SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Halo, mówi się? Tu Polska

Większość Polaków mieszkających w Irlandii zamierza pozostać w tym kraju tak długo jak tylko jest to możliwe.

Nie tracą oni jednak kontaktu z krajem – dzwonią, odwiedzają, wysyłają pieniądze do Polski. To oznacza nowe drogi rozwoju usług telekomunikacyjnych, bankowych i biur podróży  - wynika z  badań Kinoulty Research.

Polacy przebywający w Irlandii traktują nowoczesne systemy komunikacyjne jako niezbędne narzędzie i nie mają żadnych barier w korzystaniu z nich. Wszyscy przebadani przez Kinoulty Research Polacy posiadają telefon komórkowy, przeważnie aktywowany w Irlandii. Większość (89 %) korzysta z telefonu na kartę, abonament ma zaledwie 11%. Oferta irlandzkich operatorów jest korzystniejsza niż w Polsce - nic więc dziwnego, że imigranci podtrzymują kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Ponad 80% z nich dzwoni lub wysyła SMSy i MMSy do Polski. Niewiele mniej, bo 64 % rozmawia przez komunikatory internetowe, takie jak Skype, polskie Gadu-Gadu lub inne systemy VOIP. To duża grupa, jednak wynik nie zaskakuje, jeśli zdamy sobie sprawę, że polscy imigranci to  ludzie młodzi, dobrze wykształceni, którzy mają pracę. Zaledwie 10 %  z nich w ogóle nie używa Internetu, a aż 70% korzysta bardzo często : 48 % - codziennie, a 20 % kilka razy w tygodniu.

Polacy w Irlandii o wiele częściej niż w ojczyźnie korzystają z usług bankowych on-line – robi tak aż 52 % spośród tych, którzy w Irlandii używają internetu. 89 % badanych posiada konto w Irlandzkim banku; tylko 20 % z tej grupy korzysta też z banku polskiego. Jednak Polacy najprawdopodobniej nie są jeszcze świadomi korzyści i gamy usług dostępnych w irlandzkich bankach. 70 % wszystkich badanych posiada kartę kredytową/debetową, ale ta jest wydawana niemalże automatycznie przy założeniu konta. Natomiast mała grupa ma rachunek oszczędnościowy, pożyczkę czy linię kredytową lub debetową. Polacy stosunkowo rzadko korzystają z możliwości transferu pieniędzy poprzez konto bankowe. Większości z nich wysyła pieniądze do Polski, ale tylko  46 % robi to poprzez konto bankowe. Pozostali bardziej ufają specjalnym firmom, takim jak np. Western Union (37%), poczcie (10%). Zastanawia grupa aż 24% osób, którzy wysyłają pieniądze w jeszcze inny sposób – czyżby wozili je w gotówce? To może oznaczać małe zaufanie do banku lub mało korzystną ofertę, np. przy wymianie waluty.

Polacy bardzo często jeżdżą do Polski – średnio prawie 3 razy do roku. Jest nawet grupa osób (11%), które jeżdżą 5-6 razy do roku. Korzystają prawie wyłącznie z samolotów (98%), sami organizują sobie wyjazd i przeważnie płacą kartą kredytową za bilet. Tak duża częstotliwość podróży jest wynikiem interesujących ofert tanich linii lotniczych, które stały się dostępne nawet dla „Polaków na dorobku”. Polacy w ogóle często podróżują – nie tylko z powodu tęsknoty do domu. 51 % zwiedza także Irlandię.

Dominic Kinoulty, prezes Kinoulty Research, z pochodzenia Irlandczyk, uważa że polscy imigranci to obiecująca grupa dla irlandzkich producentów i usługodawców. „Dobra integracja z irlandzką społecznością nie powinna zmylić twórców strategii marketingowych. Jako agencja badawcza znamy dobrze Polaków w Polsce, ale Polacy w Irlandii to specyficzna grupa badawcza. Specjalnie założyliśmy oddział firmy w Irlandii i korzystając z naszego doświadczenia badawczego w Polsce i zakorzenienia w Irlandii rozpoczęliśmy cykl badań. Wiemy już m.in. że Polacy oczekują by skierowana do nich komunikacja marketingowa była po polsku, mimo, że znają angielski. To tylko jedna z wielu zasad, które powinny być wzięte pod uwagę przez producentów i usługodawców chcących przyciągnąć do siebie nowych mieszkańców Irlandii” mówi Kinoulty.

Badanie Kinoulty Research zostało przeprowadzone w styczniu 2007. Wywiady realizowano przez telefon i w rozmowach bezpośrednich. Badanie miało charakter rozpoznawczy - spośród 109 respondentów niemalże wszyscy zgodzili się na ponowny kontakt.

Dołącz do dyskusji: Halo, mówi się? Tu Polska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl