SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najlepsze polskie seriale obyczajowe XXI wieku

Pisaliśmy już o przełomowych serialach obyczajowych końca XX i początku XXI wieku. Przyszła pora, aby przyjrzeć się najnowszym produkcjom, które gromadziły przed telewizorami dużą widownię.

„Hotel 52”, Polsat„Hotel 52”, Polsat

1. „Hotel 52” – Polsat (2010-2013)


Główną bohaterką serialu jest Natalia Lipska (Laura Samojłowicz), studentka malarstwa, które zupełnie niespodziewanie zostaje właścicielką hotelu i musi nauczyć się nim zarządzać. Menedżerką jest Iwona Szwed, była kochanka zmarłego ojca Natalii. Duży wpływ na ich relacje mają dawne stosunki między Iwoną a Mariuszem Lipskim, czyli założycielem hotelu.

W serialu poznajemy nie tylko losy Natalii, ale także pozostałych pracowników hotelu oraz gości, chętnie zwierzających się z problemów. „Hotel 52” był jedną z pierwszych produkcji Polsatu nawiązujących realizacyjnie i scenariuszowo do amerykańskich seriali obyczajowych. Opowiadał uniwersalną historię, która mogłaby przydarzyć się ludziom niezależnie od tego, czy mieszkają w Polsce, czy Stanach Zjednoczonych.

Motyw muzyczny wykorzystany w serialu przypomina podkład z czołówki „Seksu w wielkim mieście”. Serial doczekał się aż siedmiu serii, łącznie powstało 91 odcinków.

2. „Usta usta” – TVN (2010-2011, 2020-2022)


Tytuł oparty na brytyjskim oryginalne „Cold Feet” opowiada o życiu trzech par, których związki są na różnym etapie stabilizacji. Poznajemy Adama (Paweł Wilczak) i Julię (Magdalena Różczka), Izę (Sonia Bohosiewicz) i Piotra (Wojciech Mecwaldowski), a także Agnieszkę (Magdalena Popławska) i Krzysztofa (Marcin Perchuć). Jak opisuje producent: Wszyscy zmagają się z codziennymi problemami. Mają różne charaktery, plany i podejścia do moralności. Euforia miłosnych uniesień jest już za nimi i teraz muszą podejmować ważne decyzje w porozumieniu z ukochaną osobą.

Serial emitowany był ponad 11 lat temu i nagle wrócił z nowymi odcinkami w 2020. Dało to twórcom szansę na wprowadzenie znaczących zmian w życiu bohaterów, dotyczy to przede wszystkim postaci Adama. Produkcja od początku tworzona była z myślą o widowni identyfikującej się z bohaterami i ich stylem życia. Dotychczas powstało pięć serii, na które składa się 47 odcinków.

3. „Miłość nad rozlewiskiem” – TVP1 (2010)


Serial stanowi kontynuację popularnego „Domu nad rozlewiskiem”. Jest także ekranizacją powieści Małgorzaty Kalicińskiej. Opowiada losy trzech pokoleń kobiet – Małgorzaty (Joanna Brodzik), Barbary (Małgorzata Braunek) i Marysi (Olga Frycz).
Siłą serialu było pokazywanie obyczajowości i zwykłego życia bohaterek, które znalazły swój azyl na Mazurach (zdjęcia kręcono m.in. w Warszawie, Pasymiu, Purdzie). Trzy pokolenia kobiet zmagające się z rzeczywistością pozwalały identyfikować się ze sobą kobiecej widowni serialu.

Powstało 13 odcinków w reżyserii Adka Drabińskiego. Kontynuacja to serial „Życie nad rozlewiskiem”.

4. „Blondynka” – TVP1 (2010, 2013-2021)


Serial opowiadał o absolwentce weterynarii, która postanawia opuścić Warszawę i przeprowadzić się na wieś (chodzi o miejscowość Majaki), aby tam pracować i leczyć zwierzęta. W tę bohaterkę wcielały się aż cztery aktorki.
Przez pierwsze dwa sezony Sylwię Kubus grała Julia Pietrucha, a następnie tę postać odtwarzała Joanna Moro, a po niej Natalia Rybicka. Ostatnią odsłonę bohaterki oglądaliśmy w wykonaniu Marty Żmudy Trzebiatowskiej. Aktorka była już brana pod uwagę do roli na początku prac nad serialem w 2010, ale nie mogła podjąć tego zobowiązania z uwagi na inne zakontraktowane obowiązki.
Powstało 109 odcinków emitowanych w 9 seriach.

Serial cieszył się wielką popularnością mimo ciągłych zmian obsadowych. Podobnie było z serialem „Komisarz Alex”.

5. „Przepis na życie” – TVN (2011-2013)


Główną bohaterką serialu jest Anka (Magdalena Kumorek), która wiedzie poukładane życie do momentu, gdy mąż oświadcza jej, że chce się rozwieść. Anka traci grunt pod nogami, a na dodatek także pracę. Dopada ją epizod depresyjny, ale stara się z niego wyjść i szuka nowej pracy. I tak trafia na zmywak popularnej restauracji, gdzie szef kuchni o imieniu Jerzy (w tej roli Borys Szyc) dostrzega jej talent i pozwala rozwijać zdolności w jego restauracji.

„Przepis na życie” łączył wątki obyczajowe z zabawą tematem kulinarnym, który także w serialu odgrywał ważną rolę. Pasja bohaterki dała jej szansę na nowy rozdział w życiu, w którym oczywiście pojawiła się także miłość w końcu to serial TVN-u. Obyczajowość i specjalizacja zawodowa bohaterów stała się popularnym motywem w kolejnych produkcjach stacji, jak „Diagnoza”, „Prawo Agaty”, czy „Tajemnica zawodowa”.

Powstało 65 odcinków emitowanych w 5 seriach.

6. „Przyjaciółki” – Polsat (2012-)


Akcja serialu toczy się w Warszawie. Bohaterkami są cztery kobiety po trzydziestce, które przyjaźniły się w liceum i po niedawnym spotkaniu klasowym postanowiły odnowić kontakt. Z zainteresowaniem przyglądają się sobie i temu, co pozostało z ich młodzieńczych marzeń, po czasie zweryfikowanych przez rzeczywistość.

W serialu występują: Małgorzata Socha jako Inga, Joanna Liszowska jako Patrycja, Anita Sokołowska jako Zuzanna, a także Magdalena Stużyńska jako Anna. Mimo że serial zaliczył ostatnio spadek oglądalności o 210 tys. widzów, to wciąż ma grono wiernych fanów. Powstało 21 serii, obecnie emitowana jest 22.

Przegląd polskich seriali obyczajowych lat 90. znajdziecie tutaj, a z lat 00. tutaj.

Dołącz do dyskusji: Najlepsze polskie seriale obyczajowe XXI wieku

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ociec
Usta usta to było fajne, inteligentne dość, przy Perle fajnie się go ogląda.
odpowiedź
User
Ach
Co to za ranking sponsorowany? Przeczytawszy tytuł spodziewałem się Kariery Nikodema Dyzmy, 07 etc...
odpowiedź
User
abc
Co to za ranking sponsorowany? Przeczytawszy tytuł spodziewałem się Kariery Nikodema Dyzmy, 07 etc...


Kariera Nikodema Dyzmu i 07 zgłoś się powstały w XX wieku...
odpowiedź