Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2011-11-23

A A A POLEĆ DRUKUJ

Wiza na palcu

Na początku listopada przy stanowiskach kontroli paszportowej na Lotnisku Chopina pojawiły się czytniki odcisków palców. To nowość w Polsce, która budzi niepokój części podróżnych. Od razu więc uspokajamy, że skanowanie odcisków palców dotyczy tylko pasażerów pochodzących spoza obszaru Schengen i to nie wszystkich.

Konieczność skanowania odcisków wynika z uruchomionego przez Straż Graniczną Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS), który służy do gromadzenia danych o wizach krótkoterminowych między Państwami Członkowskimi Schengen. Dane cudzoziemców ubiegających się o wizę kraju z grupy Schengen rejestrowane są w kilku kategoriach: dane osobowe i identyfikacyjne, fotografia, odciski palców. Odczytanie odcisków palców pomaga szybko sprawdzić czy dana osoba ma aktualną wizę oraz zweryfikować jej dane. System ten ma ułatwić i przyspieszyć odprawę na przejściach granicznych i pomóc w identyfikacji osób, które nie spełniają warunków wjazdu, pobytu i zamieszkania na terytorium państw członkowskich. Oprócz przejścia granicznego na lotnisku, podobne czytniki pojawiły się także na innych przejściach granicznych zlokalizowanych na zewnętrznej granicy strefy Schengen.

Na początku do VIS-u wprowadzane są dane cudzoziemców składających wnioski wizowe w krajach Afryki Północnej: Algierii, Egipcie, Libii, Maroku, Mauretanii i Tunezji. Odciski palców pobierane są również od osób ubiegających się o wizę w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych w Armenii, Azerbejdżanie i Malezji. Osoby podróżujące z polskim paszportem, które nie musza starać się o wizję wjazdową do naszego kraju, ta kontrola nie dotyczy.

Warto przy okazji wspomnieć również o zmianach dotyczących kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Na podstawie porozumienia podpisanego przez szefów Lotniska Chopina i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej od 16 listopada nie ma już podziału na kontrolę bezpieczeństwa dla pasażerów podróżujących w ruchu krajowym i międzynarodowym. Pasażerowie odlatujący z Warszawy, mogą po dokonaniu odprawy bagażowo-biletowej podchodzić do dowolnego stanowiska kontroli bez względu na cel swojej podróży. Dzięki tej zmianie zwiększyła się liczba dostępnych stanowisk, a czas oczekiwania na kontrolę znacząco się skrócił.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS