SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruszył podcast "Depesze z Tajnego Państwa". Jego twórcą jest Maciej Piwowarczuk

„Depesze z Tajnego Państwa” („Untold stories from the Secret State”) to tytuł uruchomionego właśnie podcastu autorstwa Maciej Piwowarczuk, szefa Fundacji na rzecz Wielkich Historii. Można go odsłuchać na Spotify, Apple Podcasts i Secretstate.pl.

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Jak podkreśla jego twórca, podcast powstał z myślą o odbiorcy zagranicznym (szczególnie Wielka  Brytania i USA), dlatego do jego tworzenia zaprasza historyków i pisarzy z zagranicy, by to oni komentowali polską aktywność w czasie II wojny światowej. Trzy pierwsze odcinki będą dostępne w języku polskim i angielskim.

W pierwszy odcinkach polską konspirację komentuje prof. Anita Prażmowska z London School of Economics. - Opowiadamy o polskim państwie podziemnym, o jego sile i znaczeniu, wyciągamy te wydarzenia i osoby, które miały realne znaczenie dla wygranej aliantów lub mogły zmienić bieg wojny - tłumaczy Piwowarczuk. Pierwszy odcinek to historia zamachu na Hitlera z października 1939 roku, w kolejnych będzie m.in. historia Jana Karskiego i jego kolejnych misji kurierskich, np. kulisy spotkania z prezydentem Franklinem D. Rooseveltem. Tytuł podcastu odnosi się właśnie do wydanej w 1944 roku książki Karskiego „Story of Secret State”, która zrobiła w USA furorę.

Materiały do odcinków pochodzą m.in. z Radia Wolna Europa oraz archiwów amerykańskich. Każdy z nich będzie publikowany co niedzielę. Podcast to fragment większego projektu - Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. - Nie ma go w przestrzeni publicznej. Chcemy tę lukę wypełnić w Internecie – zaznacza Piwowarczuk.

Cała seria jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2020 – nowy wymiar”.

Maciej Piwowarczuk to był szef działu wideo „Gazety Wyborczej”. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim i scenopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Czas podcastów

W ostatnich miesiącach powstaje wiele podcastów. Miesięcznik „Znak” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak) uruchomił podcasty swoich autorów i współpracowników pod tytułem „Znak Na Głos”.

Informowaliśmy też o serii podcastów “Raport z przyszłości. Jak uratować naszą planetę” - wspólnym projekcie Audioteki i fundacji Greenpeace Polska.

Ze swoimi podcastami premium ruszył Ringier Axel Springer Polska. W ofercie ma programy Jarosława Kuźniara, Anny Lewandowskiej czy Dariusza Ćwiklaka.

Podobnie "Rzeczpospolita" wystartowała z codziennym publicystyczno-informacyjnym podcastem, którego prowadzącym jest Cezary Szymanek, a „Wysokie Obcasy” uruchomiły podcasty o sprawach kobiet.

Więcej o podcastach na Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Ruszył podcast "Depesze z Tajnego Państwa". Jego twórcą jest Maciej Piwowarczuk

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl