Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2021-06-25

A A A POLEĆ DRUKUJ

Przed inflacją uciekaj… w gotówkę!

 

Hossa na polskim rynku numizmatów

 

_______________________________________________________________________________________

  • W ostatnich latach obroty i ceny na polskim rynku numizmatów wzrosły bardzo gwałtownie, m.in. ze względu na odpływ kapitału z warszawskiego parkietu, a także rosnący poziom inflacji - zauważają eksperci. 

 

  • Od 26 do 29 czerwca potrwa długo wyczekiwana przez kolekcjonerów aukcja online. Przeprowadzi ją stołeczny antykwariat Michała Niemczyka, największy numizmatyczny dom aukcyjny w Polsce.

 

  • Pod młotek trafi m.in. jedna z najrzadszych monet Zygmunta III Wazy, której drugi zachowany egzemplarz znajduje się na stałe w petersburskim Ermitażu. 



 

Zygmunt III Waza za miliony dolaró

 

Pytany o najrzadszą pozycję z nadchodzącej aukcji, Michał Niemczyk wskazuje pięciodukatową monetę z czasów panowania Zygmunta III Wazy. Datowany na 1612 r. złoty półportugał stanowi jedyny dostępny kolekcjonerom egzemplarz, podczas gdy drugi znany na świecie oglądać można tylko w gablotach Ermitażu. Jak wskazuje katalog, moneta pochodzi ze słynnej kolekcji Mariana Frankiewicza, która w całości trafiła na berlińską aukcję na początku lat 30. ubiegłego stulecia. Przez ponad 90 lat rzadki królewski półportugał nie pojawił się jednak na rynku i powszechnie uznawany był za zaginiony. Podczas czerwcowej aukcji licytowany będzie od poziomu 220 tys. zł, choć trudno poszukiwać w mediach porównania, jeśli jedna z pierwszych jednodolarówek na aukcji amerykańskiej osiągnęła pułap 10 mln dolarów.


 

 

- Mimo że nowojorski rekord za mennictwo Zygmunta III Wazy również podawany jest w milionach, to zestawienie dobitnie odpowiada na pytanie, czy polska numizmatyka jest relatywnie droga, czy tania. Gdybyśmy pozycję rzadkości i klasy półportugała wyobrazili sobie jako amerykańską, jej cenę zapisywalibyśmy z jedynką z przodu i w dolarach. Kiedy mówimy o złotej monecie z początków XVII wieku, warto zadać sobie w pierwszej kolejności pytanie: ile takich małych, precyzyjnie zdobionych przedmiotów przetrwało z tamtych czasów na terenach, których doświadczyły rozbiory oraz dwie światowe wojny? - zauważa Michał Niemczyk, kontynuujący przy Żelaznej kilkupokoleniową tradycję na rynku numizmatów.


 

- W ostatnich latach obroty i ceny na polskim rynku numizmatów wzrosły bardzo gwałtownie, m.in. ze względu na odpływ kapitału z warszawskiego parkietu, na którym obserwujemy stały spadek liczby kont inwestorów indywidualnych. Część tych graczy z pewnością lokuje nadwyżki w rzadkich monetach, szczególnie w warunkach pogłębiającej się inflacji. Jeśli ktoś ma, powiedzmy, milion złotych w gotówce, przy 5-procentowej inflacji w rok straciłby 50 tys. zł, a z kapitału rzędu kilku milionów topnieć będzie nawet czterocyfrowa kwota każdej doby. Nawet gdyby monety drożały więc średnio kilka procent rocznie i tak stanowiłyby lokatę, tymczasem obecnie w niektórych kategoriach zwyżki cenowe są już dwucyfrowe - komentuje Artur Chołody, kolekcjoner i radca prawny, który  w ramach pracy doktorskiej z dziedziny ekonomii opracował pierwszy indeks numizmatyki w Polsce.


 

Podczas nadchodzącej aukcji licytowany będzie również denar z początków państwa polskiego, który widnieje na rewersie dziesięciozłotowego banknotu, a także najrzadsza moneta obiegowa II Rzeczpospolitej.

 




 

Czterodniowa aukcja 

Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka

odbędzie się 26-29 czerwca od godz. 9.00.

Internetowy katalog znajduje się na stronie:

https://aukcjamonet.pl/

__________________________________________________________________________





Słowa kluczowe:michal niemczyk

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS