"Essa" Młodzieżowym Słowem Roku 2022
Rozstrzygnięto plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Głosami internautów przy dużej przewadze zwycięża "essa" –używane jako wyraz radości, triumfu lub ogólnych pozytywnych emocji. Internauci chętnie głosowali też na "slay", "łymyn", "betoniarz" czy "NPC".
Organizatorzy konkursu z Wydawnictwa PWN podają, że wśród najbardziej popularnych połączeń ze słowem "essa" znalazły się te, wskazujące na luz i stan błogości, np. mieć essę lub być na essie. "W tym kontekście warto przypomnieć, że zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne. Może występować w postaci gestu lub emotikonu" - wyjaśniono w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl poświęconym wynikom konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022.
- Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan – począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie „nieznośnej lekkości bytu”. W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych - ocenia Młodzieżowe Słowo Roku 2022 dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury.
"Odklejka" z Nagrodą Jury
Nagrodę Jury przyznano wyrazowi "odklejka". "Słowo oznacza stan, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucie, ale też oceny wypowiadanych treści" - wyjaśnia PWN.
"Odklejka już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od- odnoszącym się do osób, np.: odklejony, odklejus, odkleja" - tłumaczą dalej organizatorzy konkursu
- Pewnie nie wszyscy i nie zawsze chcemy być przyklejeni do ziemi, dlatego odklejka podkreśla też, że jesteśmy pod wrażeniem tej nietypowości, nie zawsze oceniamy ją negatywnie - komentuje profesor Marek Łaziński, członek jury konkursu z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dużo głosów zdobyły słowa "slay", "łymyn", "betoniarz" czy "NPC".
"Wskazują one na pewne stałe trendy w nieoficjalnym języku i komunikacji młodzieży. Z jednej strony chodzi o podkreślanie tego, co wzbudza podziw, jest wystrzałowe, zabójczo dobre, stylowe (slay a także slay qeen) z drugiej – o podtrzymywanie kontaktu, zabawę i żarty, do których impulsem jest wiral (popularny fragment filmowy lub mem) (np. betoniarz, a także fraza betoniarzu cztery cztery)" - pisze jury.
W pierwszym etapie konkursu internauci nadesłali prawie 125 tysięcy zgłoszeń, wśród których znalazło się 8221 różnych słów i wyrażeń. Do finałowej dwudziestki przeszły: baza, betoniarz, cringe, essa, gigachad, kto pytał?, łymyn, naura, NPC, odklejka, onuca, pokemon, rel, robi wrażenie, siedemnaście, sigma, slay, sus, twoja stara/twój stary, UwU.
W jury konkursu zasiadają prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński ("Polityka").
Młodzieżowe Słowo Roku wybierane od 2016 roku
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawski. Od 2016 roku roku popularyzuje język polski wśród młodzieży, ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.
W 2020 roku po raz pierwszy w historii plebiscytu kapituła konkursu Młodzieżowe Słowo Roku postanowiła, że nie wyłoni zwycięskiego słowa. Konkurs, który miał służyć refleksji nad językiem, stał się areną walki na słowa – podali jurorzy w werdykcie.
W plebiscycie "na pierwszym miejscu znalazło się nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone. Na drugim miejscu jest nazwa stygmatyzująca popularne imię żeńskie, (...), na trzecim miejscu jest czasownik pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt, wyrażający sprzeciw uczestników wobec naszej decyzji. Na czwartym i piątym miejscu są hasła znane z ulicznych demonstracji zawierające słowa wulgarne na W oraz J (drugie hasło symbolizowane jest często przez osiem gwiazdek)" – wyjaśniła kapituła konkursu.
W roku 2019 młodzieżowym słowem roku został rzeczownik "alternatywka" , oznaczający "dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach". Na podium znalazły się "jesieniara" (miłośniczka jesieni) i "eluwina" (wariacja od powitania "elo"). Rok wcześniej wygrał wyraz „dzban”.W 2017 roku Młodzieżowym Słowem Roku zostało "XD". W pierwszej edycji plebiscytu nagrodę otrzymało słowo "sztos", które rok później zajęło miejsce drugie.
Dołącz do dyskusji: "Essa" Młodzieżowym Słowem Roku 2022