SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Stopy procentowe bez zmian, ale RPP nie wyklucza podwyżek w przyszłości

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała na dotychczasowym poziomie stopy procentowe w lipcu, choć liczy się z dalszym wzrostem inflacji, co może skutkować kolejnym zacieśnieniem polityki monetarnej.

Lipcowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) wskazuje bowiem na wyższy od marcowych oczekiwań wzrost wskaźnika cen przy nieco niższym tempie wzrostu PKB zarówno w roku 2011, jak i 2012 oraz przy lekkiej poprawie obu wskaźników w roku 2013, wynika z komunikatu banku centralnego, opublikowanego po posiedzeniu Rady.

"W ocenie Rady, dokonane od początku br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. Taką ocenę wspiera też lipcowa projekcja inflacji i PKB. W średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez prawdopodobne obniżenie dynamiki wzrostu gospodarczego, w warunkach zacieśnienia polityki fiskalnej, w tym obniżenia inwestycji publicznych, oraz dokonanego podwyższenia stóp procentowych. Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu" - czytamy w komunikacie po lipcowym posiedzeniu.

Ważnym uwarunkowaniem polityki pieniężnej jest sytuacja finansów publicznych. Podjęcie zdecydowanych działań mających na celu trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych i zahamowanie narastania długu publicznego jest niezbędne dla stabilności makroekonomicznej oraz umożliwi spełnienie kryteriów niezbędnych dla przyjęcia euro, podano także.

Rada uznała, że napływające dane sygnalizują utrzymywanie się umiarkowanego tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie w strefie euro dynamika PKB w II kw. prawdopodobnie obniżyła się, po wyjątkowo silnym wzroście w I kw. Inflacja w większości krajów nadal kształtuje się na podwyższonym poziomie, co w dużej mierze jest związane z wysokimi cenami surowców. W ostatnich dwóch miesiącach wyhamował jednak wzrost cen surowców na rynkach światowych. Ponadto, utrzymywały się obawy o destabilizację sytuacji gospodarczej w Grecji, co przyczyniało się do podwyższenia awersji do ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych.

"W Polsce, w pierwszych miesiącach II kw. br. wzrost aktywności gospodarczej był zbliżony do obserwowanego w poprzednich kwartałach. Pewnemu spowolnieniu wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu towarzyszyła wyższa dynamika produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach pozostawało stabilne, a dynamika wynagrodzeń, po przejściowym przyspieszeniu w kwietniu, obniżyła się do umiarkowanego poziomu. Jednocześnie trwało ożywienie akcji kredytowej dla przedsiębiorstw, w tym w zakresie kredytów inwestycyjnych. Utrzymał się też relatywnie szybki wzrost kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych oraz ujemna dynamika kredytów konsumpcyjnych" - uważa RPP.

RPP podkreśliła, że najnowsze dane miesięczne wskazują na kontynuację na początku br. szybkiego wzrostu produkcji przemysłowej przy braku wyraźnych sygnałów dotyczących ożywienia aktywności inwestycyjnej i osłabieniu dynamiki sprzedaży detalicznej. Jednocześnie utrzymała się umiarkowana dynamika płac oraz przyspieszył wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach.

"W maju roczna inflacja CPI wzrosła do 5,0%, pozostając wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Przyspieszenie wzrostu cen było związane głównie ze wzrostem cen żywności oraz odzieży i obuwia, do czego przyczyniła się także zmiana metodyki notowań cen towarów sezonowych wprowadzona na początku br. W maju wzrosła też inflacja bazowa. Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych pozostały na podwyższonym poziomie. Obniżyła się natomiast dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu" - podkreślono.

Według Rady w najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z poprzedzającym przyspieszenie inflacji silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych.

Rada zapoznała się z przygotowaną przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcją inflacji i PKB, stanowiącą jedną z przesłanek przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych NBP.

"Zgodnie z lipcową projekcją – przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP – inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,7-4,4% w 2011 r. (wobec 2,8-3,7% w projekcji marcowej), 2,1-3,4% w 2012 r. (wobec 2,2-3,4%) oraz 1,8-3,4% w 2013 r. (wobec 2,1-3,7%)" - poinformowano w komunikacie.

"Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,0-4,9% w 2011 r. (wobec 3,3-5,1% w marcowej projekcji), 1,9-4,5% w 2012 r. (wobec 2,3-4,8%) oraz 1,5-4,3% w 2013 r. (wobec 1,7-4,4%)" - napisał bank centralny.

Żaden z trzynastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwał podwyżki stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu RPP. Od czerwca 2011 r. główna stopa procentowa (referencyjna) wynosi 4,50%.

Dołącz do dyskusji: Stopy procentowe bez zmian, ale RPP nie wyklucza podwyżek w przyszłości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl