SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rosjanie bez Eurosportu, HGTV i Animal Planet - Discovery zawiesza emisję 15 stacji

W środę Discovery wstrzymało w Rosji emisję swoich 15 stacji telewizyjnych i dostępność platform internetowych. Amerykańskie media spekulują, że koncern może wycofać się ze współpracy z rosyjskim nadawcą Natsionalnya Media Gruppa.

Fot. Alvernia Studios/NEXT FILM Fot. Alvernia Studios/NEXT FILM

Rzeczniczka Discovery potwierdziła amerykańskim mediom, że w środę przestało być dostępnych w Rosji 15 kanałów telewizyjnych firmy (m.in. Eurosport, HGTV, Animal Planet, TLC) oraz powiązane z nimi platformy internetowe.

Wcześniej kierownictwo koncernu przekazało tę decyzję 65 osobom pracującym w jego rosyjskim oddziale.

Rzeczniczka nie podała żadnych informacji o przyczynach zawieszenia emisji. Nie wiadomo też, jak długo kanały nie będą dostępne.

Discovery współpracuje z rosyjskim nadawcą

W Rosji kanały Discovery i Turner Broadcasting System (należącego do WarnerMedia) są dystrybuowane przez firmę Media Alliance. To joint venture, w którym wspólnikami są Discovery, operator telewizyjno-telekomunikacyjny Viasat oraz rosyjski holding Natsionalnaya Media Gruppa (National Media Group), który jest nadawcą m.in. prokremlowskiego Pierwyj Kanału.

Według „Variety” Discovery analizuje obecnie warunki współpracy w ramach Media Alliance. Jedną z analizowanych opcji jest wycofanie się z tego joint venture.

W zeszły piątek wyższa izba rosyjskiego parlamentu, Rada Federacji, zatwierdziła przyjęty już wcześniej przez Dumę projekt ustawy, na mocy której rozpowszechnianie "fałszywych" informacji o siłach zbrojnych jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia, ale w przypadku gdy rozpowszechnianie tych informacji będzie miało "poważne konsekwencje" - kara może wynieść do 15 lat. Zapowiedziano, że przepisy wejdą w życie po podpisaniu ich przez prezydenta Władimira Putina.

Rosyjskie media otrzymały nakaz publikowania informacji wyłącznie ze źródeł rządowych i muszą opisywać sytuację na Ukrainie jako "specjalną operację wojskową", natomiast słowa "wojna" i "inwazja" są zakazane przez regulatora mediów Roskomnadzor.

W konsekwencji nadawanie programów ze swoich studiów w Rosji i relacji od tamtejszych korespondentów zawiesiły m.in. BBC, Bloomberg, CNN, RAI, ARD i ZDF. TVN wycofał z Rosji swojego korespondenta Andrzeja Zauchę, zapowiadając, że będzie on nadal relacjonował wojnę w Ukrainie, ale spoza terytorium rosyjskiego.

BBC we wtorek wieczorem przywróciło już relacje swoich korespondentów z Rosji.

O zawieszeniu działalności w Rosji poinformował w czwartek także WarnerMedia, właściciel HBO i platformy streamingowej HBO Max.  Koncern zawiesza nadawanie na tamtejszym rynku wszystkich swoich kanałów, wstrzymuje też licencje i nowe inwestycje.

- Uważnie śledzimy sytuację, uwzględniając ją będziemy podejmowali przyszłe decyzje biznesowe - napisał  notatce do pracowników Jason Kilar, prezes WarnerMedia.

Rosja bez Apple, Microsoftu i gier wideo

Od początku inwazji militarnej na Ukrainę działalność w Rosji ograniczyło wiele firm z różnych sektorów, także mediów, telekomunikacji i nowych technologii. Platforma streamingowi Netflix wstrzymała realizację wszystkich rosyjskich projektów oraz zrezygnowała z nabywania praw do rosyjskich produkcji, a w zeszły weekend w ogóle zawiesiła dostępność swojej platformy w Rosji.

Apple wstrzymał w Rosji sprzedaż swoich produktów oraz działanie systemu płatniczego Apple Pay, natomiast w App Store zablokowano poza Rosją aplikacje rosyjskich mediów propagandowych Russia Today i Sputnik. Sprzedaż w Rosji zawiesiło też kilku innych globalnych producentów sprzętu i oprogramowania: Dell, AMD, Lenovo, Intel, Ericsson i Nokia.

Także amerykański koncern Microsoft zawiesił sprzedaż swoich wszystkich nowych produktów i usług w Rosji. Będzie też dalej wspierał Ukrainę w obronie przed atakami cybernetycznymi.

Koncern Meta na swoich platformach Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp zablokował w Ukrainie szereg profili, m.in. rosyjskich mediów państwowych. Natomiast Alphabet tymczasowo wyłączył w Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.

Twitter zaczął oznaczać treści pochodzące ze stron powiązanych z Kremlem. Natomiast treści z Rosji usunęły serwis z ogłoszeniami pracy Jooble i platforma Only Fans, znana głównie z treści erotycznych. W piątek wieczorem Facebook i Instagram zaczęły być całkowicie blokowane w Rosji

Koncerny Disney, Warner Bros., Paramount Pictures i Sony Pictures zapowiedziały, że w najbliższym czasie ich nowe filmy nie trafią do dystrybucji kinowej w Rosji.

Discovery coraz bliżej fuzji z WarnerMedia

W maju ub.r. ogłoszono fuzję Discovery z WarnerMedia, należącym obecnie do koncernu telekomunikacyjnego AT&T.

W połączonym Discovery i WarnerMedia większościowym akcjonariuszem będą obecni akcjonariusze AT&T z 71 proc. walorów. AT&T dostanie też 43 mld dolarów w gotówce, obligacjach i w formie zmniejszenia zadłużenia WarnerMedia. 29 proc. walorów połączonej firmy będzie należeć do obecnych akcjonariuszy Discovery. Zapowiedziano, że wspólna firma będzie funkcjonować pod nazwą Warner Bros. Discovery oraz zaprezentowano jej logo i hasło główne „the stuff that dreams are made of” („rzeczy, z których stworzono sny”).

W grudniu ub.r. bezwarunkową zgodę na transakcję wyraziła Komisja Europejska, a na początku br. fuzję zaakceptowali akcjonariusze AT&T oraz Federalna Komisja Handlu i Departament Sprawiedliwości USA.

Od czterech lat Discovery jest dużo mocniej obecne na polskim rynku, po tym jak przejęło Scripps Networks Interactive, ówczesnego właściciela Grupy TVN.

Dołącz do dyskusji: Rosjanie bez Eurosportu, HGTV i Animal Planet - Discovery zawiesza emisję 15 stacji

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pisior 1977
W TVP mówili, że Discovery należy do rosyjskich oligarchów.
Czy myślicie, że TVP tworzy alternatywną rzeczywistość.
0 0
odpowiedź
User
Pisior 1977
W TVP mówili, że Discovery należy do rosyjskich oligarchów.
Czy myślicie, że TVP tworzy alternatywną rzeczywistość.
0 0
odpowiedź
User
Tytus
W TVP mówili, że Discovery należy do rosyjskich oligarchów.
Czy myślicie, że TVP tworzy alternatywną rzeczywistość.

Trzeba myśleć w Rosji Discovery jest w spółce z ruskim holdingiem - chyba jasne. I jakoś cały czas nie przeszkadzało im, że tam nie ma wolnych mediów. Nje krzyczeli Konstytucja i Wolne Mesia? Bo kasa była najważniejsza...
0 0
odpowiedź