SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP3 Opole zawiesiła współpracę z trzema instytucjami kulturalnymi. Powód: poparcie dla Strajku Kobiet

Dyrektor opolskiego oddziału TVP, Mateusz Magdziarz, ogłosił zawieszenie współpracy i wycofanie umów sponsorskich z opolskimi instytucjami kultury, które publicznie zadeklarowały wsparcie dla Strajku Kobiet. Chodzi o Miejską Bibliotekę Publiczną, Galerię Sztuki Współczesnej i Teatr im. Jana Kochanowskiego.

Mateusz Magdziarz / Fot. TVP3 OpoleMateusz Magdziarz / Fot. TVP3 Opole

Wszystkie te instytucje na swoich profilach w mediach społecznościowych ogłosiły wsparcie dla Strajku Kobiet – zmieniając zdjęcia profilowe (jak Galeria Sztuki Współczesnej) lub zamieszczając wpisy deklarujące solidarność z osobami protestującymi od ubiegłego czwartku w całym kraju.

G A L E R I A J E S T K O B I E T Ą

Opublikowany przez Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu Poniedziałek, 26 października 2020

Mateusz Magdziarz w odpowiedzi poinformował na Twitterze w piątek, że zawiesza współpracę z tymi trzema instytucjami kultury, które otwarcie opowiedziały się po stronie strajkujących. Są to: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, Galeria Sztuki Współczesnej i Teatr im. Jana Kochanowskiego. Zaznaczył, że robi to biorąc pod uwagę ich „ostre zaangażowanie w spór polityczny”.  - Wycofane zostały wszystkie patronaty medialne - doprecyzował. Zaś w innym tweecie wyjaśnił (w odpowiedzi na ataki internautów) powody podjęcia takiej decyzji: - Instytucja kultury powinna być wolna od polityki czy tak zajadłej i knajackiej walki ideologicznej. A w taką dziś wpisana została symbolika protestów OSK.

Ogólnopolski Strajk Kobiet to oddolna inicjatywa powstała w czasie tzw. Czarnych Protestów z 2016 roku, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął próbę zaostrzenia przepisów dotyczących legalności zabiegu przerywania ciąży. Ruch społeczny mocno się uaktywnił, odkąd 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał przesłankę patoembriologiczną za niezgodną z ustawą zasadniczą. Inicjatywa organizuje w całej Polsce protesty przeciwko tej decyzji. 

W ubiegłym tygodniu w Strajk Kobiet włączyły się ogólnopolskie media. Dziennikarki Grupy naTemat nie przyszły w środę do pracy, zamieściły też na portalu wspólny apel. Newsweek.pl i Noizz.pl zamiast tekstów reporterek zamieszczał tego dnia czarne prostokąty z czerwoną błyskawicą - logo Strajku Kobiet. Natomiast Radio ZET emitowało głównie muzykę w wykonaniu kobiet. Z kolei w czwartek po prawie czterech latach pracy zdecydowała się odejść z TVP3 Poznań prezenterka Żaneta Rosińska, która w ostatnich dniach jawnie popierała w mediach społecznościowych protest przeciw zaostrzeniu prawa do aborcji.

Mateusz Magdziarz szefuje opolskiemu ośrodkowi TVP od marca 2016 roku. Wcześniej pracował m.in. jako dziennikarz serwisu 24opole.pl, współpracował z TVO Telewizją Opolską i TVN24. Ma też epizod pracy w biurze prasowym Urzędu Miasta Opole, gdzie tworzył biuro prasowe.

Dołącz do dyskusji: TVP3 Opole zawiesiła współpracę z trzema instytucjami kulturalnymi. Powód: poparcie dla Strajku Kobiet

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maja
Wkrótce tacy jak on odejdą w niepamięć. To kwestia czasu.
odpowiedź
User
Jakus
Co on robił w Tvn24.
odpowiedź
User
Opolanka
TVP Opole WSTYD!!!!
odpowiedź