Niemiecki RTL przyjmuje dziennikarzy z Ukrainy
Niemiecki nadawca komercyjny RTL i jego kanał informacyjny N-TV uruchomiły 10-minutowy serwis informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Program prowadzi Karolina Ashion, ukraińska dziennikarka telewizyjna. RTL zapowiada, że przyjmie kolejnych pracowników z Ukrainy.
Serwis informacyjny dla uciekających przed wojną z Ukrainy jest emitowany od poniedziałku do piątku na portalach internetowych RTL.news, ntv.de i na YouTube. Doniesienia z frontu i dotyczące kryzysu humanitarnego są prezentowane przez uznaną ukraińską dziennikarkę telewizyjną Karolinę Ashion. Program jest nadawany w języku ukraińskim i nie brakuje w nim informacji o problemach uchodźców w Niemczech.
Będzie więcej pracowników RTL z Ukrainy
46-letnia Ashion jest znaną dziennikarką telewizyjną z Kijowa i od ponad 20 lat pracuje jako prezenterka w ukraińskiej telewizji. Uciekła do Niemiec na początku inwazji Rosji na Ukrainę. - Od początku wojny zapewniamy naszym widzom wysokiej jakości ofertę informacyjną - powiedział Stephan Schmitter, dyrektor zarządzający RTL News. - Sytuacja ludzi na Ukrainie i uchodźców w Niemczech jest przygnębiająca. Dzięki „Aktualnościom z Ukrainy” chcemy dać im dostęp do najświeższych informacji. Wzmocnimy również nasz zespół o kolejnych kolegów i koleżanki z Ukrainy, którym, miejmy nadzieję, damy trochę normalności i bezpieczeństwa z nami - dodał. Chodzi zarówno o dziennikarzy, jak i operatorów kamer czy montażystów.
- Czuję, że ten projekt jest wielką szansą. Chcę wnieść swój wkład w to, żeby ludzie, którzy szukają ochrony w Niemczech, mogli dowiedzieć się, co dzieje się w naszym kraju - stwierdziła sama Ashion. Stwierdziła też, że „Niemcy uratowali jej życie”, a propozycja pracy w RTL to najlepsza „rzecz jaka mogła jej się przydarzyć”.
Coraz bogatsza oferta polskich mediów dla Ukraińców
Materiały w języku ukraińskim są dostępne m.in. na stronie tvn24.pl. Fragmenty niektórych treści emituje na antenie kanał informacyjny TVN24. Telewizja Polska emituje pasma z programami dla ukraińskich dzieci na antenie TVP ABC2. Stacje można oglądać za pośrednictwem aplikacji TVP GO, TVP VOD, strony internetowej tvpstream.vod.tvp.pl i przez naziemną telewizję cyfrową (telewizory z HbbTV podłączone do internetu). W ten sam sposób dostępny jest ukraiński kanał Perszyj.
Platforma cyfrowa Polsat Box dołączyła do oferty kanał informacyjny Ukraina 24 i Freedom, rosyjskojęzyczną stację prezentującą prawdziwe wydarzenia z frontu. Ukraina24 jest też dostępna dla użytkowników Canal+ online, Playera i portalu internetowego Onet. Ten ostatni oferuje wersję stacji z symultanicznym tłumaczeniem na język polski. Canal+ pracuje też nad treściami dla ukraińskich dzieci.
Polskie Radio drogą internetową i przez DAB+ nadaje sygnał ukraińskiego radia. Nadawca publiczny oferuje też audycje w języku ukraińskim na ogólnopolskich i regionalnych antenach. Grupa RMF uruchomiła natomiast rozgłośnię z informacjami dla uchodźców RMF Ukraina, której można słuchać Dorohusku, Medyce, Lwowie oraz obwodach tarnopolskim i wołyńskim.
Dołącz do dyskusji: Niemiecki RTL przyjmuje dziennikarzy z Ukrainy