Tylko 38 proc. Polaków przeczytało przez rok chociaż jedną książkę
Czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii. Oznacza to, że trend spadkowy został trwale powstrzymany - poinformowano w piątek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).
- Na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38 proc. respondentów. Wynik ten nie zaskakuje, jeśli za referencyjny przyjąć rok 2019 - ostatni przed nadzwyczajnymi okolicznościami spowodowanymi pandemią COVID-19 - czytamy w informacji na stronie MKiDN.
Zwrócono uwagę, że odnotowany w 2020 r. niewielki wzrost czytelnictwa nie stał się początkiem trendu wzrostowego. "Ograniczenia pandemiczne, w tym edukacja szkolna dzieci w domu i praca zdalna, przyniosły w pierwszym roku pandemii nieco większe zainteresowanie czytaniem, a w drugim – zauważalne zmęczenie" - oceniono.
Wyjaśniono, że "najczęstszym źródłem czytanych książek są zakupy", przy czym "w czasie pandemii wzrosło znaczenie sprzedaży online".
"Zamknięcie bibliotek w wyniku przepisów ogólnokrajowych lub z powodu miejscowego wzrostu zakażeń w latach 2020–21 ograniczyło dostęp do książek osobom rzadziej kupującym i mogło wpłynąć na niższy poziom czytelnictwa - spadek czytelnictwa jest podobny do zmniejszenia wypożyczeń z 18 proc. do 13 proc., co dowodzi, jak ważną rolę pełnią biblioteki publiczne w utrzymaniu poziomu czytelnictwa" - napisano na stronie MKiDN.
Tak jak dotychczas, czytelnicy książek to przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone, częściej kobiety niż mężczyźni. Prawdopodobieństwo sięgnięcia po książkę maleje przy tym wraz z wiekiem - im starsi badani, tym mniej osób deklarujących lekturę
Książki popularniejsze od gier komputerowych
W ramach badania ok. 11 proc. Polaków wskazało - zarówno w ub., jak i br. - że w wolny dzień chcieliby czytać książki, a 10 proc. zapewniło, że faktycznie spędzało tak wolne dni.
Niższe wyniki zanotowały m.in. granie w gry komputerowe oraz wyjście do muzeum czy galerii sztuki. W przypadku wyjścia do kina, na mecz czy zajęcia sportowe dużo więcej osób deklarowało, że chciałoby tak spędzić wolny dzień niż faktycznie to robiło.
Zdecydowanie najpopularniejszymi formami relaksu są dla Polaków oglądanie telewizji oraz wcześniejszy sen.
Stan czytelnictwa w Polsce (badanie naukowe Biblioteki Narodowej) realizowane jest w ramach Planu Ewaluacji i Monitoringu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.
Badanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.
Dołącz do dyskusji: Tylko 38 proc. Polaków przeczytało przez rok chociaż jedną książkę
Młodzież nie czyta, bo nie potrafią się skupić na dłuższej treści, 30 latkom się nie chce bo wolą seriale i gry, średnie pokolenie 50 latków nie ma na to czasu, bo ciężko pracuje a starsi niedowidzą i wolą oglądać telewizję.