Multipleks lokalny z ponad dwukrotnie większą mocą nadajnika
Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na zwiększenie mocy nadajnika MUX-L3 naziemnej telewizji cyfrowej z 1 do 2,2 kW w Częstochowie. W praktyce powinno to oznaczać szerszy zasięg kanałów nadawanych przez firmę MWE Broadcast.
Za pośrednictwem MUX-L3 w jakości HD można oglądać TVC, a w jakości SD są dostępne TV Puls, Puls 2, Filmax, Stars.TV, Junior Music i TV Okazje. Multipleks poza Częstochową, prowadzi także emisję z Tomaszowa Mazowieckiego. Tam zastosowana jest moc 1,2 kW. W przypadku obu nadajników, emisja jest prowadzona w starszym standardzie DVB-T.
Na początku 2024 MUX-L3 przejdzie na DVB-T2
O tym, że MUX-L3 chce zwiększyć moc informowaliśmy przed tygodniem przy okazji zakończenia emisji multipleksu eksperymentalnego w DVB-T2 Grupy MWE w Katowicach. - Na ten moment złożyliśmy wniosek o dwukrotne zwiększenie mocy w Częstochowie. To jest ta sama częstotliwość i mogłyby być większe zakłócenia, gdyż MUX-L3 nadaje w DVB-T1. Jeśli w styczniu przełączymy MUX-L3 do DVB-T2, to nadawanie w Katowicach na tej samej częstotliwości będzie technicznie możliwe – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. Nowszy standard DVB-T2 lepiej radzi sobie z zakłóceniami niż DVB-T.
Multipleksy lokalne działają w miejscach, gdzie działały kiedyś naziemne telewizje analogowe o charakterze lokalnym. Przed rokiem ogólnopolskie MUX-1, MUX-2 i MUX-4 przeszły na standard DVB-T2 z kodekiem HEVC. MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej musi tak uczynić do końca 2023 roku. Z naszych informacji wynika, że do migracji dojdzie pod koniec listopada. Nadawcy spodziewają się, że wówczas większość odbiorców ze starszymi telewizorami lub tunerami, wymieni je.
UKE nie zobowiązał MUX-8 i multipleksów lokalnych (za wyjątkiem MUX-L1 z Jeleniej Góry) do przejścia na DVB-T2. Ich operatorzy uzyskują dodatkowe źródło przychodu, emitując w wybranych miejscach duble Polsatu, TVN, TV Puls czy Puls 2 w starym standardzie (dla widzów ze starszymi sprzętami). Po przejściu MUX-3 na DVB-T2 straci to prawdopodobnie sens. Na multipleksach lokalnych będą mogły pojawić się nowe kanały. Grupa MWE planuje uruchomić w styczniu Junior Channel. Z kolei wiosną ma zadebiutować Pogoda24.
Dołącz do dyskusji: Multipleks lokalny z ponad dwukrotnie większą mocą nadajnika