SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef KRRiT polemizuje ze sprawozdaniem Komisji Europejskiej. "Wypaczające rzeczywistość"

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji protestuje przeciwko tezom zawartym w Sprawozdaniu Komisji Europejskiej na temat praworządności. Napisał w tej sprawie list do wiceszefowej KE Very Jourovej. Bruksela zarzuciła polskiemu regulatorowi niesłuszne nakładanie kar na nadawców, które ma prowadzić do autocenzury.
 

O inicjatywie przewodniczącego KRRiT poinformowała w komunikacie. - Część III Sprawozdania pt. Pluralizm mediów i wolność mediów pomija fakty oraz zdanie konstytucyjnego organu regulacyjnego rynku mediów w Polsce, wielokrotnie wyrażane przez Przewodniczącego Macieja Świrskiego. Zawarte w Sprawozdaniu tezy oparto o jednostronne uwagi organizacji pozarządowych oraz raport „Media Pluralism Monitor”, natomiast nie uwzględnia on wyjaśnień Krajowej Rady - wyjaśnił regulator.

„Wypaczające rzeczywistość, stronnicze sprawozdanie”

Komisja Europejska skrytykowała KRRiT m.in. w związku z karami dla TOK FM, Radia Zet, a także długotrwały proces przedłużenia koncesji dla TVN Style. - Protestuję przeciwko insynuowaniu braku przejrzystości i jasno określonego procesu rozpatrywania skarg i prowadzenia postępowań przez KRRiT, a także braku przejrzystości i bezstronności regulacyjnej organu. Tezy te oparto o jednostronne uwagi bliżej nieokreślonych pięciu organizacji pozarządowych oraz raport  „Media Pluralism Monitor”,  w którym zarzuca się KRRiT „nakładanie surowych kar finansowych na niezależnych nadawców, które można odczytać jako próbę doprowadzenia do autocenzury w redakcjach” (przykłady TOK FM i Radio Zet) – zauwazył Świrski. Nadmienił, że działania KRRiT są przejrzyste i informacje na ten temat można znaleźć na jej stronach internetowych.

- Protestuję przeciwko wypaczającemu rzeczywistość, stronniczemu i pomijającego perspektywę KRRiT oraz Rady Mediów Narodowych przedstawieniu w sprawozdaniu Komisji aktualnej sytuacji w mediach publicznych w Polsce. Z przykrością uznaję to za celowe działanie Komisji. Przemawia za tym fakt, że podczas tegorocznej wizyty krajowej (spotkanie online przedstawicieli KE z KRRiT i Radą Mediów Narodowych w dn. 5 marca 2024 r.) długo i szczegółowo omawiałem sytuację mediów publicznych w Polsce, a moją wypowiedź uzupełnił przedstawiciel Rady Mediów Narodowych. Ponadto krytyczne stanowisko większości Członków KRRiT odnośnie do aktualnej sytuacji w mediach publicznych w Polsce jest powszechnie znane, było wielokrotnie komunikowano zarówno na stronie internetowej KRRiT, jak też w moich wystąpieniach, w tym na forum międzynarodowych - EPRA i ERGA - dodał Świrski.

Szef KRRiT zauważa, że Komisja Europejska nie odnosi się do ostatnich wydarzeń. Bezprawnego - w jego ocenie - przejęcia mediów publicznych w grudniu ub.r., które uważa za złamanie Konstytucji, a także zawieszania dziennikarza sportowego TVP Przemysława Babiarza za komentarz na temat piosenki „Imagine” emitowanej podczas otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. - Pozostałe przypadki to torturowanie w areszcie śledczym urzędników pracujących dla poprzedniego rządu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz tortury w areszcie zakonnika katolickiego uwięzionego z powodu przyznania przez Ministra Sprawiedliwości z poprzedniego rządu dotacji, rzekomo z naruszeniem przepisów, dla prowadzonego przez niego dzieła - wylicza Świrski. Zarzuca KE ignorowanie konstytucyjnego organu.
 

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT polemizuje ze sprawozdaniem Komisji Europejskiej. "Wypaczające rzeczywistość"

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
Świrski żyje w wypaczonej rzeczywistości.
odpowiedź
User
II piętro
Świrski żyje w wypaczonej rzeczywistości.
Skoro tak, to dlaczego boicie się publikować posty o jego dorobku, a waszym tchórzostwie i cenzurze.
odpowiedź
User
Gość X
Akurat. Raport jest miażdżący i zgodny z prawdą.
odpowiedź