Kanały wirtualne TVP pozostaną w naziemnej telewizji cyfrowej
Choć Telewizja Polska zrezygnowała z MUX-8, to emisja TVP Kultura i TVP Kobieta jest z niego kontynuowana. Z multipleksu nie zniknęły też stacje TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2 i Perszyj. Centrum Informacji TVP zapewnia Wirtualnemedia.pl, że tak zwane kanały wirtualne, będą dalej dostępne dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej.
Od 3 stycznia 2023 roku kanały TVP Kultura i TVP Kobieta wchodzą w skład MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Wcześniej były one dostępne w MUX-8, ale po 4 latach umowy nadawcy publicznego z operatorem multipleksu, czyli firmą Emitel, doszło jedynie do czasowego przedłużenia współpracy. Obie firmy nie chciały robić widzom zamieszania w okresie świątecznym. Kwestią dni jest więc zapewne zniknięcie dubli TVP Kultura i TVP Kobieta z ósmego multipleksu.
Co z kanałami HbbTV?
Za pośrednictwem MUX-8 są nadawane nie tylko dwa kanały tematyczne Telewizji Polskiej, ale także dodatkowe stacje HbbTV: TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 i ukraiński Perszyj. Mogą je odbierać odbiorcy naziemni, których telewizory z aktywną funkcją HbbTV są podłączone do internetu. TVN Warner Bros. Discovery szacuje, że w Polsce takich urządzeń jest 800 tys.
TVP zdecydowała się opuścić MUX-8, bo uzyskała rezerwację MUX-6. W dokumencie Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie ma jednak mowy o wirtualnych kanałach.
- W multipleksie szóstym (zwanym dalej „MUX6”) może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w karcie powinności Spółki, o której mowa w art. 21a urtv. Programy, o których mowa powyżej nie mogą być rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX1-MUX8 w okresie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozpowszechniania tych programów w MUX6 - czytamy w decyzji rezerwacyjnej.
W decyzji rezerwacyjnej mowa o „usługach dodatkowych”
Urząd podkreśla w dokumencie, że TVP wnioskowała o „dokonanie rezerwacji częstotliwości z zakresu 470-694 MHz wykorzystywanych w służbie radiodyfuzyjnej, na terenie całego kraju, przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów telewizyjnych w jakości HD lub UHD objętych kartą powinności Spółki, wraz z usługami dodatkowymi”. Kanały HbbTV można więc rozumieć jako usługi dodatkowe.
Wszystko wskazuje na to, że dostęp do TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2 nadal będzie możliwy z listy kanałów naziemnych, a nie dopiero po wejściu do aplikacji TVP GO. - Informujemy, że kanały wirtualne: TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 nadal będą nadawane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. O szczegółach poinformujemy w odpowiednim terminie – zapewnia Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Nie zdradza na jaki multipleks zostaną przeniesione kanały HbbTV, ani czy dołączy do nich ostatnio uruchomiona stacja Alfa TVP.
Dołącz do dyskusji: Kanały wirtualne TVP pozostaną w naziemnej telewizji cyfrowej
Nikogo nie obchodzi jakie twoja rodzina ma podejście!