Premiery dwóch wyjątkowych dokumentów: „Ziggy Dust” i „Workuta”, zrealizowanych przez toruńskich filmowców, będą miały miejsce podczas III Festiwalu Sztuki Faktu. „Toruńska fala” to specjalny blok programowy, który odbędzie się podczas drugiego dnia wydarzenia, w sobotę 25 kwietnia 2015 roku. Podczas festiwalu zostaną także wręczone nagrody laureatom konkursu na wideoreportaż „Moja mała ojczyzna” poświęconego Toruniowi i regionowi kujawsko-pomorskiemu.
Dwa premierowe pokazy, dwa unikalne dokumenty — festiwalowa sobota będzie miała mocny toruński akcent. Pierwszy z filmów — „Workuta” — opowiada o pierwszej w historii wyprawie samochodowej z Europy Środkowej do miasta zbudowanego na kościach zesłańców, położonego w niedostępnej tundrze. Uczestnicy ekspedycji, startującej z Torunia wiosną 2011 roku, postanowili uczcić pamięć jej budowniczych przedzierając się do Workuty wzdłuż torów, zimnikami, czyli lodowymi, okresowo czynnymi szlakami. Jeden z uczestników wyprawy, wnuk dawnego więźnia, zabrał ze sobą mały, ręcznie pisany po rosyjsku modlitewnik, najcenniejszą pamiątkę po dziadku, który w Workucie spędził 12 lat, ale nigdy nie chciał tamtych czasów wspominać. Film został wyprodukowany przez Fundację Tumult. W jego realizacji uczestniczyli: Paweł Żydowicz, Jacek Kiełpiński i Radosław Rzeszotek, autorem zdjęć jest Paweł Dyllus.
Natomiast „Ziggy Dust” w reżyserii Ryszarda Kruka to opowieść o Zbigniewie Cołbeckim, zegarmistrzu, muzyku, artyście i buntowniku, założycielu kultowej formacji nowofalowej Bikini. W filmie występują osoby związane z tytułowym bohaterem i jego twórczością: Robert Brylewski, Kazik Staszewski, Anna Staszewska, Yach Paszkiewicz, Tomek Siatka, Waldek Radziecki i Wojtek Gałek. Autorem zdjęć jest Adam Fisz, autorami zdjęć archiwalnych są Wojciech Budny i Yach Paszkiewicz, montaż filmu Paweł Żydowicz.
Dwudziestu reporterów-amatorów wzięło udział w specjalnych warsztatach zorganizowanych przez Akademię Telewizyjną TVP i Uniwersytet Mikołaja Kopernika, które odbyły się 10 marca 2015 roku. Uczestnicy warsztatów dotarli do wielu ciekawych miejsc i ludzi, m.in. do historii ziemi kujawsko-pomorskiej zaklętej w olbrzymich głazach wydobywanych podczas różnych prac ziemnych czy tajemnicy zasypanego fragmentu Kanału Bydgoskiego, a także historii toruńskiego astronoma-pasjonata. Laureaci konkursu „Moja mała ojczyzna” zostaną nagrodzeni podczas gali otwarcia festiwalu, która odbędzie się 24 kwietnia 2015 roku.
Wstęp na wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny. Centrum festiwalowe mieścić się będzie w Teatrze „Baj Pomorski” (ul. Piernikarska 9). Program wydarzenia i system internetowej rezerwacji wejściówek jest dostępny w serwisie internetowym sztukafaktu.pl.
* * *
Organizatorami III Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń, Toruńska Agenda Kulturalna i Telewizja Polska. W komitecie honorowym zasiadają Juliusz Braun, prezes Zarządu Telewizji Polskiej oraz Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia. Partnerem festiwalu jest niemiecka telewizja publiczna MDR (Mitteldeutscher Rundfunk). Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
dostarczył infoWire.pl