SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfra+ walczy z kryzysem, rozwija VoD i szykuje się do naziemnej telewizji cyfrowej

Cyfra+ nie odczuła znaczącej liczby rezygnacji abonentów spowodowanych lipcową podwyżką abonamentów. W związku z kryzysem operator wprowadził oszczędności, ale cały czas pracuje nad rozwojem usługi VoD i przymierza się do udziału w naziemnej telewizji cyfrowej.

- Nie widzimy znaczących zmian w tym zakresie. Informacje jakie do nas docierają, świadczą o tym, że nasi klienci rozumieją powody, dla których zdecydowaliśmy się na ten krok - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Bertrand le Guern, prezes spółki Canal+ Cyfrowy, pytany o to, czy lipcowe podwyżki abonamentów Cyfry+ (wyniosły 4 proc.), spowodowały jakiś odpływ abonentów platformy.

- Pozyskujemy o ponad 10 proc. więcej klientów w porównaniu do zeszłego roku - mówi Bertrand le Guern o dynamice wzrostu bazy abonenckiej w tym roku, ale liczby abonentów na koniec pierwszego półrocza na razie nie chce ujawnić. W ub.r. liczba klientów Cyfry+ wzrosła o ponad 300 tys. do 1,385 mln i w tym roku spółka chce osiągnąć przynajmniej taki sam wzrost.

La Guern podkreśla także, że wielkość lipcowych podwyżek była nieporównywalna do ponad 50-proc. wzrostu kosztów, jaki nastąpił w firmie z powodu osłabienia się złotego. Spółka wprowadziła w związku z tym inne działania oszczędnościowe jak np. usprawnienie dostarczania sprzętu do punktów sprzedaży czy lepsze planowanie mediów do kampanii reklamowych. - Pozytywnym skutkiem tych działań jest to, że nie musimy uciekać się do redukcji zatrudnienia w spółce - podkreśla prezes Canal+ Cyfrowego.

Mimo kryzysu, operator nie zaniechał inwestycji. Stawia np. na rozwój usługi wideo na żądanie, z której korzysta obecnie mniej niż połowa z ponad 100 tys. abonentów posiadających odbiorniki z dyskiem twardym. W ofercie VoD mają się już wkrótce pojawić popularne seriale amerykańskie czy filmy dokumentalne. Cyfra+ chce też podnieść świadomość tej usługi wśród klientów, bo zdaniem le Guerna, realne jest, by 70-80 proc. użytkowników dekoderów z PVR-em korzystało z VoD.

Cyfra+, która włączyła w tym roku już sześć nowych stacji, rozważa dołączenie też kolejnych. - Jest kilka ciekawych kanałów, projekty są w toku - mówi Bertrand le Guern. - W tej sprawie jestem jednak bardzo powściągliwy, gdyż w zeszłym roku silnie wzmocniliśmy ofertę - dokonaliśmy zasadniczej zmiany udostępniając kanały dotychczas dostępne w płatnych opcjach abonentom niższych pakietów - dodaje. Jeśli w ofercie platformy pojawią się nowe stacji, to nie będą to raczej kanały w wysokiej rozdzielczości, bo tych prawdziwych stacji HD na rynku, zdaniem prezesa Cyfry+, nie jest dużo. - Jeśli mam włączyć nowy kanał HD, to po by pokazywać materiały rzeczywiście nagrane w wysokiej rozdzielczości, a nie pozycje przekonwertowane do HD - wyjaśnia nam le Guern.

Natomiast na pewno w tym roku nie można się spodziewać nowej stacji płatnej stworzonej przez samą spółkę Canal+ Cyfrowy. Nadawca koncentruje się bowiem na poszerzeniu zasięgu kanału Domo, który trafił niedawno co Vectry, a niebawem również do sieci UPC Polska, a także nad stworzeniem kanału darmowej dystrybucji w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Możliwe, że tą stacją będzie przekształcony ZigZap, w którym od września pojawi się pasmo Owsiak TV. - Jak na razie ostateczne warunki przetargu na drugi multipleks nie są znane, stąd musimy poczekać na decyzję, jaki kanał wybrać. Mamy do wyboru albo pozostawić ZigaZapa w formie płatnej, a w telewizji naziemnej zaproponować stację bardziej familijną, albo zdecydować się na odkodowanie ZigZapa. W tym przypadku jego przeformatowanie musiałoby być jeszcze bardziej gruntowne. Obydwie te opcje są możliwe - mówi le Guern.

Canal+ Cyfrowy będzie chciał również zostać operatorem drugiego multipleksu naziemnego, o ile warunki przetargu na niego umożliwią świadczenie takiej usługi w sposób rentowny. Wejście spółki do telewizji naziemnej cyfrowej to także wprowadzenie pod koniec kwietnia br. oprogramowania, które umożliwia odbiór programów nadawanych w DVB-T przez dekodery satelitarne Cyfry+. Bertrand le Guern tłumaczy, że firma zdecydowała się na ten krok, by pokazać swoim klientom jaka jest wartość jej oferty płatnej w porównaniu z tym, co jest dostępne w telewizji otwartej. Jak informuje, zainteresowanie tą możliwością wśród abonentów jest duże.

Przeczytaj cały wywiad z Bertrandem la Guern, prezesem spółki Canal+ Cyfrowy

Dołącz do dyskusji: Cyfra+ walczy z kryzysem, rozwija VoD i szykuje się do naziemnej telewizji cyfrowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl