TVP Sport może być nadawane jednocześnie na MUX-8 i MUX-3 do końca 2019 roku
Od połowy grudnia ub.r. Telewizja Polska nadaje również na multipleksie ósmym - obecne są tam dwie stacje: TVP Rozrywka oraz TVP Sport HD. Kanał sportowy - wedle uchwały KRRiT - mógł być tam obecny tylko przez 30 dni. Z naszych informacji wynika jednak, że może być jednocześnie nadawany na dwóch multipleksach do końca 2019 roku.
Pod koniec ub.r. rada nadzorcza Telewizji Polskiej wyraziła zgodę na wejście publicznego nadawcy na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. W nocy, 22 grudnia 2018 roku - po kilkumiesięcznych negocjacjach między telewizją publiczną a spółką Emitel, operatorem tego MUX-a - kanały TVP pojawiły się na multipleksie ósmym.
Od tego czasu obecna jest tam TVP Rozrywka oraz TVP Sport w jakości HD. Tym samym, kanał sportowy jest obecny na dwóch multipleksach - także na MUX-3, w telewizji naziemnej. Tym samym umożliwiono widzom oglądanie transmisji sportowych bez ograniczeń (TVP Sport zajął miejsce TVP Rozrywka na MUX-3 od 7 czerwca 2018 roku, umożliwiło to oglądanie mundialu na otwartej antenie).
Formalnie z uchwały KRRiT, dotyczącej MUX-8, która określała warunki uczestnictwa w konkursie na rezerwację tych częstotliwości wynika, że miejsce na tym multipleksie zostało przyznane Telewizji Polskiej na trzech wolnych slotach, gdzie mogła uruchomić 1 kanał HD i 1 kanał SD lub 3 kanały o standardowej rozdzielczości. Z tej samej decyzji wynika, że „programy nie mogą być równocześnie rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX1-MUX3, w okresie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozprowadzania tych programów w multipleksie MUX8”.
Taka sytuacja dotyczy jednak TVP Sport, które jest jednocześnie nadawane na multipleksie trzecim w jakości SD, a na multipleksie ósmym – w jakości HD. Termin tzw. symulcastingu, czyli jednoczesnego nadawania upływał 21 stycznia br. Oficjalnie więc od tej daty na MUX-8 powinien pojawić się inny kanał.
Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, podmioty złożyły jednak pismo w sprawie przedłużenia jednoczesnego nadawania.
- EmiTel wystąpił do Prezesa UKE o zmianę decyzji rezerwacyjnej na MUX-8 w zakresie warunków programowych - złożył w tej sprawie wniosek 25 stycznia 2019 roku. Zgodnie z wnioskiem TVP Sport mógłby być jednocześnie na dwóch multipleksach - MUX-3 i MUX-8, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2019 roku. Decyzja w tej sprawie zostanie jednak wydana po wcześniejszych uzgodnieniach z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - przekazał nam Martin Stysiak, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Decyzja ta to jednak formalność - przewodniczący KRRiT wielokrotnie podkreślał, że Telewizja Polska pełni misję publiczną, a jednym z elementów jej realizacji jest „udostępnianie widzom wielkich widowisk sportowych”. Taki argument podniósł m.in. podczas ostatniego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu i prac nad projektem nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, który zakłada przyznanie mediom publicznym kwoty 1,26 mld złotych rekompensaty z tytułu zwolnień z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.
Nie jest tajemnicą, że fanem piłki nożnej jest także Andrzej Kozłowski, prezes Emitela. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, spółka nie widziała problemu w simulcastingu TVP Sport.
Z tego faktu zadowolony jest także Marek Szkolnikowski, dyrektor stacji: - Jestem dumny z tego, że najlepsza sportowa stacja w Polsce dostępna jest w każdym polskim domu. Bardzo cieszę się z rozwoju MUX-8, bo dzięki temu TVP Sport dostępny jest również w jakości HD - mówi Wirtualnemedia.pl.
Emitel ma finansowo i merytorycznie wspierać TVP w kampanii o MUX-8
Telewizja publiczna ociągała się z decyzją korzystania z MUX-8, tłumacząc to koniecznością przestawiania anten, związaną z polaryzacją i problemami z dźwiękiem. W tej sprawie operator miał także na pieńku z ZPR Media (właściciel NOWA TV) oraz WP, nadawcą Telewizji WP. Pojawienie się publicznego nadawcy na multipleksie ósmym może poprawić jednak sytuację wszystkich kanałów obecnych na tym multipleksie.
Emitel we współpracy z TVP zobowiązał się bowiem podjąć działania promocyjne, mające na celu wyjaśnienie widzom jak odbierać kanały dostępne na MUX-8, a w szczególności zachęcające do modernizacji instalacji antenowej oraz przestrajania telewizorów i dekoderów w celu odbierania wszystkich kanałów z multipleksów naziemnych. Kampania ma więc przede wszystkim zwiększyć świadomość Polaków, że mogą korzystać za darmo z dodatkowych kanałów, muszą jedynie wymienić lub przestroić antenę.
- Zależy nam na wytłumaczeniu widzom jak odbierać MUX-8 i że warto zaopatrzyć się w antenę, przestroić odbiornik, ponieważ zawartość programowa MUX-8 jest atrakcyjna. Naturalnie to operator techniczny jest w stanie najlepiej merytorycznie przygotować odpowiednią komunikację do widza. Natomiast w zakresie budowy przekazu będziemy opierać się na doświadczeniu i kompetencjach TVP – przekazała nam Beata Grabarczyk, rzecznik prasowa Emitela.
Wiadomo także, że spółka angażuje się w finansowanie kampanii. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, na ten cel ma przeznaczyć ok. 7 mln złotych. Dowiedzieliśmy się również, że obecnie trwają prace nad docelowym kształtem kampanii.
- W tej chwili uzgadniamy wspólnie z TVP plan. Oczywiście musimy brać pod uwagę kwestie aury i uwarunkowań związanych z instalacją zewnętrznych systemów antenowych, w tym bezpieczeństwa – zastrzega rzeczniczka Emitela.
Jakie kanały docelowo na MUX-8?
Według naszych ustaleń, docelowo Telewizja Polska planuje podnieść jakość TVP Rozrywkę z SD do jakości HD. Kilka miesięcy temu pojawiały się spekulacje o nowym kanale publicznego nadawcy, m.in. TVP Nostalgia, który miałby emitować archiwalne seriale i filmy, korzystając z zasobów TVP. Obecnie nie ma jednak takich planów.
Dołącz do dyskusji: TVP Sport może być nadawane jednocześnie na MUX-8 i MUX-3 do końca 2019 roku