SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

IWP: rozwój internetu stwarza olbrzymie pole do nadużyć kosztem wydawców prasy

Izba Wydawców Prasy przyjęła uchwałę, w której stwierdza, że tylko silnie ekonomicznie prasa może zrealizować powinności wynikające z jej społecznej misji. Sformułowała też 11 problemów, które dotykają rynek prasowy.

W uchwale przyjętej przez organizację przeczytać można, że „branża prasowa odgrywa kluczową ekonomiczną, społeczną i kulturalną rolę w Polsce”. - Jej siła przyczynia się do rozwoju gospodarczego, tworzenia miejsc pracy, propagowania polskiego stylu życia, historii, kultury i wartości społecznych. Branża prasowa, wobec technologicznych wyzwań, wymaga silnego wsparcia państwa poprzez dostosowanie obowiązującego prasę prawa do aktualnych warunków działalności, wynikających z nowych technologii cyfrowych i internetu - głosi tekst uchwały.

IWP podkreśla, że „rozwój nowych technologii sprzyja zwiększeniu dostępu do informacji i wymiany treści, jak też narzuca zmianę sposobu konsumpcji dóbr kultury, w tym prasy” - Dynamiczny rozwój internetu i sam internet jako taki, jak żadne wcześniejsze medium (prasa, radio i TV), stwarza olbrzymie pole do nadużyć w obszarze eksploatacji utworów. Zwielokrotnienia, kopiowanie, niekontrolowane posługiwanie się i używanie cudzych, profesjonalnych wytworów pracy twórczej dziennikarzy stało się szybko dostępne i powszechne - informuje Izba.

Zdaniem Izby, te zjawiska negatywnie wpłynęły na kondycję prasy i są związane z piractwem i pasożytnictwem materiałów prasowych, wykorzystywaniem materiałów prasowych bez licencji oraz kopiowaniem materiałów prasowych on-line i wykorzystywaniem ich bez upoważnienia. - Odbywa się to kosztem wydawców prasy, ponoszących znaczne nakłady na tworzenie treści, utrzymanie zespołów dziennikarskich i wydawniczych oraz inwestycje w nowe technologie - głosi organizacja.

Izba cytuje badania Millward Brown z 2013 r. Wynika z nich, że prasa jako źródło informacji jest na drugim miejscu po telewizji (24 proc. wskazań), a pod względem ważności i wiarygodności – na pierwszym miejscu (49 proc. wskazań), przed telewizją (34 proc.) i internetem (13 proc.).

- Mimo tak wysokiej oceny, to jednak prawie 2/3 internautów (62 proc.), jak wynika z raportu Centrum Cyfrowego Projekt Polska, uczestniczy w nieformalnej wymianie treści opisywanej zwykle jako piractwo, co nie pozostaje bez wpływu na przychody prasy - pisze w komunikacie IWP.

Izba Wydawców Prasy sformułowała też problemy rynku prasowego (które wpisują się w europejską dyskusję nad Jednolitym Rynkiem Cyfrowym) oraz wynikające z nich postulaty wobec władz państwowych:
- Digitalizacja nie zmniejszyła, ale zwiększyła potrzebę ochrony treści za pomocą praw autorskich
- Bardzo ważną kwestią dla posiadaczy praw jest ich ochrona przed działaniem pośredników (wyszukiwarki i agregatory treści itp.)
- Istotną rzeczą jest to, aby Polska jak i inne państwa członkowskie mogły stosować obniżone stawki podatku VAT od prasy elektronicznej
- Uczciwa konkurencja oraz przejrzystość w świecie cyfrowym mają znaczenie podstawowe
- Przepisy o ochronie danych nie powinny utrudniać funkcjonowania wolnej i niezależnej prasy
- Istotną kwestią jest utrzymanie wyjątku prasowego w dyrektywie o audiowizualnych usługach medialnych
- Prawo prasowe powinno być gwarantem wolności prasy, regulującym jej podstawowe prawa i obowiązki
- Konieczne jest zagwarantowanie równości i uczciwej konkurencji na lokalnych rynkach reklamowych
- Ważne jest usunięcie mechanizmów prawnych służących głównie ograniczaniu społecznej roli prasy, przede wszystkim prasy lokalnej.
- Należy zagwarantować, aby wynagrodzenia dla twórców i wydawców prasy należne z tytułu art. 20 i 201 pr. aut. były realizowane przez właściwe organizacje zarządzania zbiorowego przejrzyście i bez zbędnej zwłoki.
- Bardzo ważnym jest wzrost wynagrodzeń dla twórców słowa, audio i video z tytułu rekompensaty dla twórców, wydawców i producentów z tytułu dozwolonego użytku osobistego

Izba Wydawców Prasy skupia ponad 120 wydawców - gazet ogólnokrajowych i regionalnych, magazynów i czasopism - wydających łącznie 460 tytułów, w tym 40 dzienników rozpowszechnianych codziennie w niemal 3,5 mln egz. i czytanych przez ponad 10 mln osób w Polsce.

Dołącz do dyskusji: IWP: rozwój internetu stwarza olbrzymie pole do nadużyć kosztem wydawców prasy

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pruner
Ta cała uchwała jest jak skarga hodowców koni , że im odleciał samolot. Niestety świat na was nie zaczeka. Pora się zbierać.
0 0
odpowiedź
User
homo sapiens
dostosuje się albo giń.
0 0
odpowiedź
User
egnaro
do powyższych: może być giń, tylko to sprawi prostą rzecz - zamiast profesjonalnych dziennikarzy z pojęciem na dany temat będzie coraz więcej bzdurnych i bezwartościowych treści z błędami produkowanych przez amatorów, tak jak ma to miejsce na portalach.

kto zagląda np. na onet to widzi nie raz newsy usiane błędami nawet ortograficznymi. i taka będzie przyszłość informacji.

wartościowe źródła tworzone przez wartościowych ludzi będą wypasożytowane przez zwolenników darmoszki i masowego kopiowania Ctrl+C i Ctrl+V, aż na koniec nie będzie z czego kopiować.

wytworzenie solidnej informacji to są czasami godziny, jakiejś analizy albo testu - czasami dni albo tygodnie. jeśli autor nie będzie w stanie na tym zarobić, to sobie da spokój, roboty nie brakuje, tylko że reszcie zostanie czytanie onecizmów z ortografami :D
0 0
odpowiedź