Czy możliwe jest zawieranie ugód w sporach pomiędzy sektorem publicznym
i prywatnym? Przekonają się o tym już we wtorek 14 stycznia br. uczestnicy konferencji pt. „Mediacje gospodarcze w sporach z sektorem publicznym”.
Spotkanie w formule „okrągłego stołu” zorganizowane przez Międzynarodowe Centrum Mediacji odbędzie się w siedzibie Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej zostało objęte patronatem Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej.
Wprowadzone w 2017 roku rozwiązania legislacyjne znacząco usprawniły prowadzenie mediacji pomiędzy sektorem prywatnym a publicznym. Klarowne opisanie kryteriów zawierania ugód pomiędzy stronami ułatwiły częstsze sięganie po narzędzia pozasądowego rozstrzyganie sporów. Zmiana ta zyskała szczególne znaczenie w obliczu stale rosnącej się liczby celów publicznych delegowanych do sektora prywatnego w formie konkursów i przetargów, potencjalnie zwiększając tym samym ryzyko powstania sporów pomiędzy stronami. Po ponad dwóch latach obowiązywania nowych przepisów, przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowych doświadczeń.
Do udziału w debacie zaproszeni zostali przedstawiciele strony publicznej szczebla centralnego i samorządowego, przedsiębiorcy, a także organy kontrolne nadzorujące prawidłowość podejmowanych decyzji o mediacji, by omówić postępy w tym obszarze, wspólnie przyjrzeć się barierom, które w dalszym ciągu przeszkadzają w rozwoju sprawnego modelu rozwiązywania sporów oraz wypracować rekomendacje dla obu stron procesu.
- Jako Francusko-Polska Izba Gospodarcza zaangażowaliśmy się w budowanie dialogu pomiędzy stroną prywatną a sektorem publicznym, aby mediacje gospodarcze mogły zaistnieć i były efektywnie prowadzone. Jesteśmy przekonani, że polubowna forma rozwiązania sporów jest o wiele bardziej skuteczna, przede wszystkim tworząc płaszczyznę do długofalowej współpracy pomiędzy stronami. Dlatego celem konferencji jest zarówno wymiana doświadczeń każdej ze stron, jak i rzetelna analiza najistotniejszych trudności w korzystaniu z mediacji, by tym samym wypracować rekomendacje działań zwiększających ich stosowanie w rozwiązywaniu sporów gospodarczych – podkreśla Joanna Jaroch-Pszeniczna, Przewodnicząca Rady MCM, Wicedyrektor Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.
W Debacie m.in. wezmą udział:
• Mariusz Haładyj, Prezes, Prokuratoria Generalna
• Michał Olszewski, Wiceprezydent, Miasto st. Warszawa
• Małgorzata Gołyńska-Minkiewicz, Naczelnik wydziału Wydział Prawny i Analiz Rynku PPP, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
• Hubert Nowak, Prezes Urząd Zamówień Publicznych
• Zbigniew Wrona, Radca Prezesa, Najwyższa Izba Kontroli
• Przedstawiciele firm z sektora prywatnego
Pełen program konferencji dostępny jest na stronie www.ccifp.pl w zakładce wydarzenia.