Andrzej Duda: media publiczne z kulturą wysoką i finansowaniem od obywateli, telewizja jest też w Ipli i na iPadzie
Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że media publiczne powinny dalej otrzymywać finansowanie publicznie w formie jak najmniej uciążliwej dla obywateli. W zamian mają dbać o swoje archiwa i pokazywać kulturę wysoką. Zwrócił też uwagę, że telewizję można obecnie oglądać także na urządzeniach mobilnych, np. iPadach i za pośrednictwem aplikacji Ipla.
W środę prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Radia Merkury i TVP Poznań powiedział, że środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego otrzymywane przez media publiczne powinny być przeznaczane na treści realizujące misję publiczną.
- Jedno jest pewne: jeżeli media mają być publiczne, a przede wszystkim misyjne - bo to jest kwestia najistotniejsza - mają realizować misję publiczną, gdzie będzie istotny element kultury, i to niekoniecznie tej kultury masowej - stwierdził. - Oczywiście nie mam nic przeciwko tej masowej, ale ta kultura bardziej wysmakowana, w związku z tym ktoś powie: dla węższego grona odbiorców. Ale ona jest także ważna jako element kulturotwórczy, narodowotwórczy, też powinna być obecna w telewizji - zaznaczył Andrzej Duda.
Ponadto zwrócił uwagę, że nadawcy publiczni muszą też ponosić duże nakłady na utrzymanie swoich treści archiwalnych i ich cyfryzację.
Na początku marca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło projekt nowelizacji ustawy abonentowej. Według proponowanych przepisów operatorzy płatnej telewizji, którzy mają przekazywać Poczcie Polskiej (odpowiadającej za pobór abonamentu) zgłoszenia od swoich klientów o posiadaniu telewizorów. Ma to skłonić tych użytkowników do płacenia abonamentu. Ministerstwo prognozuje, że po wejściu z życie nowelizacji opłatę zacznie regulować ok. 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co - po uwzględnieniu kosztów abolicji wynoszących ok. 100 mln zł - przyniesie dodatkowe 620 mln zł wpływów.
Andrzej Duda uważa, że najlepiej gdyby media publiczne miały nadal finansowanie publiczne. - I teraz jest pytanie: jakie przyjąć rozwiązanie, żeby było ono najmniej uciążliwe dla obywateli - zarówno jeśli chodzi o wysokość opłaty, jak i jej pobieranie - zaznaczył.
Czy dotychczasowe zasady polegające na rejestrowaniu odbiorników telewizyjnych i radiowych to dobry pomysł? - Trzeba się liczyć z życiem. Za chwilę wyciągnie któryś z nas swojego smartfona i pokaże: „Proszę bardzo, mam telewizję w smartfonie”. Iplę ma ktoś zainstalowaną i już można oglądać przynajmniej niektóre kanały telewizji w swoim iPadzie czy smartfonie - wyliczył prezydent RP. Dodał, że nowe zasady poboru opłaty na media publiczne wymagają przemyślenia.
Andrzej Duda zaznaczył, że w różny sposób ogląda treści z telewizji. - Bardzo często oglądam na iPadzie. Tak w ciągu dnia to nie za bardzo mam czas, żeby oglądać. Głównie korzystam z iPada, trochę z telefonu, internet - na bieżąco przeglądam, jakie są informacje - opisał.
Dołącz do dyskusji: Andrzej Duda: media publiczne z kulturą wysoką i finansowaniem od obywateli, telewizja jest też w Ipli i na iPadzie