Netflix wstrzymuje wszystkie swoje projekty w Rosji
Platforma streamingowi Netflix wstrzymała realizację wszystkich rosyjskich projektów oraz zrezygnowała z nabywania praw do rosyjskich produkcji w ramach reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę - dowiedział się we wtorek portal tygodnika "Variety".
Oznacza to, że nie powstaną na razie cztery oryginalne produkcje Netflixa, które były w przygotowaniu - w tym serial kryminalny Darii Żuk, pierwszy tego typu projekt platformy realizowany w Rosji.
Pracownik Netfliksa wyznał anonimowo w rozmowie z "Variety", że firma zdecydowała się na ten krok "po ocenie obecnych wydarzeń".
Netflix odmawia rosyjskiej propagandzie
Od marca Netflix został objęty szeregiem nowych obowiązków w Rosji, po tym jak w zeszłym roku został dodany do rejestru "usług audiowizualnych" nadzorowanego przez Roskomnadzor, państwowy urząd regulacji komunikacji. Wypełnianie tych zobowiązań oznacza, że największy serwis sreamingowy na świecie jest zobowiązany do nadawania kremlowskiej propagandy.
Rosyjskie prawo zobowiązało Netflix do dystrybucji 20 "obowiązkowo nadawanych" bezpłatnie rosyjskich kanałów informacyjnych, sportowych i rozrywkowych. Na liście tej są m.in. Kanał Pierwszy, NTV i Spa, kanał prowadzony przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną. Kanał Pierwszy jest uważany za powiązany z Kremlem i nadaje propagandę Kremla.
Jak informuje serwis Variety, Netflix nie będzie nadawał 20 rosyjskich niekodowanych kanałów propagandowych, do których nadawania został zobowiązany rosyjskim prawem.
"Biorąc pod uwagę obecną sytuację, nie planujemy dodawać tych kanałów do naszej usługi" - przekazał Variety rzecznik Netflixa.
Netflix jest na razie jedynym międzynarodowym graczem streamingowym dodanym do rejestru Roskomnadzoru. HBO Max prezentuje swoje treści w Rosji za pośrednictwem lokalnego gracza Amediateka.
W ubiegłym roku Netflix zamówił swój pierwszy oryginalny film dramatyczny w języku rosyjskim, oparty na klasycznej powieści Lwa Tołstoja "Anna Karenina".
Niezależny portal Nexta podał, że Rosjanie w związku z nałożonymi na kraj sankcjami nie mogą płacić za subskrypcję popularnych usług streamingowych, jak np. Spotify.
⚡️#Russian users can no longer pay for Netflix and Spotify subscriptions with their bank cards.
— NEXTA (@nexta_tv) February 28, 2022
Disney odwraca się od Rosji
We wtorek koncerny Disney, Warner Bros. i Sony Pictures zapowiedziały, że w najbliższym czasie ich nowe filmy nie trafią do dystrybucji kinowej w Rosji. Uzasadniają to rosyjską agresją militarną na Ukrainę.
Ze względu na inwazję na Ukrainę również Grupa Mercedes-Benz bada prawne możliwości zbycia należących do niej 15 proc. udziałów w rosyjskiej firmie produkującej samochody ciężarowe i pojazdy opancerzone Kamaz - podał niemiecki dziennik "Handelsblatt".
Wcześniej w poniedziałek największy na świecie producent samochodów ciężarowych Daimler Truck zawiesił wszelką działalność biznesową w Rosji. Firma zerwała też współpracę z Kamazem.
Dołącz do dyskusji: Netflix wstrzymuje wszystkie swoje projekty w Rosji
Niemcy, jeden z największych eksporterów broni na świecie, odmawiają pomocy sprzetowej Ukrainie...