Po wymuszonej przerwie wracają radiowe „Melchiory”. Jedną z nagród funduje TVP
Po spowodowanej pandemią rocznej przerwie, Polskie Radio znów organizuje Ogólnopolski Konkurs Reportażystów „Melchiory 2022”. Udział w nim mogą wziąć nie tylko reporterzy związani z publicznym nadawcą, ale także współpracownicy, autorzy filmów dokumentalnych i telewizyjnych reportaży. Zapisy już ruszyły, a wielki finał konkursu – 17 listopada.
„Melchiory” były nieprzerwanie organizowane od 2005 do 2020 roku. W ubiegłym roku konkurs nie doszedł do skutku, a powodem byłą pandemia. Teraz wraca – a jedną z nagród funduje Telewizja Polska. Ideą konkursu jest bowiem nie tylko promowanie twórców reportażu radiowego, lecz również uhonorowanie reportażystów innych mediów (nie związanych z radiem), których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.
Zmagania w trzech kategoriach radiowych
W tym roku „Melchiory” zostaną przyznane w trzech kategoriach radiowych. Pierwszą jest „Reportaż” - społeczny, obyczajowy lub interwencyjny. Tutaj nagroda trafi do autora materiału emitowanego w radiu, który - wychodząc od aktualnego wydarzenia - przedstawia zjawiska lub procesy zachodzące zarówno w kraju, jak i zagranicą. Warunek: reportaż powinien być wyprodukowany lub wyemitowany między styczniem 2021 roku, a 15 września br.
Druga kategoria to „Dokument” – reportaż historyczny, biograficzny i artystyczny. W tej kategorii zmierzą się dziennikarze – autorzy reportażu radiowego lub audycji dokumentalnej o „wybitnych walorach artystycznych i ponadczasowym charakterze”. Przewidziano także „Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia” – dla osoby szczególnie zasłużonej dla tego Studia.
Nagroda także od TVP
Konkursowi Polskiego Radia towarzyszyć będzie reportażowy konkurs o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale wręczona zostanie również, ufundowana przez Telewizję Polską nagroda „Inspiracja Roku”. To nagroda w kategorii telewizyjnej, przyznana za „wybitne dokonania w dziedzinie reportażu lub dokumentu, które mogą stać się inspiracją lub wzorem dla reportażystów radiowych”. Wszystkie zgłoszenia można przesyłać do 15 września br., a laureatów poznamy podczas uroczystej gali 17 listopada br.
W skład jury tegorocznej edycji „Melchiorów”: Ewa K. Czaczkowska (historyk, dziennikarka, publicystka); Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Polskie Radio Lublin); Arkadiusz Gołębiewski (reżyser filmowy); Adam Hlebowicz (historyk, dziennikarz), Krzysztof Gottesman – (szef Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) i Dorota Boniecka-Górny (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia).
W 2020 roku tytułem radiowego Reportażysty Roku uhonorowano Adama Bogoryję-Zakrzewskiego. Otrzymał statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. złotych, ufundowaną przez Polskie Radio. Srebrnymi Melchiorami i nagrodami w wysokości 10 tysięcy złotych uhonorowano Agnieszkę Czyżewską–Jacquemet z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Towarzysz śmierci” oraz Katarzynę Michalak, również z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Jestem człowiekiem uchem”.
Dołącz do dyskusji: Po wymuszonej przerwie wracają radiowe „Melchiory”. Jedną z nagród funduje TVP
Cdn2022-08-16
Już się boję. Przy aktualnej "wiarygodności" i "poziomie" PR...