SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Warto stawiać na narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję

Zdaniem ekspertów nauka narzędzi wykorzystujących AI (sztuczną inteligencję) przydaje się zarówno w życiu codziennym, jak i w życiu zawodowym. Dla obecnych i przyszłych pracodawców istotną umiejętnością będzie wykorzystywanie konkretnych narzędzi opartych o sztuczną inteligencję.

Zdaniem ekspertów, w ciągu najbliższych 5 lat na rynku pracy zajdzie wiele zmian. Będą one oznaczały modyfikację obecnych miejsc pracy jak i powstawanie nowych stanowisk. Ważne jest obserwowanie i monitorowanie rynku oraz aktualizowanie wiedzy i umiejętności związanych z rozwojem w obszarze nowych technologii.

"Stawiając pierwsze kroki z narzędziami wykorzystującymi AI, możemy w pełni samodzielnie korzystać z dostępnych w internecie materiałów" – zaznaczyła Dominika Olczak, lider ds. zasobów ludzkich w innowacyjnej firmie IT Inwedo oraz ekspertka Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA (Software Development Association Poland).

Hitem ChatGPT

Jej zdaniem jednym z najpopularniejszych narzędzi jest ChatGPT, który może być wykorzystany do różnych zadań, od pomocy w tworzeniu ogłoszeń rekrutacyjnych, po opisywanie procesów czy dostarczanie aktualnych informacji dotyczących rynku oraz jego analizy.

Dodała, że można korzystać z takich narzędzi np. z Midjourney, który pozwala na generowanie obrazów, czy z GitHub Copilot, który w oparciu o nasze polecenie wygeneruje propozycje rozwiązań w postaci linijek kodu.

Jak zauważyła, wykorzystywanie narzędzie opartych o AI niesie za sobą pewne ryzyko związane z bezpieczeństwem danych i informacji, które są przez nas wprowadzane.

Wspomniała także, że umiejętność korzystania z AI może również mieć zastosowanie w naszym codziennym życiu. "Sztuczna inteligencja może stworzyć dla nas listę z książkami czy serialami do obejrzenia w oparciu o nasze preferencje czy pomóc w zarządzaniu domowym budżetem - AI może analizować nasze wydatki i sugerować, jak w optymalny sposób zarządzać finansami" - dodała Olczak.

Zaznaczyła, że musimy jednak pamiętać o tym, żeby wykorzystywać właściwe narzędzia we właściwy sposób i podchodzić do nich z ostrożnością.

Zdaniem dyrektora operacyjnego w Miquido, eksperta Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA Jerzego Biernackiego, wykorzystywanie narzędzi typu ChatGPT staje się tak podstawową czynnością, jak korzystanie z poczty elektronicznej, czy z wyszukiwarki internetowej.

"Obecnie prawdopodobnie najważniejszą umiejętnością umożliwiającą efektywne wykorzystanie narzędzi GenAI (generatywnej sztucznej inteligencji) jest promptowanie, czyli odpowiednie zadawanie pytań" – powiedział PAP Biernacki. Jego zdaniem jest to kluczowe do poprawnego korzystania z narzędzi GenAI.

"Promptowanie jest podstawą komunikacji z narzędziami GenAI, od tego zależy, jak sprawni będziemy w ich wykorzystaniu. Im ta sprawność jest większa, tym więcej i szybciej będziemy w stanie osiągnąć dzięki tym narzędziom" - zaznaczył. Dodał, że w celu uzyskania odpowiednich rezultatów, zawsze możemy dany proces rozbić na kilka etapów.

Narzędzia GenAI zwiększą efektywność pracowników o kilkadziesiąt procent

Zwrócił uwagę, że dla pracodawców jest to o tyle istotne, że narzędzia GenAI są w stanie zwiększyć efektywność pracowników o kilkadziesiąt procent. "Dla pracodawców, oprócz umiejętności krytycznej oceny rezultatów, istotne będą również umiejętności wykorzystania konkretnych narzędzi opartych o sztuczną inteligencję" - zaznaczył.

Dodał, że pracownicy biurowi będą przepytywani na rozmowach kwalifikacyjnych ze znajomości modułu GenAI pakietu Microsoft Office, a zadania rekrutacyjne dla grafików będą wymagały szybkiego wykorzystania narzędzi AI pakietów graficznych.

Zdaniem Biernackiego zagrożeniem związanym ze stosowaniem GenAI jest potencjalny wyciek poufnych informacji. "Należy zwracać szczególną uwagę na to, czy korzystamy z narzędzi, których twórcy mają prawo do analizowania i wykorzystywania danych, które podajemy w promptach".

Kolejnym zagrożeniem według Biernackiego jest fakt, że sztuczna inteligencja nie jest nieomylna, a zadaniem człowieka jest każdorazowa krytyczna analiza wyników działania modelu i wychwytywanie tego rodzaju wpadek.

Na koniec dodał, że warto uczyć się korzystania z AI, gdyż może ono nam pomóc nie tylko w pracy, ale i w życiu codziennym. "Z pomocą GenAI można już teraz np. szybko i wygodnie uzyskać odpowiedzi na pytania bez konieczności wczytywania się w wyniki wyszukiwania, planować podróże czy robić bardziej świadome zakupy".

Dołącz do dyskusji: Warto stawiać na narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
terq
"Eksperci" Dominika Olczak i Jerzy Biernacki mogą zacząć szukać pracy - gdzieś w hurtowni warzyw czy tam przy układaniu krawężników.
Takie umiejętności przydadzą się im w życiu codziennym.
8 0
odpowiedź
User
wtf???
Sens tego, co piszą tzw. eksperci lub inaczej bezkrytyczni i bezrefleksyjni apologeci jest następujący: AI ma oduczyć ludzi myślenia. Wydaje się, że ci państwo, oprócz wycieku danych, nie dostrzegają innych zagrożeń tego świętego Graala zwanego AI. Jestem stanowczym przeciwnikiem szuryzmu, ale czy naprawdę nie zmierzamy w kierunku scenariusza z filmów sci-fi? Dzięki mediom społecznościowym, ogólnie internetowi i gadżetom w postaci smartfonów, iloraz inteligencji ludzi spada w zastraszającym tempie, a wygląda na to, że ten nowatorski i supernowoczesny wynalazek w postaci narzędzi w stylu ChatGPT jeszcze bardziej ogłupi i intelektualnie ubezwłasnowolni ludzi. Czy miarą tego wiekopomnego osiągnięcia jest całkowite wyłączenia ludzi z wykonywania prostych czynności, czy na tym polega jego niesamowitość? Czyli nie wzniesienie ludzkości na wyższy poziom techniczny, polepszenie warunków życia na planecie, nowatorskie metody leczenia raka i innych nieuleczalnych chorób cywilizacyjnych, ale de facto doprowadzenie do wykluczenia sporej liczby zwykłych ludzi na naszej planecie. Innymi słowy: precz z reakcjonistami opierającymi się nieuchronnemu postępowi, albo inaczej dostrzegającymi multum zagrożeń, które na pewno będą mieć miejsce w przyszłości. Hasło: obey or die, nigdy nie było bardziej aktualne. Ja dostrzegam w tym jedynie koniunkturalne cele kolportowane pod płaszczykiem ułatwień i nowoczesności, i poza tym uwstecznienie. Nie będzie to żadna nowa era, ale stara w postaci państw zarządzanych przez kasty bogaczy mających pod sobą niewolników. Podział na Morloków i traktowanych jak zwierzęta Elojów nagle staje się zwiastunem tego, co nas czeka w przyszłości.
6 0
odpowiedź