SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emerytury mundurowe do zmiany, później na emeryturę

Nowo przyjęci do służby policjanci i żołnierze będą musieli pracować 25 lat, 10 lat dłużej niż obecnie – zakłada rządowy projekt reformy emerytur mundurowych, który trafił do konsultacji społecznych. „Najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby włączenie pracowników służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego, ponieważ za obecne przywileje dla wybranych płacą wszyscy pozostali” – mówi Jeremi  Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

za obecne przywileje dla wybranych płacą wszyscy pozostali” – mówi Jeremi  Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

„Jednocześnie pracownicy służb mundurowych mogliby korzystać z emerytur pomostowych tak jak przedstawiciele innych zawodów, np. hutnicy czy maszyniści kolejowi. To znaczy, że wysokość ich emerytury zależałaby od wielkości ich wynagrodzeń w czasie całej aktywności zawodowej, a nie płacy w ostatnim miesiącu pracy, jak również od wieku przejścia na emeryturę. Obecna sytuacja jest głęboko niesprawiedliwa. Wysokość emerytury hutnika zależy od tego jak długo ją będzie pobierał, podczas gdy wysokość emerytury policjanta, zależy tylko w niewielkim stopniu od wieku przejścia na emeryturę.

Jeżeli w tej chwili nie ma politycznej determinacji na włączenie pracowników służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego, to powinniśmy przynajmniej, tak jak proponuje rząd, wydłużyć okres służby niezbędnej do uzyskania emerytury mundurowej z 15 do 25 lat, wprowadzić minimalny wiek przechodzenia na emeryturę na poziomie 55 lat, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, uzależnić wysokość emerytury od średniego wynagrodzenia w okresie służby, a nie od płacy w ostatnim miesiącu pracy" dodaje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Lewiatan dąży do ograniczenia wszelkich przywilejów emerytalnych i rentowych, aby powstrzymać wzrost podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, które zwiększają koszt pracy.

Dołącz do dyskusji: Emerytury mundurowe do zmiany, później na emeryturę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
papkin
ludzie kto komu broni wybierac zawód nigdy nie chcialem stac cale życie na bacznośc więc mam wlasny serwis samochodowy i pracuję kiedy chcę i sam ustalam ceny uslug a będe pracował do kiedy będzie mi pasowalo. oni stali na bacznośc cale zycie więc niech coś z tego mają ja pretensji o ich emerytury nie mam.
odpowiedź
User
podchorąży
Papkin, oni się w życiu nawalczyli tyle, co Papkin z "Zemsty" Fredry! Stac na baczność to i portier musi, a nikt mu nie daje emerytury (i to wysokiej!) po 15 latach.
Jak naprawdę wygląda "ciężka służba" w wojsku dowiesz się, jak przeczytasz "Paragraf 13" Paska.
odpowiedź