Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2014-11-18

A A A POLEĆ DRUKUJ

Jak pielęgnować i czyścić dywan wełniany?

Zakup dywanu, zwłaszcza wełnianego, to poważna inwestycja. Kiedy piękny, nowy kobierzec pojawi się już w naszym domu chcielibyśmy, aby jak najdłużej zachował atrakcyjny wygląd. Receptą na to jest odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie.

Podstawa w pielęgnacji dywanu to odkurzanie – robiąc to regularnie i usuwając z runa kurz, włosy i piasek mamy gwarancję, że unikniemy poważniejszych zabrudzeń. Przyda się także specjalna końcówka do odkurzacza, wyposażona w szczotkę – optymalnie o regulowanej długości włosia. Odkurzać należy regularnym, posuwistym ruchem, nie naciskając zbyt mocno, aby uniknąć uszkodzenia runa. Ostatnie odkurzanie warto wykonać zgodnie z kierunkiem układania się runa w dywanie. Dywan, zwłaszcza taki o mniejszej powierzchni, można też wytrzepać. Jeśli na dywanie stoją ciężkie meble, warto je przesuwać od czasu do czasu, by uniknąć trwałych zagnieceń runa.
Właścicieli nowych dywanów wełnianych niepokoi niejednokrotnie zjawisko wychodzenia elementarnych włókien. Nie jest to jednak nic niepokojącego, ani niewłaściwego – to naturalny proces związany ze specyfiką tkanych z wełny pokryć podłogowych. Luźne włókna, które pozostały po procesie cięcia, strzyżenia i podklejania dywanu, a nie zostały zamocowane w splotach runa, w początkowym okresie użytkowania dywanu wychodzą na jego powierzchnię. Ten ubytek runa nie powoduje pogorszenia jego jakości – powierzchnia runa stopniowo ulega naturalnemu spilśnieniu i wychodzenie włókien ustaje. Aby skrócić ten proces w początkowym okresie po zakupie dywanu zaleca się jego częste i staranne odkurzanie. To skuteczna metoda na przyspieszenie zakończenia procesu „kurzenia się” dywanu.
Jeśli zdarzy się, że na dywanie pojawi się plama lub intensywniejsze zabrudzenie należy niezwłocznie je usunąć – świeże są łatwiejsze do usunięcia. Należy stosować środki odplamiające przeznaczone do czyszczenia dywanów – uprzednio przetestowawszy je w mało widocznym miejscu, by sprawdzić czy nie niszczą włókien lub nie powodują ich odbarwienia. Plamy z płynów należy najpierw osuszyć papierowym ręcznikiem lub chłonną szmatką. Nie należy ich trzeć, gdyż to tylko powiększa zabrudzenie i zniekształca runo. Plamę należy czyścić od krawędzi do jej środka. Po zastosowaniu odplamiacza wyczyszczone miejsce należy dokładnie wypłukać wodą.
 
Po dłuższym okresie może się zdarzyć, że dywan będzie potrzebował czyszczenia na mokro. Dopuszcza się metodę szamponowania, zabezpieczającą dywan przed przemoczeniem. Można to wykonać samodzielnie – lepiej jednak zlecić takie czyszczenie na mokro wyspecjalizowanej firmie, która będzie dysponowała odpowiednimi środkami czyszczącymi i sprzętem (np. profesjonalnym odkurzaczem piorącym). Jeśli jednak sami zdecydujemy się na to zadanie musimy pamiętać, by rozpocząć od dokładnego odkurzenia, nie przemoczyć dywanu podczas szamponowania, a po wyczyszczeniu suszyć go tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.
 
 
Kontakt:
Karolina Gajewska
Profundo PR
tel. (22) 692 16 08
e-mail: k.gajewska@profundo.pl  
 
 
Fabryka Dywanów AGNELLA S.A.
ul. Gen. Władysława Andersa 42
15-113 Białystok
tel. +48 85 67 52 551
www.agnella.pl
Bezpłatna infolinia konsumencka: 800 12 70 74 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 16:00)
 




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS