SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef Rady Mediów Narodowych nie pojawi się w Senacie. Tłumaczy to działaniami rządu Tuska

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, zapowiedział, że nie weźmie udziału w posiedzeniu senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu dotyczącym działalności RMN. Jako przyczynę wskazał postawienie spółek mediów publicznych w stan likwidacji.

Rozpatrzenie przez senacką Komisję Kultury i Środków Przekazu „Informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 roku” zostało zaplanowane na wtorkowym posiedzeniu.

Szef RMN Krzysztof Czabański, odpowiadając na zaproszenie marszałek Sejmu, zapowiedział, że nie pojawi się na tym posiedzeniu. - W ubiegłym roku rząd Donalda Tuska, za aprobatą większości parlamentarnej, przejął spółki mediów publicznych i postawił je w stan likwidacji - przypomniał.

- Dopóki ta sytuacja nie ulegnie zmianie, nie widzę możliwości skorzystania z zaproszenia Pani Marszałek do wzięcia udziału w plenarnym posiedzeniu Senatu oraz w posiedzeniu Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu poświęconym między innymi informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 roku - dodał.

CZYTAJ TEŻ: Rada Mediów Narodowych powołała radę nadzorczą PAP. „Widzę pewne niebezpieczeństwo”

Krzysztof Czabański jest szefem Rady Mediów Narodowych od jej utworzenia w połowie 2016 roku. W połowie 2022 roku został powołany na kolejną, 6-letnią kadencję.

Wszyscy członkowie RMN są wybierani przez Sejm. Obecny skład oprócz Czabańskiego tworzą posłowie PiS Joanna Lichocka i Piotr Babinetz (wszyscy zostali wybrani prze Sejm), a także zgłoszeni przez Lewicę Marek Rutka i Robert Kwiatkowski

Do Senatu nie przyjdzie też szef KRRiT

We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzy też sprawozdanie z działalności w ub.r. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zapowiedział w zeszłym tygodniu, że nie będzie uczestniczył w obradach komisji.

- Co w sposób bezpośredni wiąże się z Pańską bezpodstawną, tendencyjną i złośliwą decyzją, ograniczającą swobodę mojej wypowiedzi podczas obrad Komisji 17 stycznia" - napisał Świrski w dokumencie skierowanym do przewodniczącego Jerzego Fedorowicza, szefa senackiej komisji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Przewodniczący KRRiT ma konstytucyjny obowiązek uczestniczenia w posiedzeniu senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, na którym nastąpi przyjęcie lub odrzucenie sprawozdania z działalności rady. Jeśli odmówi, będziemy musieli zajrzeć do regulaminu, czy możemy przyjąć to sprawozdanie od jego zastępców. Mam konstytucyjny obowiązek zaprosić go na posiedzenie - skomentował Fedorowicz.

Na to Maciej Świrski przypomniał, że regulamin Senatu nie przewiduje obowiązku przewodniczącego KRRiT w zakresie stawiennictwa na jego obradach. - Prawem, a nie obowiązkiem Przewodniczącego jest obecność na posiedzeniu Senatu lub komisji senackiej, a zadawanie pytań może odbywać się w formule pisemnej. Obowiązek złożenia sprawozdania jest obowiązkiem ustawowym, a nie konstytucyjnym - dodał.

Dołącz do dyskusji: Szef Rady Mediów Narodowych nie pojawi się w Senacie. Tłumaczy to działaniami rządu Tuska

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Prawda
Starcy na emeryturę!
10 6
odpowiedź
User
Sen
Czabanski ma rację. Słusznie zrobił. Rząd Tuska przejął media publiczne bezprawnie wprowadzając swoich "silnych ludzi". Złamał ustawy, Konstytucji a nawet wyrok TK. Z takimi ludźmi się nie rozmawia...
10 15
odpowiedź
User
lol
Czabanski ma rację. Słusznie zrobił. Rząd Tuska przejął media publiczne bezprawnie wprowadzając swoich "silnych ludzi". Złamał ustawy, Konstytucji a nawet wyrok TK. Z takimi ludźmi się nie rozmawia...
W punkt.
3 12
odpowiedź