Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2015-10-23

A A A POLEĆ DRUKUJ

Jordanki retro

Teren, na którym wybudowano salę koncertowo-kongresową, nazywany jest w Toruniu Jordankami. Skąd wzięła się ta nazwa i co tam wcześniej było?

Swą nazwę Jordanki zawdzięczają krakowskiemu lekarzowi i społecznikowi, znanemu głównie z zakładania ogrodów dla dzieci tzw. Ogrodów jordanowskich. Teren położony w sąsiedztwie gotyckiej starówki przez wiele lat był ulubionym miejscem sportowo-rekreacyjnym torunian. Jordanki wraz z Wodnikiem i Flisakiem tworzyły kompleks popularnych kąpielisk miejskich.

Jordanki są częścią dawnego Przedmieścia Chełmińskiego, które rozciągało się za północną częścią murów Starego Miasta. Teren ten stanowił gospodarcze i rolnicze zaplecze średniowiecznego Torunia. Od XVII wieku w jego obrębie tworzono na przemian sieci fortyfikacji oraz tereny ogrodowo-parkowe.Sala koncertowa na Jordankach powstaje w miejscu dawnej fosy okalającej jeden z nieistniejących już bastionów, które otaczały swoim pierścieniem Stare Miasto. Decyzję o ostatecznej likwidacji tych fortyfikacji władze Torunia podjęły dopiero w latach 20. XX wieku.

Ogród jordanowski powstał w Toruniu w połowie lat 50. XX wieku i związany był z rozwojem działalności Klubu Sportowego „Start-Wisła”. W 1956 roku wybudowano pierwszych sześć kortów tenisowych. Dokładnie dziesięć lat później powstał basen, a także piętrowy pawilon sportowy KS „Start Wisła”.

Na terenie Jordanek organizowano kilkanaście imprez plenerowych rocznie. W latach 80. XX wieku Jordanki zaczęły tracić swój dotychczasowy charakter, zlikwidowano basen, pawilon sportowy zaczął tracić swój dotychczasowy charakter, teren zaczął ulegać dewastacji. Do 2010 roku działały już tylko klubowe korty tenisowe.

Początkowo teren toruńskich Jordanek był własnością Skarbu Państwa. Decyzją komunalizacyjną z dnia 30.10.2003 roku został nieodpłatnie przekazany na własność Gminie Miasta Toruń. W tym samym okresie postanowiono o przeniesieniu infrastruktury sportowej w okolice ul. Bema – tworząc Centralny Ośrodek Sportu, co umożliwiło zmianę charakteru terenu toruńskich Jordanek na cele kulturalne. Pierwsze koncerty już za kilka tygodni.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS