piwo pojawia się bożonarodzeniowy stół. Czy poszła o krok za daleko i przez to traci wizerunkowo? - Konsumenci tanich piw raczej nie zmienią swoich decyzji pod wpływem krytyki działań promocyjnych. Kryzys dotyka bezpośrednio najbardziej parę celebrytów, bo nie czują nastrojów społecznych, a ich sposób zarabiania w sieci jest niejako od tego uzależniony - komentuje Klaudia Charzyńska. Marek Staniszewski dodaje: - Rozgłos negatywny czasami potrafi marce służyć. Opinie będą mocno podzielone, dyskusja gorąca, a bohaterem dyskusji staje sama marka.
W trzecim kwartale br. liderem średniej sprzedaży wydania wśród dzienników ogólnopolskich był „Fakt”. Większość tytułów zanotowała spadki, a na czele pod tym względem znalazła się „Gazeta Wyborcza”. Zyskały tylko „Przegląd Sportowy” i „Puls Biznesu” - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.
Gremi Media zdecydowała o zamknięciu z końcem listopada br. regionalnego dziennika „Sport”. Spółka poinformowała, że „decyzja ta jest wynikiem dokładnych analiz rentowności i oceny kierunku rozwoju”. „Sport” wydawany był w Katowicach od 1945 roku. Jak dowiedziały się portal Wirtualnemedia.pl, cały zespół redakcyjny otrzymał wypowiedzenia.
Na tegorocznej gali konkursu reklamowego Effie Awards wręczono wręczono 70 nagród, z czego 5 złotych, 23 srebrne i 42 brązowe. Nie przyznano nagrody Grand Prix. Tytuł agencji roku otrzymała DDB Warszawa, agencji mediowej Starcom, a firmy roku McDonald’s.
W Urzędzie Patentowym RP trwa procedura rejestracji znaków słownych Eska Gold i Eska World. Niedawno firma zdecydowała się zastąpić radio SuperNova marką Eska2. Przedstawicielka ZPR Media w rozmowie z Wirtualnemedia.pl nie zdradza czy firma do podobnych celów wykorzysta rejestrowane szyldy.
Nie ma powrotu do „starej Trójki”, ale jej odbudowa na bazie tego, co znaliśmy, jest możliwa - mówią nasi rozmówcy. I choć większość dziennikarzy, która odeszła lub została zwolniona w ciągu ostatnich ośmiu lat, nie chce słyszeć o powrocie na Myśliwiecką, jest też takie grono, które poważnie rozważa taki powrót. - Niektórzy, także z nowych internetowych rozgłośni, mówią, że chętnie poprowadziliby jakieś audycje w Trójce - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Wojciech Dorosz, szef Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego. Kuba Strzyczkowski zaś, zapytany czy wróciłby na dyrektorski fotel, w rozmowie z nami przyznaje: - Rozważyłbym taką propozycję, gdyby się pojawiła.
W jesiennej ramówce w godzinach porannych najchętniej oglądaną stacją telewizyjną w Polsce jest TVN24, a drugie miejsce zajmuje TVP Info. Liderem pasma popołudniowego jest Polsat, wieczornego - TVN, a nocnego - TVP1 - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl. - Takie dane nie powinny absolutnie dziwić. Są związane z naturalnym cyklem dnia przeciętnego widza - mówi nam Bartosz Zientek, prezes zarządu Media Context.
Pozycję lidera oglądalności rynku telewizyjnego w październiku 2023 roku wśród wszystkich widzów utrzymała TVP1. Z piątego na trzecie miejsce awansował TVN24, który wyprzedził Polsat i TVN. W grupach 16-49 i 16-59 pierwszy był TVN - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.
Od 2021 do połowy br. Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz w Telewizji Polskiej zarobili łącznie 3,88 mln zł, z czego premie były znacznie wyższe od podstawowych pensji. NIK kwestionuje kryteria przyznania części premii. Jacek Kurski dostał też odprawę, a w br. TVP nadal płaciła mu z racji zakazu konkurencji.
W jesiennej ramówce „W tyle wizji” i „W tyle wizji ekstra” chętniej oglądają mężczyźni niż kobiety. W widowni dominują mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem podstawowym i średnim oraz emeryci - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.
Odwołano posiedzenie Rady Mediów Narodowych w obronie mediów publicznych. Opozycyjny członek tego gremium Marek Rutka w rozmowie z Wirtualnemedia.pl obawia się, że związani z PiS-em członkowie RMN przygotowują zmiany w statutach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, które utrudnią wejście do nich zarządów komisarycznych.
Po ujawnieniu przez OKO Press, że żona szefa informacji RMF FM Marka Balawajdera jest dyrektorką w czeskiej spółce córce Orlenu, a kierowany przez Daniela Obajtka koncern może liczyć na taryfę ulgową w stacji, głos zabrała sama zainteresowana. - Mój mąż i ojciec mojego syna to najbardziej prawy, uczciwy i po ludzku dobry i bezinteresowny człowiek, jakiego znam - napisała Magdalena Balawajder. Podkreśliła, że sama ma “kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie”, by pracować na stanowiskach, które zajmuje.