SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Anonymous zaatakowali Nestle, ujawniają duży pakiet danych

Grupa hakerów Anonymous upubliczniła 10GB danych szwajcarskiego koncernu Nestle. To odwet kolektywu za to, że firma dalej prowadzi biznes w Rosji.  Celem ataku stały się również rosyjski przemysł i białoruska telewizja.

Nestle jest jedną z globalnych marek, która mimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę dalej prowadzi biznes w Federacji Rosyjskiej. Spożywczy koncern nie chce wycofać się z Rosji mimo ostrej krytyki konsumentów na całym świecie oraz władz Ukrainy. Pozostaje na niechlubnej liście obok podmiotów francuskich - Leroy Merlin, Auchan, Decathlon.

Zobacz: Anonymous włamali się do rosyjskich drukarek, przesłali komunikat o kłamstwach propagandy nt. wojny

Na profilu Anonymous w zeszły weekend podano dalej wideo z logotypami sieci sklepów Decathlon, Auchan i Leroy Merlin oraz napisem po polsku i angielsku: „Te firmy zostając na rosyjskim rynku przekładają własny zysk nad solidarność z ofiarami ludobójstwa”. - Spodziewajcie się nas - zaznaczono.

Nestle celem ataku Anonymous

Kolektyw hakerski Anonymous wezwał w tym tygodniu działające w Rosji zachodnie firmy do zaprzestania biznesu z państwem Putina.  Zagrożono im cyberatakiem.

- Wzywamy wszystkie firmy, które nadal działają w Rosji i płacą podatki do budżetu przestępczego reżimu Kremla: wycofajcie się z Rosji! Dajemy wam 48 godzin, żeby to przemyśleć i wyjść z rynku rosyjskiego, inaczej staniecie się naszym celem - zapowiedziano na profilu twitterowym Anonymous TV (obserwuje go 348 tys. internautów).

Zobacz: Marki, które zostały w Rosji, powinny teraz milczeć

We wtorek po południu na twitterowym koncie Anonymous opublikowano link do paczki 10GB danych firmy Nestle. Zaznaczono, że to pakiet informacji o ok. 100 tys. klientów biznesowych koncernu.

Oprócz szwajcarskiego koncernu, obiektem cyberataku Anonymous padły rosyjskie firmy i białoruska telewizja państwowa. Hakerzy zaatakowali rosyjskie rządowe bazy danych, rosyjską kolej, agencję kosmiczną i przemysł stali.

Kilkaset firm z zachodu dalej w Rosji

W Rosji dalej prowadzą działalność zachodnie koncerny z sektora handlowejgo i spożywczego: Leroy Merlin są Nestle (właściciel takich marek jak KitKat, Princessa, Nan, Bobo Frut, Nescafe, Nałęczowianka, Winiary, Lion), Philip Morris (zawieszone tylko nowe inwestycje i wprowadzanie nowych produktów na rynek) , Auchan, Spar, Pirelli (produkty motoryzacyjne), hotele Accor i Intercontinental, gastronomiczne Papa John's, Kellogg'sMetro.

Z sektora finansowego: Raiffeisen Bank, OTP Bank, City Group, Societe Generale, UniCredit, Intensa Sanpaolo Z branży mechanicznej, w Rosji działają: OTIS Worldwide, Honeywell, Mohawk Industries, Arconic. Z branży beauty: Oriflame, Kimberly-Clark, Koti, Ecco, Salvatore Ferragamo. W internecie najwięcej krytyki spadło z tego powodu na Nestle i Leroy Merlin. Ten pierwszy koncern został skrytykowany m.in. przez czołowych polityków ukraińskich.

W zeszłym tygodniu kolektyw Anonymous podał, że przejął streaming kilkuset kamer bezpieczeństwa z różnych miejsc w Rosji. Zaczął tam udostępniać transmisje wraz z przekazem o zbrodniach wojennych Rosjan w Ukrainie. W piątek grupa przerwała na krótko transmisję z wystąpienia Władimira Putina podczas propagandowego koncertu w Moskwy.

Z kolei w weekend doszło do ataku hakerskiego na VKontakte - najpopularniejszy serwis społecznościowy w Rosji. Jego użytkownicy dostali od administracji komunikat z rzetelnymi informacjami o wojnie w Ukrainie.

Dołącz do dyskusji: Anonymous zaatakowali Nestle, ujawniają duży pakiet danych

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adamo023
Bardzo dobrze. Te firmy, które zostały w Rosji powinny się wstydzić. I nie chodzi o to czy gaz czy ropa jest z Rosji - bo nie mamy wpływu na to czy tankujemy rosyjską ropą. Mamy wpływ jako konsumenci na zakupy w poszczególnych sklepach i zakupy konkretnych marek. Rosja dokonuje ludobójstwa i taka jest prawda czy komuś się to podoba czy nie.
odpowiedź
User
Rumburak
Bardzo dobrze. Te firmy, które zostały w Rosji powinny się wstydzić. I nie chodzi o to czy gaz czy ropa jest z Rosji - bo nie mamy wpływu na to czy tankujemy rosyjską ropą. Mamy wpływ jako konsumenci na zakupy w poszczególnych sklepach i zakupy konkretnych marek. Rosja dokonuje ludobójstwa i taka jest prawda czy komuś się to podoba czy nie.
Co innego popelnianie przestepstw co innego decyzja indywidualna konsumenta.
odpowiedź
User
Witek z Żar
10 giga, no no. Jak dużo! Przecież może być całkowicie bezwartościowe 10 giga, tak samo jak absolutnie kompromitujące 10 kB.
odpowiedź