Kultowa książka „Koniak i daktyle” to nowa, poszerzona wersja przygód Marka Majewskiego, jedynego polskiego fotografa, który w latach 70-tych współpracował z magazynem „Rolling Stone” jest już w sprzedaży.
„Koniak i daktyle” -- to notatki z życia polskiego fotografa w San Francisco z lat 1975-85. Uciekając z szarego PRL-u Majewski, absolwent ASP zaczyna tam nowe życie. Jako jedyny Polak chwyta w ręce starego Petakona 6x6 i zaczyna współpracę ze legendarnym „Rolling Stone” w mieście, które w tym czasie jest nieoficjalną stolicą Hippisów. W redakcji uczy się fotoreporterki od najlepszych – Jima Marshalla i Annie Leibovitz. Fotografując gwiazdy rocka i Hollywood, podgląda od podszewki ich świat. Dzięki czemu czytelnik poznaje z pierwszej ręki historie największy grup i wokalistów tamtego okresu – m.in. The Doobie Brothers, The Who, The Rolling Stones, czy Santany oraz uczestniczy w największych balangach tamtych kolorowych czasów, poznaje egzotyczne miasto.
Jest to niezwykle rzadki, kronikarski zapis minionej epoki, która nigdy nie była właściwie naświetlona w Polsce i już nie powróci. O wielu ciekawostkach dowiadujemy się z pierwszej ręki, jak też wchłaniamy atmosferę – pięknej i egzotycznej Kalifornii. Autor przedstawia autentyczne historie, pokazuje świat, którego dziś już nie ma: „Koniak i daktyle” mają ciekawą atmosferę codzienności, która wprowadza nas w okres życia miasta, które kiedyś było niekoronowaną stolicą hippisów. Czytając o tych kolorowych czasach dzieci kwiatów, czujemy podniecenie, które zmusza do przerzucania kartek, aby dowiedzieć się, więcej o tej generacji obrazoburców, która zatrząsła wtedy nie tylko Kalifornią, ale całym ówczesnym światem. Czasy te były pełne narkotyków, wolnej miłości i wyzwolenia z mieszczańskich, zakłamanych kanonów życia. – pisze we wstępie Dariusz Muszyński. Do nowego wydanie Majewski dołożył opowieść o swoich dalszych losach, a także pozostałych głównych bohaterów.
Marek Majewski - z wykształcenia plastyk. Skończył ASP w Warszawie w pracowni Henryka Tomaszewskiego. Zajmował się grafiką użytkową i plakatem. W Polsce pracował w pismach „Jazz”, „Ty i Ja”, a później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Spędził 12 lat w San Francisco, gdzie jako jedyny Polak współpracował ze znanym pismem rockowym „Rolling Stone”. W 1982 zdobył złoty medal w międzynarodowym konkursie na plakat ONZ. Był też współtwórcą artystycznego tytułu „Artbeat”. W 1988 przeniósł się do Detroit, gdzie pracował w „Detroit Monthly”, a następnie w polonijnych środkach przekazu jako dziennikarz i fotograf. Jest autorem kilku kryminałów w odcinkach dla prasy polonijnej osadzonych w emigracyjnej codzienności. W latach 90-tych pracował dla „Twojego Stylu” i „Urody”. Wydał w USA album fotograficzny „Frisco on my mind”, który planuje wydać również w Polsce.
Książka do kupienia w najlepszych księgarniach internetowych i stacjonarnych w Polsce!
dostarczył infoWire.pl