PiS chce wprowadzić opłaty dla nadawców prywatnych na rzecz mediów publicznych
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości pracują nad projektem ustawy zmieniającej sposób finansowania mediów publicznych. Zgodnie z założeniami obowiązkową opłatą na media publiczne mają zostać obłożeni nie tylko obywatele, ale również nadawcy prywatni - ustalił portal Wirtualnemedia.pl.
Jak już informowaliśmy, przygotowany pod kierownictwem sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Krzysztofa Czabańskiego projekt ustawy o mediach publicznych nie zmieni na razie dotychczasowego sposobu finansowania tych mediów. Rząd zdecydował bowiem, że powszechną opłatę audiowizualną w wysokości 10 zł wprowadzi oddzielną ustawą, nad którą pracuje obecnie zespół posłów PiS pod kierownictwem Czabańskiego. Znajdą się w niej również zapisy o abolicji dla osób zalegającymi z płatnością abonamentu rtv.
Projekt ustawy o zmianie finansowania mediów publicznych trafi do Sejmu prawdopodobnie w lutym lub marcu 2016 roku. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że PiS rozważa wprowadzenie oskładkowania prywatnych nadawców telewizyjnych i radiowych na rzecz mediów narodowych. Nowe składki byłyby połączone z innymi opłatami, np. za koncesje lub miejsca na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej.
Na razie nie wiadomo, który organ zajmowałby się poborem opłat od prywatnych nadawców (po wejściu w życie nowej ustawy oprócz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie działać Rada Mediów Narodowych). Nie jest też znana wysokość opłat ani planowane wpływy z oskładkowania.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakłada, że z tytułu opłaty audiowizualnej do mediów publicznych będzie trafiać ok. 1,5 mld zł rocznie.
Dołącz do dyskusji: PiS chce wprowadzić opłaty dla nadawców prywatnych na rzecz mediów publicznych
Bardzo dobry pomysł PIS. Media prywatne przede wszystkim mainstreamowe mają bardzo duże zyski z reklam dlatego powinni płacić TVP.
Najbiedniejsze media prywatne powinny być zwolnione z tej opłaty. Oczywiście za korzystanie z programów wyprodukowanych przez TVP media prywatne powinny płacić.