Ministerstwo Cyfryzacji łagodzi wymagania w zakresie odbiorników telewizji hybrydowej
Minister Cyfryzacji opracował nowy projekt rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Resort obniża swoje wymagania we wdrażaniu technologii HbbTV.
HbbTV, czyli hybrid broadcast broadband TV, to połączenie treści dosyłanych przez nadawcę telewizyjnego i zawartości dostępnej przez internet. Aby korzystać z usługi, trzeba podłączyć telewizor typu connected tv z aktywną funkcją odbioru HbbTV, zarówno do anteny z sygnałem telewizyjnym, jak i do sieci internetowej.
Telewizja hybrydowa daje dostęp m.in. do zapowiedzi programów, internetowych serwisów informacyjnych, prognozy pogody, serwisów sportowych, w tym np. statystyk z meczów na żywo.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które jest w trakcie opiniowania, wymóg stosowania HbbTV wersji 2.0.1 obowiązywać będzie dopiero od 1 stycznia 2021 r., a nie - jak wcześniej planowano - od września br. Jak podkreśla ministerstwo w uzasadnieniu, zmiana ta zapewni odpowiedni czas producentom odbiorników cyfrowych na dostosowanie się do nowego obowiązku.
Nowelizacja wprowadza obowiązkowe wymagania dla telewizji hybrydowej (HbbTV) w wersji co najmniej 2.0.1 dla odbiorników posiadających możliwość podłączenia do internetu i mających zaimplementowane funkcje interaktywne, co pozwala na zwiększenie poziomu atrakcji dla odbiorców.
HbbTV wykorzystywana także w Polsce
Impelementacji HbbTV w starszej wersji domagali się producenci telewizorów, których zdaniem rynek nie jest dostatecznie przygotowany do wdrożenia telewizji hybrydowej w najnowszej wersji, czyli 2.0.2.
HbbTV jest już dziś wykorzystywana przez wielu nadawców telewizji naziemnej, także w Polsce. Telewizja hybrydowa pozwala na uzupełnienie przekazu rozsiewczego przez treści dostarczane przez internet na skutek realizacji funkcji interaktywnych (konkursy, quizy), prezentacji dodatkowych treści multimedialnych (rozszerzone EPG z opisami audycji, ilustracje) oraz usług wideo, takich jak możliwość zatrzymywania i wznawiania bieżącej audycji, ponowne obejrzenie audycji, usługi telewizji na życzenie i wiele innych usług dodatkowych, niemożliwych do realizacji w tradycyjnej telewizji rozsiewczej.
Jak podkreśla ministerstwo, chodzi o standaryzację rozwiązań, które są obecnie stosowane w sposób niespójny (różne wersje HbbTV u różnych nadawców). Standard HbbTV stosowany jest w 37 krajach, w tym w większości europejskich.
Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji łagodzi wymagania w zakresie odbiorników telewizji hybrydowej