SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przedsiębiorcy i ludzie mediów z apelem do ministra. Chcą walki z hejtem i kłamstwami

Apel otwarty skierowany do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara wspierają przedsiębiorcy, ludzie mediów i kultury. Chodzi o podjęcie zdecydowanych działań w walce z publikowaniem w przestrzeni cyfrowej fake newsów oraz mowy nienawiści. Z inicjatywy Polskiej Rady Biznesu oraz Rady Polskich Przedsiębiorców apel podpisało ponad 200 osób, w tym m.in. menadżerowie z największych polskich mediów, jak Wirtualna Polska, TVN, RASP czy Agora. 

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar (screen: YouTube/Ministerstwo Sprawiedliwości)Minister sprawiedliwości Adam Bodnar (screen: YouTube/Ministerstwo Sprawiedliwości)

W pierwszej połowie lipca Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, Polską Radą Biznesu oraz Związkiem Banków Polskich zaapelowały do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o zdecydowaną walkę z publikowanymi fałszywymi informacjami (fake news) oraz mową nienawiści (hate speech) w świecie wirtualnym.

Zobacz: Fałszywe reklamy zalewają Facebooka. Znany portal zawiadamia prokuraturę

Teraz Polska Rada Biznesu oraz Rada Polskich Przedsiębiorców apelują o podpisanie otwartego listu do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Do tej pory dokument podpisało ponad 200 osób.

– Fake newsy, mowa nienawiści i związane z anonimowością poczucie bezkarności to rak niszczący relacje międzyludzkie, który działa destruktywnie na nas jako społeczeństwo. Za naszą granicą trwa regularna wojna, a rozbijanie naszej wspólnoty, szczucie jednych grup na inne leży w interesie naszych wrogów. Jestem o tym przekonany, że szeroko korzystają oni z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. Podzieleni i skonfliktowani będziemy niestety łatwym celem. Wierzę, że potrzebujemy zadecydowanych kroków, aby stworzyć rozwiązania regulacyjne i legislacyjne, które pozwolą chronić osoby nas, nasze rodziny i przyjaciół, a także uczynią walkę z dezinformacją i hejtem w sieci efektywniejszą – powiedział Rafał Brzoska, przewodniczący Rady Polskich Przedsiębiorców.

 

– Anonimowy hejt w sieci, deep fejki i coraz łatwiejszy dostęp do aplikacji, które pozwalają tworzyć wirtualną nierzeczywistość to dziś realne zagrożenie dla każdej wspólnoty i każdej jednostki. Nie możemy pozostawać wobec tych zagrożeń bezradni. Musimy się bronić przed zalewem kłamstw na temat nas, naszych bliskich, naszych firm i organizacji. Trzeba zmusić big techy do ochrony wartości społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego jako Polska Rada Biznesu zainicjowaliśmy List Otwarty do Ministra Sprawiedliwości w sprawie walki z fake newsami – zaznaczył Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu.

Zobacz: Obrzydliwy fejk news o Rafale Brzosce w sieci. Oburzony biznesmen z apelem

Ludzie mediów podpisują apel do Bodnara

„Wierzymy, że Pan Minister doskonale rozumie wagę problemu i konieczność podjęcia zdecydowanych działań. Zdajemy sobie sprawę, że skuteczna walka z hejtem i fałszywymi informacjami wymaga podjęcia działań na najwyższym szczeblu rządowym oraz współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami. Jesteśmy przekonani, że Pana Ministerstwo podejmie niezbędne kroki, aby stworzyć bardziej bezpieczne i uczciwe środowisko w przestrzeni wirtualnej” – apelują sygnatariusze do Ministra Sprawiedliwości.

List podpisali także przedstawiciele świata mediów i komunikacji marketingowej: Omenaa Mensah, (prezes Omenaa Foundation), Michał Brański (WP Holding, CEO Audioteka Group), Maciej Maciejowski (prezes zarządu Gremi Media), Kasia Kieli (President & Managing Director Warner Bros. Discovery Poland & CEO TVN), Zoltán Varga (chairman Gremi Media), Aleksander Kutela (prezes Ringier Axel Springer Polska), Bartosz Hojka (prezes zarządu Agory), Marek Żołędziowski (CEO Group One), Maciej Hutyra, (wiceprezes Group One), Piotr Adamczyk (członek zarządu Euvic Services), ks. Kazimierz Sowa, (duchowny i publicysta), Radosław Majdan (dziennikarz sportowy grupy Onet), Bogusław Chrabota (redaktor naczelny „Rzeczpospolita”), , Michał Samul (redaktor naczelny TVN24 Fakty TVN), Mikołaj Kunica (redaktor naczelny Business Insider Polska), Wiktor Schmidt (Netguru), Martyna Wojciechowska (dziennikarka, Prezeska Fundacji UNAWEZA i inicjatorka projektu MŁODE GŁOWY ), Monika Olejnik (dziennikarka TVN24), Anna Kalczyńska (dziennikarka), Wojciech Kuśpik (prezes zarządu PTWP ), Juliusz Braun (były prezes zarządu TVP), Wojciech Wolny (Grupa Euvic),

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorcy i ludzie mediów z apelem do ministra. Chcą walki z hejtem i kłamstwami

54 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Zwiększenie cenzury i propagandy nas czeka? System punktowy jak w komunistycznych Chinach?
odpowiedź
User
Piotrek
Nie bardzo rozumiem co to za akcja - biadolenie, że jest źle i że minister ma coś z tym zrobić? A ci co biadolą to grupa najbardziej wpływowych ludzi, którzy wszystko mogą. To może zamiast narzekać i oczekiwać, że minister zrobi, sami powiedzą co trzeba robić i sami wezmą się do roboty. Tym bardziej, że są wśród nich wielcy ludzie mediów, które bardzo przyczyniają się do hejtu.
odpowiedź
User
Vincent
Jak to było? Diabeł w ornat się ubrał i ogonem na mszę dzwonił. Mnie tylko zachwyca monstruala głupota tych, którzy to łykają.
odpowiedź