SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Brytyjka rozmawiała z żałobnikami na własnym pogrzebie. Pomogła sztuczna inteligencja

Marina Helen Smith, zmarła w czerwcu 2022 roku brytyjska działaczka na rzecz wiedzy o Holokauście, dzięki zaawansowanej technologii mogła przemawiać do osób biorących udział w jej pogrzebie. Pozwoliły na to rozwiązania zaawansowanego wideo oraz zastosowanie sztucznej inteligencji opracowane przez syna kobiety, i jego firmę StoryFile.

Marina Helen Smith była współzałożycielką Narodowego Centrum Holokaustu w Nottinghamshire w Wielkiej Brytanii, z pomocą tej organizacji prowadziła udany program edukacji i szerzenia prawdy o Holokauście. Kobieta zmarła w czerwcu br. w wieku 87 lat.

Ożywiona na wideo

Jak podają brytyjskie media, Marina Smith „pojawiła się” podczas pogrzebu w formie wideo, aby wejść w rodzaj interakcji z żałobnikami.

Technologia wideo wykorzystująca sztuczną inteligencję, zbudowana przez StoryFile, firmę syna Mariny Smith oznaczała, że osoby uczestniczące w pogrzebie mogły obserwować, jak kobieta odpowiadała na ich pytania dotyczące jej życia.

 

Czytaj także: Sztuczna Inteligencja pokazała budowę wszystkich znanych nauce białek

Cytowany przez BBC Stephen Smith powiedział, że rozwiązanie pozwoliło matce być „obecną, w pewnym sensie”.  Słowa kobiety były jej własne, a nie tworem sztucznej inteligencji (AI), podkreślił Smith. Syn zmarłej wyjaśnił, że aby stworzyć konwersacyjne wideo, konkretna osoba musi nagrać się przed śmiercią, opowiadając o wielu szczegółach ze swojego życia.

Później, po śmierci tej osoby, system AI wybiera odpowiednie klipy do odtworzenia w odpowiedzi na pytania osób oglądających pamiątkowe wideo, zaś bohater lub bohaterka filmu wydaje się słuchać i odpowiadać.

Założyciele StoryFile wpadli na pomysł stworzenia swojego rozwiązania podczas pracy nad interaktywnymi hologramami ocalałych z Holocaustu dla USC Shoah Foundation.

Firma widzi szeroki zakres możliwych komercyjnych zastosowań tej technologii, od obsługi klienta, po sprzedaż. StoryFile zachęciła również kilka znanych współczesnych gwiazd do udokumentowania swojej kariery za pomocą tej technologii, w tym aktora Star Trek Williama Shatnera, z jego wideo można wejść w interakcję na stronie internetowej StoryFile.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja odkrywa galaktyki

Wcześniej sugerowano, że AI może zostać wykorzystana do stworzenia w pełni syntetycznych wersji zmarłych osób. Jednak Smith odrzuca pomysł, że obecna technologia jest do tego zdolna.

Dołącz do dyskusji: Brytyjka rozmawiała z żałobnikami na własnym pogrzebie. Pomogła sztuczna inteligencja

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TaranTino
horror
0 0
odpowiedź
User
frgt
Czyli już wiadomo jak zrobiono wywiad ze zmarłym księdzem Tischnerem.
0 0
odpowiedź