Na małym metrażu liczy się każdy centymetr powierzchni, a przedmiotów do przechowywania wciąż przybywa. Poznaj 10 zasad, które pomogą wygospodarować dodatkowe miejsce i zapobiec zagraceniu niewielkiego mieszkania.
- Ogranicz ilość rzeczy
To pierwsza zasada w małym mieszkaniu. Każdego roku rzeczy tylko przybywa, a metraż nie ulega zmianie. Dlatego tak ważne jest robienie regularnego przeglądu tego, co posiadamy i eliminowanie z naszych szaf ubrań, w których już nie chodzimy czy zabawek, którymi przestały bawić się nasze dzieci. Robiąc przegląd swojej garderoby na pewno znajdziemy rzeczy, których już nie zakładamy i często nawet nie możemy sobie przypomnieć, kiedy po raz ostatni mieliśmy je na sobie. Czy w takim razie na pewno są nam potrzebne i musimy trzymać je w naszej szafie? Rzeczy i zabawek w dobrym stanie wcale nie musimy wyrzucać, tylko oddać znajomym, albo wesprzeć potrzebujących, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym. Takie rozstanie na pewno będzie dla nas łatwiejsze.
- Sprzątaj
To brzmi banalnie, ale jest naprawdę istotne – zawsze, choć na małym metrażu szczególnie. Utrzymane w porządku rzeczy przede wszystkim zajmują mniej miejsca, tym samym można ich zmieścić więcej. Regularne sprzątanie ułatwia też trzymanie się pierwszej zasady – możemy na bieżąco pozbywać się tego, co jest nam już niepotrzebne. Poza tym pochowane w meblach i poukładane na swoich miejscach przedmioty, nie zagracają przestrzeni i są szybko i łatwo dostępne w razie potrzeby.
- Stosuj akcesoria ułatwiające utrzymanie porządku
Utrzymanie porządku w szafach nie należy do łatwych, ale możemy sobie trochę pomóc. – Na rynku dostępny jest szereg akcesoriów, które pomogą nam w opanowaniu chaosu, który często wkrada się do naszych szaf. Tradycyjne półki to zdecydowanie za mało. Szuflady, wysuwane kosze, stojaki na buty, drążki na długie i krótkie rzeczy – wszystkie te elementy pomogą nam posegregować rzeczy, dodadzą szafie funkcjonalności i znacznie ułatwią utrzymanie czystości. – podpowiada Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.
- Idź w górę
Kiedy liczy się każdy centymetr, warto spojrzeć na przestrzeń powyżej zasięgu naszego wzroku, która idealnie nadaje się do tego, by ją odpowiednio zagospodarować i przygotować tam dodatkowe miejsce do przechowywania. Wysokie do sufitu regały i zabudowy na całą wysokość pomieszczenia mogą zapewnić wiele cennego miejsca. Należy tylko pamiętać o tym, że dostęp do wyższych partii mebli jest nieco ograniczony, dlatego warto przechowywać w tym miejscu rzeczy, z których rzadziej korzystamy, np. letnią odzież w zimie i odwrotnie, zimową latem. Jeśli zależy nam, żeby pod sufitem znalazły się drążki z ubraniami, musimy tylko zastosować pantografy, dzięki którym zyskamy swobodny dostęp do wieszaków.
- Pomyśl o rozwiązaniach na wymiar
To właśnie one znacznie ułatwią Ci wykorzystanie całej przestrzeni. Wybór gotowych mebli często bardzo ogranicza, bo musimy się dostosować do ich wymiarów, a w małym mieszkaniu szkoda każdego niewykorzystanego miejsca – wyposażenie i meble o niestandardowych wymiarach, przygotowane według indywidualnego projektu często są najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji.
- Zabuduj wnęki
Jeśli mamy problem z niewymiarową wnęką w łazience lub w przedpokoju, możemy łatwo zmienić to w walor naszego mieszkania. Takie miejsca aż proszą się o zabudowę. Na wysokości od podłogi aż do sufitu znajdzie się miejsce na wiele półek, które pomieszczą sporą ilość rzeczy. Jeśli w łazience we wnęce stoi pralka możemy zamontować nad nią półki na środki czystości, a całość zasłonić przesuwnymi drzwiami. Takie rozwiązanie to poza uzyskanym dodatkowym miejscem na przechowywanie także ciekawy sposób na ukrycie w łazience obecności pralki. Z kolei w salonie, odpowiednia zabudowa wnęki regałem na wymiar, to okazja do wyeksponowania np. książek czy kolekcji płyt.
- Wykorzystaj przestrzeń pod skosami
Można to zrobić z powodzeniem na kilka sposobów. Zabudowując to miejsce meblami na wymiar, zyskujemy kolejne, funkcjonalne miejsce na przechowywanie, które zawsze się przyda. Jest też inne, bardzo proste rozwiązanie – pod skosem w sypialni, jeśli nie zaczyna się od samej podłogi, możemy zaaranżować m.in. miejsce na małe domowe biuro, albo postawić tam niskie szafki czy komody – jeśli wybierzemy meble na wymiar, wysokość bez problemu dostosujemy do naszych potrzeb i architektury wnętrza.
- Postaw na drzwi przesuwne
To sprawdzony sposób na oszczędność miejsca. - W przypadku drzwi otwieranych w sposób tradycyjny, wymagana, wolna przestrzeń przed szafą wynosi 120 cm, a w przypadku drzwi przesuwnych jedynie 70 cm, co znacząco przemawia na korzyść tych drugich. Innym typem drzwi szafy, który sprawdza się w małych pomieszczeniach, są drzwi składano - przesuwne. Ich atutem jest to, że mogą się nie tylko składać, ale i przesuwać na boki. Ta funkcjonalność drzwi powoduje, że znacznie prościej możemy zaplanować układ elementów wysuwanych, takich jak kosze czy szuflady – doradza Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.
- Wybieraj meble wielofunkcyjne
W małym mieszkaniu trzeba przechowywać sprytnie, wykorzystując różne miejsca i szukając także tych mniej oczywistych rozwiązań. Dlatego właśnie idealnie, na niewielkim metrażu, sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Doskonałym przykładem są chociażby skrzynie, które w środku wiele pomieszczą, a jeśli na wieku ułożymy poduchy, zyskujemy miejsce do siedzenia. Podobny efekt uzyskamy, kiedy w ramach jednej szafy w pomieszczeniu wydzielimy sobie część regałową, przeznaczoną na sprzęt RTV oraz część do przechowywania odzieży.
- Szukaj
Ważne, żebyśmy byli uważni i cały czas obserwowali, gdzie w naszym mieszkaniu możemy zaaranżować nowe miejsce na przechowywanie, które będzie z jednej strony funkcjonalne, a z drugiej estetycznie wkomponuje się w przestrzeń pomieszczenia. Czasem wystarczy drobna zmiana, by zyskać dodatkowe miejsce, np. obudowanie telewizora półami, na których będziemy mogli ułożyć książki, płyty i czasopisma, bo nie gabaryty się liczą, ale kreatywność połączona z funkcjonalnością.
dostarczył infoWire.pl