SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W „Minęła 20” karykatura Owsiaka z gwiazdą Dawida na banknocie. TVP zawiesza wydawcę (wideo)

W czwartkowym wydaniu „Minęła 20” w TVP Info bohaterami animacji Barbary Pieli byli Jerzy Owsiak i Hanna Gronkiewicz-Waltz. W jednym z ujęć na banknocie z datków widać gwiazdę Dawida i wizerunek Lecha Kaczyńskiego. Dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przyznała, że nastąpiło „powielanie antysemickich stereotypów” i zawiesiła wydawcę „Minęła 20”.

Barbara Piela przygotowuje satyryczne animacje komentujące bieżące wydarzenia. Ich bohaterami są lalki symbolizujące znanych polityków i inne osoby publiczne. Animacje są pokazywane w niektórych wydaniach „Minęła 20” w TVP Info.

Bohaterem czwartkowej minisatyry był Jerzy Owsiak. Szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazano w towarzystwie kobiety symbolizującej byłą prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz. Razem zbierają dla fundacji pieniądze.

W animacji pokazano to tak, że znaczna część datków jest odkładana na bok i nie trafia na cele WOŚP, tylko do worków przygotowanych przez Hannę Gronkiewicz-Walrz. Owsiak jest nakręcaną figurką powtarzającą tylko "hej, siema" ("siema" to charakterystyczne dla Owsiaka powitanie).

 

Internauci komentujący ten filmik, zwrócili uwagę na jeszcze jeden szczegół - na jednym z banknotów widać gwiazdę Dawida.

Niektórzy odbiorcy uważają to za oburzające czy wręcz antysemickie. Część z nich zapowiada skargi do KRRiT oraz instytucji izraelskich działających w Polsce, w tym do ambasady.

Na banknocie 200-złotowym z tego ujęcia jest też wizerunek Lecha Kaczyńskiego. Taka grafika jest dostępna w serwisie Nonsensopedia.wikia.com.

Barbara Piela przeprasza, TVP zawiesza wydawcę "Minęła 20"

Co na to autorka animacji? - Banknot, który leżał na stole w animacji jest jednym bardzo wielu banknotów (mam ich całe pudło) Ten banknot ma 2 cm, nie sposób dojrzeć gołym okiem, co na nim dokładnie jest. Żadne skojarzenia nie były celowe, przepraszam, jeśli coś takiego nieświadomie zasugerowałam - stwierdziła Barbara Piela w piątek po południu na Twitterze.

Do sprawy odniósł się Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, zapowiadając konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za materiał.

- Szanowni Państwo, dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody. Dlatego wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie „Minęła 20” zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje - napisał na Twitterze w piątkowe popołudnie szef TAI.

Z kolei w komunikacie prasowym Telewizji Polskiej Olechowski poinformował, że dyrekcja TAI w związku z „rażącymi błędami merytorycznymi” zawiesiła wydawcę „Minęła 20”. - Kierownictwo anteny nie będzie tolerować błędów, które godzą w dobre imię Telewizji Polskiej, narażając ją na straty wizerunkowe i przynosząc jej ujmę - dodał dyrektor TAI.

"Plastusiowe animacje" Barbary Pieli krytyczne wobec opozycji

Barbara Pieli swoje animacje tworzy dla TVP i „Tygodnika Solidarność”, a od niedawna także dla "Gazety Polskiej".

We wrześniu ub.r. w jednej z animacji Pieli pokazano działaczkę KOD, Magdalenę Klim. Ruchome lalki symbolizujące Magdalenę Klim są produkowane na taśmie fabrycznej, przy której pracują bohaterowie przypominający charakterystycznych działaczy opozycji: Mateusza Kijowskiego, Pawła Kasprzaka, Marka Kossakowskiego, a także Lecha Wałęsy, Władysława Frasyniuka i Franciszka Jagielskiego (znanego też jako Farmazon). Część dziennikarzy oceniła, że w filmie w negatywnym świetle pokazano wątek żydowski.

Barbara Piela odrzuciła te sugestie, podkreślając, że strój Jagielskiego kojarzący się niektórym z żydowskim chałatem to noszony przez niego uniform ochroniarza. Na animację nie złożono żadnych skarg do KRRiT.

Według danych Nielse Audience Measurement w grudniu ub.r. średnia oglądalność minutowa TVP Info wynosiła 233 273 widzów (15,9 proc. mniej niż rok wcześniej), a udział stacji w rynku oglądalności - 3,33 proc.

Finał WOŚP w niedzielę

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w najbliższą niedzielę. Od jesieni 2016 roku głównym partnerem telewizyjnym Fundacji WOŚP jest Grupa TVN, obszernie relacjonuje zarówno finały WOŚP, jak też Pol'and'Rock Festival (do 2017 roku działającego jako Przystanek Woodstock).

W niedzielę relacje z finału WOŚP będą pokazywane m.in. w TVN, TVN24 i TTV.

Środki z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W całej Polsce i w kilkudziesięciu miejscach na świecie kwestować będzie 120 tys. wolontariuszy. Zebrane przez nich pieniądze rozliczane będą w około 1700 sztabach.

Z WOŚP przy finale współpracują m.in. mBank, Play, Mastercard, Allegro, marka Lipton (należąca do Unilevera), Multikino, Onet, "Gazeta Wyborcza" oraz Radio ZET i Antyradio.

Jerzy Owsiak kontra Telewizja Polska

W trakcie finału WOŚP w styczniu 2017 roku i zaraz po nim wielu dziennikarzy zwróciło uwagę, że w kanałach TVP pojawiło się bardzo mało informacji o tym. W czerwcu 2017 roku Jerzy Owsiak zarzucił Telewizji Polskiej, że nie relacjonuje kolejnych działań Fundacji WOŚP. Zapowiedział, że zawiadomi o tym Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. - Panie Kurski, jest pan oszustem medialnym i w sposób karygodny dysponuje Pan moimi pieniędzmi na TVP - napisał do prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Kiedy w grudniu 2017 roku KRRiT nałożyła na TVN 1,48 mln zł kary (uchyliła ją miesiąc później), Jerzy Owsiak poinformował, że składa skargę na brak informacji w TVP o finale WOŚP, Przystanku Woodstock i innych inicjatywach Fundacji WOŚP.

Owsiak przypominał że art. 21 Ustawy o radiofonii i telewizji mówi, iż publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu. - Stoję na stanowisku, iż informowanie społeczeństwa przez nadawcę publicznego jakim jest Telewizja Polska S.A. o działalności Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w tym w szczególności o Finale WOŚP jest realizacją misji publicznej, co stanowi w świetle przepisów powyższej ustawy obowiązek publicznej telewizji - stwierdził Owsiak.

W styczniu ub.r. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski ocenił, że Telewizja Polska nie naruszyła przepisów, nie relacjonując rok wcześniej finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Panie prezesie Jacku Kurski, nie zapłaciłem w tym roku abonamentu i nie zapłacę - zapowiedział Jerzy Owsiak.

Dołącz do dyskusji: W „Minęła 20” karykatura Owsiaka z gwiazdą Dawida na banknocie. TVP zawiesza wydawcę (wideo)

73 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
O
Nie wiem, czy coś takiego można nazwać "satyrą". Raczej ciężką chorobą.
0 0
odpowiedź
User
Prezes58
To nie satyra, tylko obrzydliwy hejt. TVPiS osiągnęła już Himalaje żenady.
0 0
odpowiedź
User
redaktor dyżurny
poziom adekwatny do odbiorców.
0 0
odpowiedź