Przegląd reportaży konkursowych otworzy w piątek, 24 kwietnia 2015 roku III Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu. Wydarzenie organizowane przez Miasto Toruń, Toruńską Agendę Kulturalną i Telewizję Polską promuje gatunki misyjne wyrastające z konkretnych zdarzeń — reportaż, dokument, teatr faktu. Festiwal potrwa przez trzy dni od piątku (24 kwietnia 2015 roku) do niedzieli (26 kwietnia 2015 roku). Wszystkie spotkania i pokazy dokumentów będą odbywały się w Teatrze „Baj Pomorski”.
Trzydzieści dwa reportaże i filmy dokumentalne zakwalifikowane do festiwalowego konkursu oceni pięcioosobowe jury w składzie: Lidia Duda (przewodnicząca jury), Irena Piłatowska-Mądry, Mirosław Chojecki, Marek Miller, Krzysztof Magowski. W ramach piątkowego przeglądu reportaży festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć między innymi dokument „Blizny Majdanu” Aleksandry Grabowieckiej opowiadający historię trzech bohaterek: Nastji, Olesi i Marii, które wracają pamięcią do niedawnych wydarzeń na Ukrainie, a także dokument Aliny Mrowińskiej „Jeszcze zaśpiewam” o Kasi Markiewicz.
Kasia ma 38 lat, jest chora na raka, leczenie nie przynosi żadnych rezultatów. Kasia pogodziła się z tym, że odchodzi. Teraz chce tylko realizować swoje marzenia, a jednym z nich był występ w programie „The Voice of Poland” — czytamy w opisie filmu.
W ramach przeglądu zostanie pokazany także dokument Katarzyny Trzaski „Maksimum przyjemności” o grupie energicznych przyjaciółek z Torunia, które nie poddają się starości i znajdują własne sposoby na to, by ją oddalić.
Podczas festiwalu po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany film dokumentalny niemieckiej telewizji publicznej Mitteldeutscher Rundfunk „Breath of Freedom”, ukazujący sytuację czarnoskórych żołnierzy amerykańskich w powojennych Niemczech. Odbędzie się także prezentacja koprodukcji TVP2–MDR, w której wezmą udział dr Juliusz Braun, Prezes Zarządu TVP SA, oraz prof. dr Karola Wille, Prezeska Mitteldeutscher Rundfunk.
Uroczysta gala otwarcia festiwalu odbędzie się w piątkowy wieczór o godzinie 19.00. Tradycyjnie podczas gali zostaną wręczone nagrody — nagrodą Prezesa TVP za całokształt twórczości zostanie uhonorowanyEugeniusz Pach, pierwszy reporter TVP, współtwórca szkoły reportażu Telewizji Polskiej, współautor programów „Turniej Miast” i Studio 2, które przeszły do historii polskiej telewizji. Podczas gali otwarcia nagrody otrzymają także laureaci konkursu „Moja mała ojczyzna”.
Mocnym punktem festiwalowego programu będzie piątkowe spotkanie z popularnym prezenterem głównego wydania „Wiadomości” TVP — Krzysztofem Ziemcem. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany poruszający film dokumentalny o Warmiakach „Bo jestem stąd”.
Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Centrum festiwalowe mieści się w Teatrze „Baj Pomorski” (ul. Piernikarska 9). Szczegółowe informacje na temat wydarzenia są dostępne w serwisie internetowym sztukafaktu.pl.
* * *
Organizatorami III Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń, Toruńska Agenda Kulturalna i Telewizja Polska. W komitecie honorowym zasiadają Juliusz Braun, prezes Zarządu Telewizji Polskiej oraz Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia. Partnerem festiwalu jest niemiecka telewizja publiczna MDR (Mitteldeutscher Rundfunk). Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
dostarczył infoWire.pl